PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607 080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Kamil Hałat - Dąbrowski Diament!

Czwartek, 7 października, 2021, #Aktualności

Kamil Hałat to jeden z najmłodszych trenerów personalnych w Dąbrowie Górniczej. Podczas wywiadu zdradził między innymi jak kompleksami można się zmotywować. Dodatkowo opisał w jaki sposób można udoskonalić swoją sylwetkę i mieć ciało niczym grecki bóg!  

 

Cześć Kamil. W jaki sposób możemy zmotywować się do ćwiczeń?

Cześć Maks. Na wstępie chciałbym bardzo podziękować za wyróżnienie. Cieszy mnie możliwość udzielenia mojego pierwszego wywiadu! 

Motywacja to naprawdę bardzo złożony temat. Zależna od wielu czynników. Najczęściej do ćwiczeń i ogólnie zmiany siebie motywują kompleksy. Jest to bardzo wrażliwy temat dlatego, że jedną osobę kompleksy bardzo zmotywują i przerodzą się w automatyczną motywacje, ponieważ chcemy być najlepszą wersją samego siebie. Niestety jest też duża grupa ludzi, która przez kompleksy traci wiarę w samego siebie i coraz bardziej osłabia siebie i swoją psychikę. Najbardziej motywuje cel i droga do niego. Jakbym miał dać jedną uniwersalną radę do zmotywowania się to polecałbym ustawić sobie jasny, nie wygórowany cel np: chcę/muszę schudnąć/przytyć 5 kg w dwa miesiące, więc musze zrobić to, to i to aby to osiągnąć.

Taki cel jest jasny i o wiele łatwiejszy do wykonania i do zmotywowania się niż zwykłe ,,chce schudnąć/przytyć’’. Do tego również warto pomyśleć lub napisać sobie na kartce:

  • Dlaczego chce zacząć ćwiczyć?
  • Dlaczego chce zmienić siebie?
  • Co da mi aktywność fizyczna?

A także wypisać inne zalety!

Dodałbym do tego jeszcze dobrą muzykę motywacyjną i mój ulubiony cytat ,,nikt za ciebie nic nie zrobi’’. Tak jak mówiłem, jest to ciężki i złożony temat. 

 

W takim razie czy musimy pogodzić się z tym, że aby uzyskać satysfakcjonującą sylwetkę, powinniśmy do końca życia zrezygnować z fast foodów?

Absolutnie nie! Wszystko, jest dla ludzi, tylko w odpowiednich ilościach. W tej dziedzinie warto wspomnieć o systemie żywienia ,,iffym’’ w Polsce znanym jako ,,jedz co chcesz, wyglądaj jak chcesz’’. Jest to fantastyczny system żywienia dla każdej osoby, ponieważ polega on na przyjmowaniu jedzenia w następujących proporcjach: 70-80% kalorii powinno być ze zdrowych nieprzetworzonych produktów, a reszta czyli 20-30% z tych gorzej jakościowych tzw. ,,niezdrowych’’. W tym systemie nie ma problemu, aby codziennie zjeść sobie przysłowiowego batonika lub mniej kalorycznego ,,fast fooda’’, lecz system ten wymaga od nas, chociaż podstawowego liczenia kalorii. Gdy nie chcemy liczyć kalorii, a tylko stosować zdrowe nawyki żywieniowe w większości czasu to zjedzenie czegoś ,,niezdrowego’’ raz na dwa tygodnie, nie wpłynie kompletnie źle na naszą sylwetkę! Lecz gdy będzie się zdarzało częściej to, jest duże prawdopodobieństwo, że wpłynie to znacząco na naszą sylwetkę. Wszystko zależy od przyjmowanych i spalanych kalorii w ciągu dnia w bardzo szybkim uproszczeniu: 

  • aby schudnąć musimy jeść mniej kalorii niż nasz organizm potrzebuje
  • aby przytyć musimy jeść więcej kalorii niż nasz organizm potrzebuje
  • aby utrzymać sylwetkę/wagę należy jeść mniej więcej tyle samo ile nasz organizm potrzebuje. Nie warto w życiu się ograniczać, a małe odstępstwa do diety nie zaszkodzą. Czasami wręcz polepszą naszą sylwetkę.  

 

Siłownia czy ćwiczenia w domu – Co jest lepsze? Co wybrać? Czy ćwiczenia w domu mają sens?

Tradycyjna siłownia gdzie dźwigamy ciężary, zawsze wyjdzie lepiej od ćwiczeń domowych pod względem budowania masy mięśniowej i siły. Jeśli zależy nam w głównej mierze na sprawności fizyczne, zdrowiu lub zredukowaniu masy ciała to w zupełności wystarczą nam ćwiczenia domowe, a także aktywność na świeżym powietrzu!  

 

Często nowicjusze na siłowni, wykonują niepoprawnie ćwiczenia. Jak umiejętnie rozróżnić, czy ćwiczymy prawidłowo, czy jednak nie? 

