Udostępnij:

Herb DG

Koło PZW nr 16 ArcelorMittal Dąbrowa Górnicza

Forma prawna Stowarzyszenie
Typ działalności Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej
Data rejestracji Poniedziałek, 29 października, 2001
Źródło danych Dane wprowadzone przez Urząd Miejski
KRS / rejestracja 0000057484
NIP 954-100-14-41
Regon 27278965000000
Organizacja pożytku publicznego Nie
Adres siedziby Al. Piłsudskiego 92 41-308 Dąbrowa Górnicza
Adres korespondencyjny j.w.
Telefon 695 156 840
WWW www.pzw16.com.pl
E-mail hk30@o2.pl
Władze

Ostrowski Mieczysław – prezes
Dobrowolski Jerzy – wiceprezes d/s młodzieży
Rydzek Piotr – wiceprezes d/s sportu
Bojakowski Tadeusz – skarbnik
Piech Wiesław – wiceprezes d/s gospodarczych
Osmólski Janusz – sekretarz
Kubański Szymon – członek zarządu
Zbigniew Kołodziej – członek zarządu – gospodarz koła
Kajdas Jarosław – komendant SSR
Gulcz Marek – rzecznik dyscyplinarny

Cele statutowe

Celem Związku jest organizowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowania wód, działania na rzecz ochrony przyrody i kształtowania etyki wędkarskiej.

PZW jest organizacją uprawnioną do realizacji zadań polskich zwiazków sportowych w zakresie kwalifikowanego sportu wędkarskiego zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r.(Dz.U. z 2005r. Nr 155 poz. 1298) oraz ustawą z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 89 poz. 889 z późn. zmianami).

Przedsięwzięcia

Początki Koła PZW przy „Hucie Katowice” sięgają początków samego zakładu. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to powstawał wielki kombinat, tysiące osób przyjeżdżało do naszego miasta „za chlebem”. Wśród nich nie brakowało oczywiście wędkarzy, którzy to bardzo szybko skrzyknęli się i pod przywództwem nieżyjącego już dziś kol. Stanisława Jezierskiego w 1974 roku założyli Koło Zakładowe, któremu to Okręg PZW Katowice nadał numer 16.
Brak „własnej wody” czy też siedziby nie przeszkodził wędkarzom w częstych spotkaniach i wymianie doświadczeń. Z czasem z niewielkiego grona liczącego kilkudziesięciu zapalonych „moczykijów” powstało ogromne i prężnie działające blisko półtoratysięczne Koło podzielone na 28 Sekcji, w których skupiali się pracownicy huty.

Po krótkim okresie współgospodarowania na zbiorniku Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, wędkarze z huty – dzięki swoim działaniom i przychylności ówczesnej Dyrekcji Kombinatu – doczekali się własnego zbiornika „Łosień” oraz własnej siedziby. Przez lata osiągnęli bardzo wiele, a wysokie i zaszczytne miejsca w zawodach oraz aktywne propagowanie sportu wędkarskiego przyciągnęło do Koła wielu młodych ludzi.

W kolejnych latach rozwijali Koło i prowadzili prezesi: Opoka Stanisław, Skalski Wojciech, Chrzanowski Wiesław i obecnie działający czwartą kadencję Ostrowski Mieczysław.