PoWtŚrCzPtSoNd
010203 04050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Akcja sprzątaj po swoim psie!

Środa, 3 czerwca, 2020, #Aktualności

Przed nami najcieplejsze miesiące roku, a co za tym idzie, coraz więcej czasu będziemy spędzać poza domem. Rodzinne pikniki, spotkania z przyjaciółmi, zabawy z dziećmi na trawnikach a na nich… psie kupy.

Niestety pomimo licznych programów społecznych oraz reklam wielu z nas, którzy są właścicielami psów wciąż nie robi najbardziej oczywistej rzeczy na świecie – nie sprząta po swoich pupilach. Efekty tego widzimy wszędzie. Psie kupy na trawnikach, na których dzieci grają w piłkę, na chodnikach, po których codziennie chodzimy, a także na placach zabaw czy parkach.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że oprócz względów estetycznych, pozostawianie odchodów zwierząt jest po prostu niehigieniczne. Takie kupy są siedliskiem bakterii i zarazków, którymi może zarazić się np. dziecko bawiące się na skażonym trawniku.

Co do samego sprzątania odchodów, psie kupy możemy zebrać do zwykłego foliowego woreczka i wyrzucić do każdego kosza na śmieci znajdującego się na terenie miasta. Nie są wymagane do tego specjalne opakowania, chociaż wiele sklepów ma w swojej ofercie specjalnie przeznaczone torebki na psie odchody. Ponadto mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą otrzymać darmowe woreczki na psie odchody od Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ALBA w Dąbrowie Górniczej. Wystarczy udać się do siedziby przedsiębiorstwa, potwierdzić, że jest się mieszkańcem gminy, aby otrzymać woreczki. Uwaga: obecnie ze względu na panujące zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem, woreczki można otrzymać w dyżurce przedsiębiorstwa.

Poniżej znajduje się plik z plakatem przypominającym o konieczności sprzątania po swoim psie. Każdy chętny może go wydrukować i przykleić np. na tablicy ogłoszeń w swoim bloku tak, aby każdy mieszkaniec danego budynku wychodząc lub wchodząc do niego widział komunikat. Być może dzięki temu zapominalscy właściciele psów będą pamiętali o zabraniu odpowiednich torebek i posprzątanie po swoich pupilach.