Prawidłowa technika ćwiczeń jest najważniejsza. Decyduje o naszym progresie, a także o zdrowiu, ponieważ łatwo jest nabawić się nieprzyjemnej kontuzji. Głównym wyznacznikiem tego czy dane ćwiczenie wykonujemy niepoprawnie techniczne, są wszelkiego rodzaju bóle w stawach, w kręgosłupie, a także po prostu zwykły dyskomfort. Ważne jest to, aby przed rozpoczęciem ćwiczenia zobaczyć prawidłową technikę np. w internecie lub zapytać się osoby bardziej doświadczonej. Którą spotykamy na siłowni. Najlepiej udać się po prostu na trening z trenerem, wtedy będziemy wszystkiego pewni! Niedługo na moich social mediach powstanie cały spis ćwiczeń i pokaz prawidłowej techniki. Serdecznie zapraszam! 

 

Jak wybrać odpowiedniego trenera?

Musi to być osoba, która posiada wiedzę nie tylko ,,na papierze’’, ale także w praktyce. W dzisiejszych czasach social mediów łatwo rozpoznać osobę kompetentną po treści, jaką wrzuca do internetu, a także po przemianach podopiecznych. Kolejnym bardzo ważnym punktem będzie charyzma trenera, podejście indywidualne do człowieka, pozytywność i widoczna w nim pasja! Chyba nikt nie chce przyjść do trenera za karę i na treningu czuć negatywne emocje.  

 

Kiedy mogą spodziewać się pierwszych efektów sylwetki?

Pierwszych efektów sylwetkowych można się spodziewać stosunkowo szybko. Najlepiej widać to podczas redukcji wagi. Gorzej jest z budową masy mięśniowej gdzie na delikatne efekty, trzeba trochę dłużej poczekać. Po miesiącu możemy zobaczyć już jakiś efekt w postaci zbudowanej masy, a także w dużej mierze siły! Jedno jest pewne, efekty psychiczne są gwarantowane w każdym przypadku po około dwóch tygodniach. 

 

Jakie miejsce polecasz w Dąbrowie Górniczej, aby ćwiczyć sylwetkę?

W Dąbrowie Górniczej jest naprawdę sporo fajnych siłowni! Ze swojej strony mogę polecić siłownie, do której uczęszczam już parę dobrych lat i jest to mój taki drugi dom, a mianowicie ‘’siłownia Active’’. Ponadto w naszym mieście, możemy znaleźć dużo siłowni tzw. ‘’Pod chmurką’’, gdzie możemy się chociaż trochę poruszać, a także fantastyczne strefy do Street Workoutu, czyli treningu z własną masą ciała! Nie zapomnijmy oczywiście o ścieżkach rowerowych.   

 

Jesteś jednym z najmłodszych trenerów personalnych w Dąbrowie Górniczej. Czy pomoc innym w budowaniu sylwetki daje Ci radość? Przyczyniasz się w końcu do rozwoju drugiej osoby?

Jest to naprawdę cudowne uczucie i ogromna satysfakcja, gdy możesz pomóc drugiej osobie w pozbyciu się kompleksów i w powrocie do zdrowia! Widok tego, jak zmienia się nie tylko sylwetka, ale i humor danej osoby, a także nastawienie do życia jest piękny. Sam doskonale wiesz jaką satysfakcję daje pomoc!   

 

Pomaganie innym to wspaniała rzecz! Kamil, gdzie widzisz się za 5 lat? Czy planujesz startować np. w zawodach w trójboju siłowym? 

Naprawdę ciężko im powiedzieć gdzie się widzę za 5 lat, ponieważ planów jest naprawdę dużo! Mam nadzieje, że za 5 lat dalej będę pomagał osobom w dojściu do swojej wymarzonej sylwetki, ale na dużo większa skale! Do tego jest sporo planów biznesowych związanych z innymi branżami! Jeżeli zdrowie pozwoli i poprawie jeszcze rekordy w trójboju to jak najbardziej! Kiedyś miałem marzenie o starcie w zawodach sylwetkowy i one najbardziej by mnie satysfakcjonowały, ale na to jeszcze trochę poczekam. 

 

Jaki jest twój obecny rekord w trójboju?

Nigdy nie trenowałem typowo pod trójbój, bo zawsze skupiałem się na aspektach sylwetkowych ale rekordy wyglądają następująco: Wyciskanie na ławce: 132,5kg Martwy ciąg: 180kg Przysiad 150kg na 5 powtórzeń.  

 

Twoje rekordy wyglądają już teraz imponująco! Jednak, nie samą siłownią, człowiek żyje. Czy masz również inne zainteresowania?

Dziękuje! Moim takim drugi dużym hobby jest motoryzacja, a najbardziej jazda samochodem. Lubię tak po prostu czasami jeździć sobie bez celu, sprawia mi to dużą przyjemność! Oprócz tego interesuje się także rozwojem osobistym, social mediami i zagadnieniami związanymi z przedsiębiorczością. 

 

Dziękuję za wywiad! Mam nadzieję, że spełnisz wszystkie założone cele oraz będziesz najsławniejszym i najlepszym trenerem personalnym, nie tylko w Dąbrowie Górniczej, ale w całej Polsce!

Bardzo Ci dziękuję za miłe słowa oraz oczywiście za super wywiad! Jest to dla mnie zaszczyt i ogromne wyróżnienie móc brać w tym udział! Tobie również życzę samych sukcesów w organizacji imprez charytatywnych i wszelkiej innej pomocy!   

Instagram: https://www.instagram.com/fat.trener/

Tiktok: https://www.tiktok.com/@fat.trener