PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
131415 16171819
20212223242526
27282930

Udostępnij:

Mateusz Ligenza - Młody! Aktywny! Zaangażowany!

Środa, 15 września, 2021, #Aktualności, #Liderzy Dąbrowskiej Pozarządówki

Młodzi! Aktywni! Zaangażowani! – to cykl przedstawiający młodych dąbrowskich aktywistów. Wywiady prowadzi Maksymilian Górka. Dziś prezentujemy wam Mateusza Ligenzę – Wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej. Podczas wywiadu dowiecie się o jego planowanej karierze politycznej oraz obrazie Dąbrowy Górniczej w oczach Młodego Aktywisty. 

 

Cześć Mateusz! Gratuluję zajęcia pierwszego miejsca w plebiscycie na ‘’Osobowość Roku’’ w kategorii polityka, samorządność i społeczność lokalna. Jak się z tym czujesz? Czy wygrana w plebiscycie, zmotywowała cię jeszcze bardziej do pracy na rzecz miasta?

Bardzo dziękuję! Przede wszystkim muszę powiedzieć, że sama nominacja do plebiscytu była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Przez kilka tygodni, kiedy dowiedziałem się, że udało mi się zwyciężyć, nie mogłem w to uwierzyć. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, ponieważ wygrana uświadomiła mi, że moje działania są w jakiś sposób doceniane i dostrzegane. Dało mi to bardzo dużą motywację do dalszego działania. Oczywiście, z tytułem czy bez, dalej będę działał na rzecz miasta i jego mieszkańców.  Jest to moja pasja. Bycie aktywnym społecznie daje mi masę satysfakcji i pozytywnej energii. 

 

Mateusz, jesteś Wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej, powiedz nam, co udało się Młodzieżowej Radzie Miasta zrobić dla młodych, oprócz wielu akcji charytatywnych?

Młodzieżowa Rada Miasta oprócz naprawdę dużej aktywności społecznej i charytatywnej, zajmuje się działaniami merytorycznymi, takimi jak: opiniowanie uchwał rady miejskiej, prowadzenie konsultacji w szkołach itd. Oprócz tego jesteśmy w trakcie przygotowania naprawdę dużego projektu, który wpłynie na politykę młodzieżową w naszych mieście, ale na razie niestety nie mogę zdradzić nic więcej. Muszę wspomnieć również, że bardzo ważna jest dla nas młodzież. Większość działań, które podejmujemy skierowane są do młodych.  

 

Obecna kadencja zbliża się ku końcowi. Młodzieżowa Rada Miasta w Dąbrowie Górniczej jest widoczna w mieście. Wiele niesamowitych rzeczy zrobili młodzi radni. Co chciałbyś przekazać radnym w kolejnej kadencji?

My jako radni, staraliśmy się wspólnie pracować na rzecz młodych ludzi w mieście. Ważna była dla nas praca zespołowa. Ze względu na to, że jesteśmy różnymi ludźmi, o różnych poglądach i reprezentujemy, aż 12 placówek oświatowych, zdarzyło się, że spieraliśmy się i dochodziło do antagonizmów. Życzę nowym radnym, aby pamiętali, że praca zespołowa jest najważniejsza i jest ona kluczem do sukcesu. Osobiste poglądy nie powinny wpływać na ich prace i relacje. 

 

Wracając jeszcze do Młodzieżowej Rady Miasta, jak wygląda współpraca ze starszą radą (przyp. red. Radą Miasta)? Czy działacie i realizujecie wspólne inicjatywy na rzecz miasta?

Ogólnie rzecz biorąc to Młodzieżowa Rada Miasta współpracuje z wieloma organami, instytucjami czy nawet osobami prywatnymi. Podczas kadencji zdarzyło nam się również współpracować z kilkoma radnymi. Cieszy nas również to, że radni chętnie brali udział w naszych inicjatywach i mogliśmy razem współpracować.  

 

Od pewnego czasu, jesteś asystentem posła – Mateusza Bochenka. Czy planujesz działać dalej politycznie? Myślałeś by być radnym miasta, a w przyszłości może nawet posłem jak Mateusz Bochenek? Jakie masz plany odnośnie swojej ‘’kariery politycznej’’?

