PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728 293031

Udostępnij:

EtnoART za nami!

Środa, 28 maja, 2014, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

24 maja 2014r. miała miejsce prawdziwa inwazja folkloru. Wszystko to za sprawą organizowanego przez Fundację Godne Życie Festiwalu EtnoART. W organizowanej na terenie ZSO nr 2 w Gołonogu imprezie wzięło udział setki Dąbrowian.

 

Rodzinna atmosfera, barwne ludowe kostiumy, emocjonujące pokazy, niecodzienne zabawy, liczne warsztaty rękodzieła oraz podekscytowane okrzyki uradowanych dzieci. Tak w jednym zdaniu opisać można Festiwal EtnoART, który odbył się w minioną sobotę w Gołonogu. Obok Fundacji Godne Życie współorganizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz dąbrowski MOPS.


EtnoART to przede wszystkim rękodzieło.
Podczas warsztatów rękodzieła można było między innymi ulepić sobie garnek z gliny, zrobić filcowy pokrowiec na telefon czy też nauczyć się ozdabiania przedmiotów popularną techniką decoupage. Można było również dowiedzieć się jak zrobić coś niezwykłego z zalegających w domu, starych, niepotrzebnych gazet, podczas warsztatów wikliniarstwa papierowego i czerpania papieru.


Pokazy i koncerty.
Nie ma festiwalu promującego kulturę ludową bez występów lokalnych artystów. Wzrok widzów przyciągały barwne stroje dzieci z Zespołu Folklorystycznego Dąbrowa z MOPTu. Wystąpiła również Miejska Orkiestra Dęta oraz zagłębiowska legenda sceny bluesowej- Miro Witek. Wśród pokazów znalazły się m. in. występy karateków oraz pokaz tresury psa policyjnego.
W trakcie wydarzenia przybyłe wraz z rodzicami dzieci mogły wziąć udział w licznych, przygotowanych specjalnie z myślą o nich atrakcjach. Wiele z nich spróbowało swoich sił w pełnych emocji Ludowych Zabawach Etno, których uczestnicy popisujący się największą zręcznością zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami.

Podczas EtnoART’u rozstrzygnięty został konkurs poetycki dla gimnazjalistów „100 wspomnień z Dąbrowy Górniczej” organizowany przez Fundację Godne Życie i prowadzone przez nią Miejskie Centrum Informacji.

To jedynie namiastka tego, co można było przeżyć, dotknąć i zobaczyć podczas EtnoARTu. Mimo, że organizację niektórych z zaplanowanych atrakcji skutecznie utrudniła burza, impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i przeszła do historii, jako jedna z najciekawszych propozycji minionego, dąbrowskiego weekendu. Przypominamy, ze wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi cykl wakacyjnych, rodzinnych imprez Fundacji Godne Życie jak: Olimpiada Sportów Niecodziennych oraz StreetART- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna. Zapraszamy już dziś.

Zobacz więcej: Fundacja Godne Życie

 

Impreza współfinansowana była z środków Urzędu Miasta w Dąbrowie
Sponsorami byli: MZUM.PL, Golden Lion i Silexis.