PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22 232425262728
293031

Udostępnij:

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o pożytku

Poniedziałek, 22 grudnia, 2014, #NGO, #Aktualności

Rozszerzenie katalogu działań pożytku publicznego, sprecyzowanie propozycji publikowania informacji publicznej przez organizacje pozarządowe oraz nałożenie obowiązku przyjmowania programów współpracy z organizacjami na administrację centralną – o tym m.in. rozmawiano podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, która podjęła dalsze prace nad przygotowaniem komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego.

 

Propozycje dotyczące nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego przygotował Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego. Nowe rozwiązania prawne są odpowiedzią m.in. na postulaty organizacji pozarządowych, które Departament Pożytku Publicznego zbierał w listopadzie i grudniu 2013 r.

 

Propozycje zmian trafiły do sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi we wrześniu 2013 r., posłowie zapoznali się z nimi w połowie października. Spotkanie, które odbyło się 18 grudnia 2014 roku, było drugim poświęconym tej ustawie, a zarazem pierwszym, podczas którego dyskutowano o poszczególnych zapisach.

 

Posłowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, Departamentu Pożytku Publicznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Biura Analiz Sejmowych rozmawiali m.in. o rozszerzeniu katalogu działań pożytku publicznego, publikowaniu informacji publicznej przez organizacje pozarządowe, nałożeniu obowiązku przyjmowania programów współpracy z organizacjami pozarządowymi przez administrację centralną oraz rozszerzeniu możliwości prowadzenia nieodpłatnej działalności pożytku publicznego (m.in. o uwzględnieniu w tym także sprzedaży przedmiotów darowizn).

 

Przedstawiciele Departamentu Pożytku Publicznego zgłosili także nową propozycję Ministra Pracy i Polityki Społecznej, aby organizacje zbierające 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na tzw. subkonta z przeznaczeniem na pomoc osobom indywidualnym zobowiązane były do podpisywania umów cywilnoprawnych z potencjalnymi odbiorcami zebranych środków. Ma to chronić te osoby przed nadużyciami ze strony organizacji pożytku publicznego (gdy np. nie przekazują one środków zebranych staraniem danej rodziny na potrzeby rehabilitacji czy leczenia dziecka). Propozycja ta jest wynikiem analizy Raportu NIK o wykorzystaniu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych przez organizacje pożytku publicznego.

 

Kolejne spotkania podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi zaplanowano na 13 i 15 stycznia 2015 r.

 

Efektem obecnych prac w podkomisji ma być przygotowanie formalnego już projektu nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nad którym będą się toczyć dalsze prace w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz na forum sejmowym.