Udostępnij:

Herb DG

Inicjatywa Dąbrowska (dawne: Stowarzyszenie Zielone Zagłębie)

Forma prawna Stowarzyszenie
Typ działalności Turystyka i krajoznawstwo
Rozwój lokalny
Data rejestracji Środa, 8 maja, 2002
Źródło danych Dane wprowadzone przez Urząd Miejski
KRS / rejestracja 0000109980
NIP 629 22 28 574
Regon 277823327
Organizacja pożytku publicznego Nie
Adres siedziby ul. Sienkiewicza 6a, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Adres korespondencyjny j.w.
WWW inicjatywadabrowska.pl
E-mail kontakt@inicjatywadabrowska.pl
Władze

Przewodniczący - Jakub Leszczyński

Skarbnik - Sylwia Szałwińska

Sekretarz - Adam Jagodziński

Cele statutowe

Celami Stowarzyszenia są:

1. Kreowanie wizerunku Dąbrowy Górniczej jako miasta nowoczesnego i rozwojowego, w tym poszukiwanie różnorodnych pomysłów i form  prowadzących do podnoszenia atrakcyjności Dąbrowy Górniczej.

2. Promocja  - w szczególności - terenów i obiektów rekreacyjno - krajoznawczych, zielonych, atrakcyjnych z punktu widzenia historii oraz życia kulturalnego w szczególności miasta i regionu Zagłębia Dąbrowskiego ale również Województwa Śląskiego, Polski, Unii  Europejskiej.

3. Działanie na rzecz ogółu społeczności, szczególnie lokalnej oraz dążenie do poprawy warunków życia tej społeczności.

4. Propagowanie zdrowego, wesołego i aktywnego stylu życia;

5. Upowszechnianie idei ochrony środowiska, szacunku do przyrody, idei zrównoważonego rozwoju.

6. Budowa społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego oraz społecznie  odpowiedzialnego terytorium, opartego na aktywności obywatelskiej oraz lokalnych organizacjach pozarządowych, będących aktywnym uczestnikiem demokracji lokalnej.

Przedsięwzięcia

Projekty realizowane:

Wspólnie dla Miasta
Inkubator III sektora

Projekty zrealizowane:

Projekt „Uniwersytet dla Wszystkich”.

W ramach projektu w roku 2008 zorganizowano spotkania z przedstawicielami świata nauki, kultury i mediów, specjalistami i autorytetami w swoich dziedzinach.Wykłady „Uniwersytetu” poprowadzili:
Antoni Piechniczek (polski trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Polski) wykład pt. „Kulisy stadionów”; Dorota Sumińska (lekarz weterynarii, behawiorysta zwierzęcy) wykład pt. „Co myśli o tobie twój pies, czyli osobowość zwierząt Tomasz Zubilewicz (prezenter pogody w TVN i TVN24) wykład pt. „Pogodny Zubi”; prof. dr hab. Dionizjusz Czubala (znany folklorysta i antropolog kultury) wykład pt. „Plotka, legenda i mit w życiu współczesnym”; Olga Lipińska (reżyserka, scenarzystka telewizyjna i satyryk, autorka tekstów kabaretowych) wykład pt. „Potrzeba satyry w Polsce”; Artur Andrus (dziennikarz, autor tekstów, artysta kabaretowy, konferansjer) wykład pt. „Humor codzienny”; dr n. med. Jarosław Wilk (specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej, koordynator ds. donacji narządów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu) wykład pt. „Granice medycyny”

Projekt: "Bezpieczne Góry"

Głównym jego celem jest podnoszenie świadomości dąbrowskiej młodzieży w zakresie bezpiecznego uprawiania turystyki górskiej. W 2005, 2006, 2007 i 2008 roku w programie udział wzięła młodzież z dąbrowskich szkół. Dąbrowscy licealiści uczestniczyli w szkoleniu GOPR zorganizowanym na wysokości 1120 m.n.p.m w Beskidzie Żywieckim. Kilkudniowy pobyt wśród beskidzkich szczytów w Bacówce PTTK na Rycerzowej oraz wędrówka po Beskidach miały na celu podniesienie wiedzy uczestników programu dotyczącej bezpiecznego uprawiania turystyki górskiej oraz udzielania pierwszej pomocy.

Projekt: Wspólny Cel – JST z NGO,

którego celem była wstępna diagnoza współpracy NGO z JST oraz stworzenie modelu współpracy organizacji pozarządowych z samorządem Miasta Dąbrowa Górnicza. W ramach badań prowadzonych przez studenta Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego udało nam się zdiagnozować III sektor w Dąbrowie Górniczej oraz sprawdzić jak przebiega współpraca NGO z samorządem lokalnym Miasta Dąbrowa Górnicza. Projekt realizowany w ramach środków własnych.

