PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
2122 2324252627
282930

Udostępnij:

Akcja HejtStop

Wtorek, 22 września, 2015, #Aktualności

„Ubij żyda”, „zabij żyda”, „… zawszone cygańskie darmozjady”. Czy takie napisy powinny znajdować się w miejscach publicznych? Nie! Mamy dość! Mamy problem z nienawiścią – jest jej tyle, że czasem jej nie zauważamy. Mury naszych miast i Internet jest pełny nienawiści. I nawet jeśli je widzimy, nie reagujemy. Bo jak? To proste! Usuwamy!

 

26 września Kampania HejtStop kolejny raz organizuje ogólnopolski dzień zamalowywania napisów zawierających mowę nienawiści. Tego dnia, o godzinie 10.00 w Parku Szczęśliwickim w Warszawie, wraz z przedstawicielami władz, ambasadorami, osobami publicznymi i mieszkańcami sięgniemy po farby i pędzle i posprzątamy warszawską Ochotę. Malować będą z nami: Rzecznik Praw Obywatelskich Pan Adam Bodnar, Pełnomocnik Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Marcin Szyndler, Ambasador Szwajcarii Pan Andrej Motyl, Pierwszy Sekretarz Ambasady Francji Pan Charles Chapouilly, Zastępca Szefa Misji Holandii Pan Adriaan Palm, Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Kornela Oblińska oraz Zastępca Komendanta Komendy Stołecznej Policji mł. Insp. Hubert Kowalczewski.

 

W ramach akcji 26 września będziemy również w Poznaniu, Krakowie, Świdnicy, Katowicach, Gubinie, Ełku, Tychach, Żywcu, Wadowicach, Bydgoszczy, Gliwicach, Bytomiu oraz Łodzi.

 

Celem naszej kampanii jest walka z antysemityzmem, homofobią, ksenofobią, rasizmem, oraz każdą formą nienawiści pojawiającą się w przestrzeni publicznej. W ciągu roku, do naszej bazy, wpłynęło tysiące zgłoszeń nienawistnych treści na murach polskich miast. Są to przede wszystkim treści antysemickie, rasistowskie, islamofobiczne oraz symbole skrajnych organizacji. W warszawskim Parku Szczęśliwickim i okolicach pojawiło się kilkadziesiąt antysemickich i antyromskich napisów (tj. „ubij żyda”, „zabij żyda”, „wypędź żyda”, „…zawszone cygańskie darmozjady”) jak i symboli (falanga, krzyże celtyckie) m.in. na ławkach, lampach, koszach na śmieci oraz budynkach. Chcemy pokazać, jak duży jest sprzeciw wobec takich obraźliwych treści znajdujących się w przestrzeni publicznej.

 

Z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź!

Więcej informacji o naszej akcji:

https://www.facebook.com/events/1109327189097125/

http://www.hejtstop.pl/