PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11121314151617
18 192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Aleksandra Borzęcka - Młoda! Aktywna! Zaangażowana!

Poniedziałek, 18 lipca, 2022, #Aktualności, #Liderzy Dąbrowskiej Pozarządówki

O przeszłości, teraźniejszości i planach na przyszłość Młodzieżowej Rady, odpowiedziała Aleksandra Borzęcka - Przewodnicząca II kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej.   

 

13 kwietnia odbyła się inauguracyjna Sesja II kadencji Młodzieżowej Rady Miasta. Jakie odczucia towarzyszyły temu wydarzeniu? Jakie macie plany na przyszłość? Co chcecie zmienić w mieście? 

Jeżeli chodzi o mnie to stresowałam się naszą sesją inauguracyjną. Była to ważna chwila w moim życiu. Dopiero gdy przekroczyłam próg sali sesyjnej, stres mnie opuścił. Kiedy wybrano mnie na przewodniczącą II kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej byłam najszczęśliwszą osobą na świecie. Ale zdałam sobie sprawę jaka odpowiedzialność na mnie ciąży. Mimo wszystko dodało mi to siły do działania. Natomiast, jeśli chodzi o plany na przyszłość, to na pewno skupimy się na szkołach i uczniach, aby młodzieży w Dąbrowie Górniczej, żyło się po prostu wygodniej. Będziemy też kontynuować niektóre projekty I kadencji Młodzieżowej Rady, między innymi Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych. Wiele pomysłów, o których rozmawiamy w Radzie, będziemy chcieli wprowadzić w życie we wrześniu. Będą to pomysły skierowane właśnie w stronę społeczności szkolnej. Dlatego przez okres wakacyjny będziemy musieli ciężko pracować, żeby we wrześniu być w pełnej gotowości. 

 

Podczas inauguracyjnej sesji powiedziałaś, że Mateusz Ligenza, czyli Wiceprzewodniczący I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Dąbrowa Górnicza wyciągnął do Ciebie pomocną dłoń. Co wtedy miałaś na myśli? Czy Mateusz przekazał Ci rady dotyczące polityki młodzieżowej? Czy możesz liczyć na pomoc radnych z I kadencji? 

Przed sesją miałam wiele pytań odnośnie sesji i funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta. To właśnie Mateusz Ligenza pomógł mi i odpowiedział na wszystkie nurtujące mnie pytania. Dzięki temu trochę się odstresowałam. Wiem, że zawsze mogę również liczyć na pomoc Wiktorii Debabowej, bo do tej pory to właśnie wspomniana dwójka doradzała i pomagała mi w kwestiach rady. Jestem im za to bardzo wdzięczna. Natomiast myślę, że obecni radni zawsze mogą liczyć na pomoc swoich poprzedników. Mam tutaj na myśli także Ciebie czy też dąbrowskiego aktywistę - Dawida Bochenka.  

 

Od samego początku Waszej działalności widać znaczną różnicę w porównaniu do poprzedniej kadencji młodzieżowej rady. Rozpoczęły się pierwsze, wcześniej niespotykane inicjatywy. Jeździcie po całej Polsce i reprezentujecie dąbrowską młodzież. Skąd taka zmiana? Przecież część radnych była już Radnymi w poprzedniej kadencji.

Moim zdaniem każda następna kadencja Młodzieżowej Rady Miasta będzie się różnić od tych poprzednich. Stwierdziliśmy, że ważnymi elementami są dla nas kontakty z innymi młodzieżowymi radami i organizacjami pozarządowymi. Warsztaty i kongresy, na które uczęszczamy pozwalają nam zebrać bazę kontaktów oraz nauczyć się wielu nowych rzeczy. Poza tym wspólne wyjazdy to również dobry sposób integracji, która jest istotna w tak dużej grupie osób. 

 

„Sprytny człowiek uczy się na cudzych błędach, a głupi nie uczy się wcale i wciąż popełnia te same błędy, licząc na inny rezultat” – mówi przysłowie. Warto zatem być mądrym i zdobywać mądrość, ucząc się na błędach innych. Czy uważasz, że dzięki temu, iż jesteście II kadencją Młodzieżowej Rady Miasta Dąbrowa Górnicza i widzieliście błędy I kadencji, macie ‘’łatwiejsze’’ zadanie, by zmienić miasto na lepsze? 

Myślę, że pod niektórymi względami mamy „łatwiej” niż I kadencja Młodzieżowej Rady Miasta. Doświadczenie, błędy i rady I kadencji to dla nas cenne źródło wiedzy, dzięki któremu możemy jak najprężniej działać.

 

Jako Rada organizujecie różne akcje, między innymi spędziliście dzień w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Okradzionowie, gdzie rozmawialiście o planach na przyszłość oraz o zmianach w komunikacji miejskiej. Możesz zdradzić, czy macie w planach kolejne spotkania z młodzieżą, żeby wysłuchać Waszych rówieśników? 

Głos młodzieży jest dla nas najważniejszy i nie chcemy zamykać się tylko na nasze opinie i doświadczenia. Jedną z rzeczy jakie chcemy zorganizować podczas roku szkolnego to konsultacje z młodzieżą. Zdaje sobie sprawę, że konsultacje już były i nadal są organizowane, ale uważamy, że jest to bardzo ważne narzędzie partycypacji. Nie zapominam też o moich znajomych, z którymi często rozmawiam na temat miasta. Mamy też inne pomysły, ale nie mogę jeszcze nic więcej zdradzić. 

