PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22 232425262728
293031

Udostępnij:

Wsparcie dla ochotników

Poniedziałek, 22 października, 2018, #Współpraca z miastem, #Aktualności

Szkolenie podnoszące kwalifikacje strażaków i dofinansowanie zakupu nowego wozu gaśniczego. To niektóre formy wsparcia miasta dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Dzięki współpracy miasta i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, członkowie dąbrowskich Ochotniczych Straży Pożarnych bezpłatnie uczestniczyli w szkoleniu z kierowania ruchem drogowym.

 

Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, działających w zielonych dzielnicach Dąbrowy, walczą z ogniem i ratują uczestników wypadków. W trakcie akcji najważniejsze jest niesienie pomocy. To jednak nie wszystko. Ratownicy muszą także dobrze zabezpieczyć miejsce zdarzenia i w razie potrzeby pokierować ruchem. Robienie tego w sposób profesjonalny pozwala unikać chaosu i sprowadzania kolejnych zagrożeń. I właśnie tak, profesjonalnie, działać teraz będą przeszkoleni strażacy.

 

– Nowe umiejętności będą bardzo przydatne. Pozwolą sprawniej i bezpieczniej prowadzić nasze akcje. Będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo osób postronnych czy kierowców przejeżdżających w rejonie prowadzonych przez nas działańmówili strażacy uczestniczący w kursie.

 

Szkolenie odbyło się w dąbrowskim ośrodku WORD. Najpierw, w części teoretycznej, kursanci poznawali przepisy i zasady związane z kierowaniem ruchem. Później z instruktorem ćwiczyli je w warunkach symulowanych na placu manewrowym. Kurs zakończył się testem wiedzy oraz sprawdzianem praktycznym, prowadzonym pod okiem policjantów.

 

– W Dąbrowie Górniczej stawiamy na bezpieczeństwo w różnych aspektach. Jednym z nich jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale również podnoszenie kwalifikacji członków Ochotniczych Straży Pożarnych. W przypadku tego szkolenia połączyliśmy te dwa elementy. To kolejna odsłona naszej współpracy z WORD, w ramach której do tej pory m.in. prowadziliśmy akcje edukacyjne wśród przedszkolaków i uczniów podkreśla Marcin Bazylak, zastępca prezydenta miasta.

 

Wsparcie miasta dla strażaków-ochotników ma również wymiar „większego kalibru”. Od końca września OSP Łosień dysponuje nowym wozem gaśniczym, którego zakup stał się możliwy dzięki dofinansowaniu z dąbrowskiego budżetu. Z miejskiej kasy przeznaczono na ten cel 560 tys. zł, 300 tys. zł wyłożyła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a 20 tys. zł wyniósł wkład własny jednostki w Łośniu. Na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, w budżecie miasta na 2018r. zapisano prawie 1 mln 300 tys. zł. Środki te jednostki przeznaczają są m.in. na kupno mundurów, sprzętu i utrzymywanie gotowości do działań ratowniczych.