Projekt: Aktywny Obywatel

ogół zadań, których celem jest prowadzenie portalu internetowego o III sektorze dla III sektora, promującego działania na rzecz wspólnoty lokalnej, zachęcającego do działalności w organizacjach pozarządowych. Stronę udało się uruchomić w połowie 2005 roku pod domeną www.zielonezaglebie.org.pl. Projekt realizowany w ramach środków własnych. (Obecnie strona działa pod adresem www.zielone.org.pl)

Projekt: Wybierasz Sam

działania, których celem jest zainteresowanie obywateli sprawami gminy i zachęcenie ich do uczestnictwa w życiu publicznym, między innymi w wyborach lokalnych, a także wzmocnienie – zarówno u wyborców, jak i u wybieranych – poczucia współodpowiedzialności za podejmowane decyzje. Wniosek nie uzyskał finansowania o dotację w ramach Rządowego Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Akcje na mniejszą skalę, w ramach środków własnych, prowadziliśmy w ramach „Masz Głos – Masz Wybór” ogólnopolskiej akcji Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia „Szkoła Liderów”.

Projekt: Akademia Demokracji

jest projektem powstałym w 2002 roku z inicjatywy członków naszego stowarzyszenia. Głównym jego celem jest edukacja obywatelska. Do tej pory zorganizowaliśmy cztery debaty miejskie z udziałem młodzieży ponadgimnazialnej - każda z nich cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tematyka naszych spotkań jest wybierana przez samych uczestników – my, jako stowarzyszenie, staramy się nie przeszkadzać w dyskusji – o komentarze prosimy zapraszanych przez nas ekspertów. W roku 2006 zorganizowaliśmy „Kara śmierci w Polsce - tak czy nie?”. Organizatorami debaty, a za razem uczestnikami była młodzież z trzech dąbrowskich liceów: I LO im. Waleriana Łukasińskiego, II LO im. Stefana Żeromskiego oraz III LO im. Lucjana Szenwalda. Projekt realizowany w ramach środków własnych.

Projekt: "Wakacje Pod Żaglami"

(zrealizowany przez część członków stowarzyszenia w 2003 roku) jest jedną z wielu inicjatyw, dzięki którym chcemy zmieniać oblicze miasta górniczo hutniczego.
Na jednym z naszych jezior "Pogoria III" zorganizowaliśmy obóz żeglarski, w formie czterotygodniowych półkolonii. Obóz, na którym młodzież pozostająca w czasie wakacji w mieście, za zupełną darmochę zdobyła Patenty Żeglarskie, przyjaciół i dziś jesteśmy o tym przekonani pasję na całe życie, która z pewnością ułatwi start w dorosły świat. Projekt ten jest dla nas tym cenniejszy, iż dzięki możliwością jakie tworzy Program Młodzież, udało nam się zrealizować w ramach Inicjatyw Młodzieżowych zadanie na które sami zdobyliśmy środki i to z Funduszy Unijnych.

Fabryka Pełna Życia

Zainicjowaliśmy dyskusję wokół strefy po byłej fabryce obrabiarek DEFUM, której efektem jest projekt rewitalizacji tej przestrzeni funkcjonujący pod nazwą „Fabryka Pełna Życia”.

Miejska strefa biletowa

Staramy się o ujednolicenie dąbrowskiej strefy biletów kolejowych.

Petycja ws. katalogu nazw ulic

Przygotowaliśmy petycję do władz miasta ws. katalogu nazw ulic − apel do radnych w sprawie nazewnictwa ulic.

Akademia obywatelska

Organizujemy Dąbrowską Akademię Obywatelską i promujemy społeczną partycypację wśród uczniów dąbrowskich szkół.

Katalog mebli miejskich

Pracujemy nad utworzeniem katalogu mebli miejskich, którego wdrożenie uprzyjemni i ułatwi życie w mieście.

Bezpieczeństwo zimą

Zorganizowaliśmy pokazy ratownictwa lodowego „Bezpieczny lód ‒ bezpieczne lodowiska”.

Akcja Bożonarodzeniowa

Tuż przed Bożym Narodzeniem 2016 r. rozdawaliśmy warzywa i choinki, wywołując uśmiechy na twarzach dąbrowian.

Kolędowanie na Manhattanie

Rok 2015 zamknęliśmy wspólnym kolędowaniem przy choince z mieszkańcami Manhattanu, rozpoczynając tym samym tradycję kolędowania na dąbrowskich osiedlach.