 

I jaką młodzież ma opinię na temat transportu publicznego?

Młodzież potrzebuje zmian w komunikacji miejskiej. Niestety teraz podczas remontów ciężko się przemieszczać. Miejsca przystanków się zmieniają, autobusy są usuwane, ale też dodawane są nowe trasy. Natomiast moim zdaniem finał prac pozwoli na dużo łatwiejsze i przyjemniejsze poruszanie się po mieście. Dodatkowo ostatnio w Dąbrowie Górniczej pojawiły się elektryczne hulajnogi, które ułatwiają transport. W radzie często rozmawiamy na temat transportu publicznego i mamy kilka pomysłów, jak udoskonalić komunikację miejską. 

 

Podczas wydarzenia "Przyszłość w edukacji i zdrowiu psychicznym wśród młodzieży w Europie’’, prezeska stowarzyszenia Do!pamina Lab – Anna Dęboń wręczyła Ci pismo odnośnie raportu ‘’Młodzi o szkole’’, którego celem była próba określenia trudności, z jakimi na co dzień w swoim środowisku szkolnym zmagają się dzieci i młodzież. Czy Młodzieżowa Rada Miasta podejmie dyskusję nad problemem i spróbuje wypracować rozwiązania szyte na miarę obywatelskiej Dąbrowy? 

Chodzimy do różnych szkół i w każdej szkole jest inaczej, inni nauczyciele i inne społeczeństwo uczniowskie. Nie raz rozmawialiśmy między sobą, jak wygląda sytuacja w szkołach pod względem problemów, które mamy. Ale poruszaliśmy również kwestie tego, co jest fajne w naszych szkołach i co można by rozprzestrzenić. Mamy też pomysły na rozwiązanie niektórych problemów w szkołach, nawet kilka z nich padło na wspomnianym panelu, np. lekcje empatii. Uważamy, że najważniejsze jest, aby środowisko nauczycielskie usłyszało uczniów i żeby uczniowie zrozumieli też nauczycieli. Bardzo chcielibyśmy, żeby w naszych szkołach w Dąbrowie Górniczej wszystkim dobrze się uczyło i pracowało. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby tak się właśnie stało! 

 

Czy uważasz, że ograniczanie Młodzieżowej Rady Miasta do bycia organem opiniodawczo-konsultacyjnym to zupełne zmarnowanie potencjału drzemiącego w młodzieży? 

Nie uważam, że bycie organem opiniodawczo-konsultacyjnym to zmarnowanie potencjału młodzieży. Może bym tak uważała, gdyby nasze działania były ograniczane i nikt by nas nie słuchał, a tak wcale nie jest. Możemy działać na różnych polach. Współpracujemy z Urzędem, Pałacem Kultury Zagłębia, z  Centrum Aktywności Obywatelskiej. Nasze zdanie jest brane pod uwagę tak, czego dowodem są Młodzieżowe Targi Pracy. 

 

Na sesji Młodzieżowej Rady Miasta, która miała miejsce 10 czerwca, powołaliście sporo komisji. Wiele osób jest w kilku komisjach naraz. Komisje nie przysparzają Wam większej formalności? Skąd pomysł na taką formę działania? Czy to nie jest zbyt drobiazgowy ruch? 

To prawda. Powołaliśmy wiele komisji. Postanowiliśmy tak zrobić z racji tego, że mieliśmy bardzo dużo pomysłów na różnych płaszczyznach. Zrozumieliśmy, że nie możemy dyskutować od podstaw o wszystkim w kręgu 32 osób. Najlepiej będzie, jeżeli utworzymy komisje, które w swojej grupie będą tworzyć pomysły i dbać o ich szczegóły. Następnie na sesji wszyscy będziemy dyskutować na ten temat. Mam nadzieje, że taki system sprawdzi się i będzie nam się dobrze pracowało. Natomiast zgadzam się z tobą, że przy dużej liczbie komisji jest więcej formalności, ale umiemy sobie z tym poradzić. 

 

Jakie tematy zamierzacie podjąć na najbliższej sesji? Czy sesja będzie nagrywana i transmitowana na żywo? Uważam, że mieszkańcy Dąbrowy Górniczej chcieliby usłyszeć głos młodego pokolenia.

Najbliższa sesja będzie dopiero we wrześniu lub pod koniec sierpnia. Na pewno do tego czasu będziemy rozmawiać na temat inicjatyw na nowy rok szkolny. Nie jestem w stanie określić dokładnie, o czym będziemy dyskutować. Myślę, że do tego czasu pojawi się jeszcze wiele nowych tematów. Myślę, że na sesji będziemy rozmawiać o pomysłach na nowy rok szkolny, m.in. o konsultacjach, o których wcześniej wspomniałam i innych inicjatywach, których nie mogę zdradzić. Dodatkowo będziemy poruszać kwestie Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych. Natomiast pomysł transmisji sesji Młodzieżowej Rady uważam za bardzo fajny. 

 

Kończąc wywiad. Uważasz, że w przyszłości Dąbrowa Górnicza będzie najbardziej atrakcyjnym miastem w Polsce dla dzieci i młodzieży? 

Taki mamy cel. Myślę, że tak będzie, a przynajmniej mam taką nadzieję. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby tak się stało!