PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
1516171819 2021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Ratujmy Ludzi na Granicy

Piątek, 19 listopada, 2021, #Aktualności

Organizacje humanitarne zaapelowały do rządu o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy profesjonalnej pomocy medycznej i humanitarnej. O zbiórkę pieniędzy w kościołach na pomoc uchodźcom udzielaną przez Caritas poprosił przewodniczący Episkopatu Polski. My podpowiadamy, kogo jeszcze mogą wesprzeć mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

 

Do całej akcji możecie dołączyć za pomocą strony ratujmyludzinagranicy.pl

 

Pałac Kultury Zagłębia podświetlony na zielono

 

Wprowadzony na granicy polsko-białoruskiej stan wyjątkowy nie pozwala na skuteczną organizację pomocy dla koczujących w lasach uchodźców – mówi Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej. 

Piotr Drygała podkreśla, że w tej trudnej sytuacji mieszkańcy i samorządowcy Michałowa oraz innych przygranicznych miejscowości, a także liczne organizacje pozarządowe podjęli się działań zgodnych z sumieniem i opartych o wartości, na których zostali wychowani. – Ich zaangażowanie i samoorganizacja to prawdziwy przejaw społeczeństwa obywatelskiego – mówi Piotr Drygała. 

 

W niedzielę 21 listopada – w geście solidarności z uchodźcami i osobami niosącymi im pomoc – Pałac Kultury Zagłębia zostanie podświetlony na zielono. To nawiązanie do akcji zainicjowanej w październiku przez mieszkającego w gminie Dubicze Cerkiewne prawnika Kamila Syllera. Zielone żarówki i lampy przed domami na polsko-białoruskim pograniczu to znak, że mieszkają w nich ludzie, którzy gotowi są migrantów nakarmić i dać im ciepłe ubrania. By nie czekali w lasach do momentu skrajnego wyczerpania czy agonii. 

 

Ratujmy ludzi na granicy

 

W ostatnich dniach kilkanaście organizacji pomocowych we wspólnym manifeście zaapelowało do rządu o dopuszczenia profesjonalnej pomocy medycznej i humanitarnej do strefy stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy. 

 

Nie możemy patrzeć obojętnie na niezawinione cierpienie tych ludzi. Niezależnie od przyczyn, jakie przywiodły ich na polską granicę; niezależnie od tego, czy spełniają warunki otrzymania azylu w Europie, czy też powinni wrócić do swoich krajów – nie możemy pozwolić na to, by umierali z głodu, zimna i wyczerpania na naszej ziemi. Nawet w warunkach konfliktu cywile nie powinni płacić swoim życiem za to, że znaleźli się na linii sporu. 

Podpisane pod manifestem organizacje zainicjowały wspólną kampanię: na billboardach i przystankach pojawią się plakaty przedstawiające rodzinę migrantów w lesie i odnośnik do strony ratujmyludzinagranicy.pl.

Abp Tadeusz Gądecki: Migranci potrzebują naszego duchowego i materialnego wsparcia 

O zbiórkę pieniędzy na pomoc migrantom w niedzielę 21 listopada zaapelował także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. – Na polsko-białoruskiej granicy na naszych oczach rozgrywa się katastrofa humanitarna – podkreślał metropolita poznański podczas homilii wygłoszonej 5 listopada. 

Docierający na granicę migranci są ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej. Bez względu jednak na okoliczności ich przybycia, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego – napisał arcybiskup w apelu do księży.  Pieniądze zebrane 21 listopada mają zostać przeznaczone na „finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”.

Pieniądze zebrane 21 listopada mają zostać przeznaczone na „finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”. Pomoc uchodźcom niesie wiele organizacji. Przedstawiamy je poniżej.

 

FUNDACJA OCALENIE pomaga od początku kryzysu. Prowadzi monitoring sytuacji, udziela pomocy humanitarnej i prawnej uchodźcom i uchodźczyniom. Na miejscu otworzyła tymczasową siedzibę.

Bezpośredni link do formularza wpłat: https://crm.ocalenie.org.pl/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=31&lang=pl

Wpłat można też dokonać poprzez tradycyjny przelew bankowy. Numer konta to: 11 1750 0009 0000 0000 2156 6004.

 

POLSKA AKCJA HUMANITARNA uruchomiła zbiórkę pieniężną na pomoc dla migrantów. Zebrane środki mają zostać wykorzystane m.in. do zakupu żywności, ubrań, koców, śpiworów, termosów i środków opatrunkowych. Zakupiona pomoc rzeczowa ma być przekazywana organizacjom i instytucjom działającym na miejscu, które pomagają osobom zagrożonym zawróceniem na granicę i noclegiem w lesie. Zebrane środki pieniężne mają zostać także użyte do zakupu najpotrzebniejszych produktów dla osób, które przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców.

Bezpośredni link do formularza wpłat: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=sos-granica

Zwykły przelew na numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „SOS Granica”.

 

POLSKI CZERWONY KRZYŻ od połowy sierpnia prowadzi działania pomocowe na rzecz uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. PCK, jak i inne organizacje pozarządowe nadal nie uzyskał zgody rządu polskiego na wjazd z pomocą humanitarną w strefę stanu wyjątkowego, mimo wielokrotnych próśb zarówno do ministra MSWiA, jak i prezydenta oraz premiera RP.

Dowolnej wpłaty można dokonać na konto o numerze: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Na ratunek uchodźcom”.

 

HELSIŃSKA FUNDACJA PRAW CZŁOWIEKA to organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną praw człowieka w Polsce. W jej ramach działa Grupa Granica, która niesie pomoc uchodźcom, uwięzionym na granicy polsko-białoruskiej. Grupa Granica w składzie: Nomada Stowarzyszenie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, CHLEBEM I SOLĄ, uchodźcy.info, RATS Agency, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa.

Link do formularza wpłaty: https://zrzutka.pl/kk4yh2

 

CARITAS POLSKA od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej niesie pomoc migrantom, którzy znaleźli się na terenie Polski. Zebrane środki są przeznaczone na finansowanie interwencyjnych działań pomocowych, m.in. na Namioty Nadziei i działalność specjalnego zespołu. Wesprą również proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

Link do formularza wpłat: https://caritas.pl/migranci/

Numer konta do wpłat tradycyjnych: Bank PKO BP: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, Bank Millenium: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384. Przelew z tytułem: “Migranci”.

 

W Michałowie działa również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspólnie z samorządem Michałowa, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i PCK uruchomiła tzw. punkt humanitarny. O działającym przez 24 godziny punkcie możecie przeczytać na stronie WOŚP.

 

Co jeszcze możecie zrobić jako dąbrowski III sektor?

  • Podpisać się pod kampanią przesyłając logo i deklarację poparcia na adres: dolacz@ratujmyludzinagranicy.pl i ujawnić poparcie na stronie internetowej kampanii i na swoich stronach oraz kanałach społecznościowych 
  • Zaangażować się w komunikację celów kampanii, wykorzystując własne kanały dotarcia (media społecznościowe, newsletter). Na potrzeby tych działań podsyłamy link z materiałami gotowymi do wykorzystania: znajdziecie go tutaj