Tak, od grudnia 2020 roku pełnie również funkcje asystenta społecznego. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie i uważam, że praca asystenta Poselskiego uczy wielu nowych rzeczy i pozwala się rozwijać. Dzięki temu doświadczeniu dowiedziałem się jak funkcjonują biura poselskie. Miałem okazję odbyć w jednym z nich praktyki. Bycie asystentem Posła to również wiele nowych wyzwań, a niektóre z nich potrafią bardzo zaskoczyć. Cieszy mnie również to, że jako asystent mogę pracować nad nowymi inicjatywami, które mogą współrealizować z Panem Posłem, korzystając z jego doświadczenia i wiedzy. Bardzo cieszę się z tej współpracy, ponieważ w przyszłości chciałbym rozwijać się w podobnym kierunku. 

 

Powiedz czym dla ciebie jest aktywizm? 

Aktywizm to przede wszystkim pasja. Nie można walczyć o wolne media, prawa kobiet, działać w wolontariacie, organizować zbiórki itd. Jeśli się tego nie czuje. Trzeba mieć w sobie poczucie obowiązku i chęć działania. Aktywizm to bardzo szerokie pojęcie, bo przecież można angażować się mniej lub bardziej. Niemniej uważam, że każda mała rzecz wpływa pozytywnie na nasze otoczenie. Dlatego naszym celem, jako aktywistów, powinno być ,,zarażanie’’ ludzi naszą pasją i zachęcanie ich do działania. 

 

W takim razie, jak ‘’zarażać’’ młodych ludzi w Dąbrowie Górniczej, by wspólnie tworzyli lepsze jutro?

Najłatwiej będzie nam przyciągnąć ludzi z bliskiego otoczenia. Wystarczy zaprosić ich do jakiejś akcji. Próbując czegoś nowego mogą odnaleźć w sobie potrzebę działania. Większość ludzi nigdy nie miała okazji lub styczności z wolontariatem itd. Może wystarczy ich zachęcić, a później sami będą ,,zarażać’’ chęcią do działania. 

 

Jako mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, jakie widzisz zalety mieszkania w Dąbrowie Górniczej? Szczególnie pod kątem młodej osoby.

Zalet mieszkania w Dąbrowie jest naprawdę wiele i to nie tylko ze względu na położenie czy malowniczy krajobraz miasta. Przede wszystkim w Dąbrowie mieszka się dobrze, ponieważ miasto oferuje wiele miejsc pracy. Nie będzie trudno tu również znaleźć miejsca na swój wymarzony dom. Cieszy mnie to, że życie kulturowe i rozrywka w mieście coraz mocniej się rozwija. W Dąbrowie obecnie wiele się dzieje, ze względu na zmiany. Nie mogę doczekać się dalszego rozwoju Fabryki Pełnej Życia, która już teraz stała się miejscem spotkań, integracji i dobrej zabawy. W skrócie – w Dąbrowie żyje się dobrze, bo Dąbrowa jest obywatelska, a do tego piękna i bardzo dobrze się rozwija. 

 

Zatem zapytam przewrotnie, co należy w mieście zmienić?

Uważam, że rzeczy, które wymagały największej poprawie, są właśnie w jej trakcie. Są to między innymi dworce, które już niedługo zamienią się w centra przesiadkowe. Wiele osób w młodym wieku narzekało na rozrywkę. Myślę, że Fabryka Pełna Życia zmieniła ich nastawienie. Patrząc na tłumy, jakie goszczą w tym miejscu weekendami. Ważne jest to, że włodarze miasta dostrzegają problemy mieszkańców i sprawnie na nie odpowiadają. Dzięki temu sprawy bieżące takie jak dziury w drogach, popękane chodniki itd. mogą być szybko naprawiane. Bardzo się cieszę, że wszystkie rzeczy, które ja osobiście uważałem również jako te do poprawy, właśnie przechodzą modernizacje.  

 

Kończąc wywiad. Jak sobie wyobrażasz Dąbrowę Górniczą za 10 lat? Czy będzie to miasto pełne życia, jak i z wieloma aktywistami?

Jestem więcej niż pewny, że Dąbrowa będzie pełna życia. Już teraz widać, jakie miasto obrało kierunek. Jest otwarte na mieszkańców i prężnie się rozwija. Co do aktywistów, również mogę być spokojny. Już teraz widać, że młode pokolenie coraz chętniej angażuje się w różne inicjatywy. Wierzę, że ta obywatelskość, którą noszą w sobie dziś młodzi ludzie, przetrwa nie 10 a 100 lat!

 

Poprzednie wywiady z młodymi Aktywistkami i Aktywistami znajdziecie pod następującymi linkami:

Julia Radzięta - link

Dawid Bochenek - link

Oktawian Gajewicz - link

Wiktoria Krawczyk - link

Michał Szkutnik - link

Michał Kowalczyk - link

Wiktoria Ubysz - link

Maksymilian Górka - link