PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
192021 22232425
262728293031

Udostępnij:

Wiktoria Krawczyk - Młoda! Aktywna! Zaangażowana!

Środa, 21 lipca, 2021, #Aktualności, #Liderzy Dąbrowskiej Pozarządówki

Młodzi! Aktywni! Zaangażowani! - to cykl, przedstawiający młodych, dąbrowskich, aktywistów. Wywiady prowadzi Maksymilian Górka. Dziś prezentujemy rozmowę z  Wiktorią Krawczyk – najbardziej aktywną wolontariuszką w mieście. Wiktoria to pomocna młoda dziewczyna, która kocha ludzi i zwierzęta. Poznajcie naszą dąbrowską Aktywistkę!   

 

Na swoich social mediach ogłosiłaś, że (poprzez konto Vinted), sprzedajesz swoje ubrania. Cały dochód planujesz przeznaczyć na zbiórkę dla Mai, która 19 lipca 2019, miała wypadek samochodowy. Dziewczyna walczy o powrót do pełnego zdrowia. Skąd pomysł na taką wspaniałą inicjatywę?

Brałam udział w zbiórce charytatywnej zorganizowanej dla Mai. Akcja nazywała się: ,,Budzimy Maję 2’’. Po jej zakończeniu stwierdziłam, że  przy okazji porządków w szafie mogę komuś pomóc. Całość pieniędzy z aukcji chciałabym przeznaczyć na pomoc tej poszkodowanej, młodej dziewczynie.  

 

Cudownie! Zdradź nam proszę, jaka była twoja rola podczas akcji „Budzimy Maję 2”?

Do moich zadań należało udostępnianie akcji na wszystkich social mediach jakie posiadam. Miało to na celu dotarcie do jak największej ilości osób. Zajmowałam się również zbiórką pieniędzy w mieście jako wolontariuszka. 

 

Czy ludzie chętnie wrzucali datki do puszek? Pragnęli wspierać akcję czy jednak krytykowali waszą inicjatywę?  

Większość ludzi chętnie wrzucała datki do puszki, ale byli również tacy, którzy krytykowali.  

 

Powiedz, mi Wiktorio co się stało danej dziewczynie, na którą zbieracie oraz w jakim stanie jest obecnie?

Dziewczyna uległa wypadkowi samochodowemu. Obecnie jest w lepszym stanie i widać, że jej stan zdrowia idzie w dobrą stronę. Osobom zainteresowanym, polecam śledzić stan zdrowia Mai na  jej fanpage'u ‘’BUDZIMYMAJE’’.  

 

Prześledziłem twoje social media i zauważyłem, że utworzyłaś dobrze prosperującą grupę na Facebooku pod nazwą ‘’Psiaki i Kociaki i inne Zwierzaki’’. Planujesz w przyszłości poszerzyć grupę osób, które podobnie jak ty uwielbiają czworonogi ? Może zorganizujecie wspólnie zbiórkę karmy lub funduszy dla schroniska?  

Mam takie plany! Grupa została założona z myślą o dzieleniu się zdjęciami swoich zwierzaków oraz poradami na ich temat. Warto pójść o krok dalej i w przyszłości zorganizować zbiórkę na schroniska z pomocą miłośników zwierzaków.   

 

Wspaniale! Porozmawiajmy o kolejnej akcji, w której brałaś udział. „Wyciągamy Dzieci z Bramy” – czego dotyczyła ta inicjatywa i jaką  pełniłaś tam rolę?

Wydarzenie miało na celu zbiórkę pieniędzy na dzieci z domu dziecka. Podczas niej zajmowałam się sprzedażą biletów, z których cała kwota została przeznaczona na placówki.  

 

Współpracujesz z Młodzieżową Radą Miasta. Czy uważasz, że członkowie Rady inspirują swoich wyborców i dzięki nim, „rośnie” w Dąbrowie nowe pokolenie młodych aktywistów?

Tak. Jak najbardziej! Młodzieżowa Rada Miasta inspiruje swoją postawą innych do działania w mieście. Myślę, że śmiało można stwierdzić, że dzięki ich zaangażowaniu rośnie coraz więcej młodych aktywistów.  

 

Załóżmy, że masz magiczny długopis i możesz nim coś dodać do Dąbrowy Górniczej (Wesołe Miasteczko, Schronisko co tylko chcesz) oraz czarodziejską gumkę, którą możesz wymazać to co ci szczególnie przeszkadza w Dąbrowie. Co by to było?

Magicznym długopisem dodałabym miejsce gdzie młodzież wspierałaby się wzajemnie; pracowała nad pewnością siebie. Coraz większym problemem w dzisiejszych czasach, jest zakłamanie rzeczywistości kreowane przez świat wirtualny – pozorne szczęście i idealizacja świata. Młodzi ludzie widzą w Internecie idealne życie i popadają w kompleksy. Wpływa to na ich spadek pewności siebie. Miejsce, w którym wspólnie mogliby podnosić się na duchu byłoby bardzo dobrą inicjatywą ! Wesołe Miasteczko to również wspaniały pomysł. Schronisko w Dąbrowie dopisałabym magicznym długopisem bez dwóch zdań. Im więcej placówek dla zwierząt, tym większa możliwość pomocy. Osobiście nic bym nie wymazała z Dąbrowy. To miejsce rozwija się i podąża w bardzo dobrym kierunku dla społeczeństwa obywatelskiego.  

 

W jaki sposób można zmotywować młodych ludzi do większego zaangażowania w politykę miejską? 

Myślę, że tutaj media społecznościowe mogłyby wiele zdziałać. Siłą Internetu można zachęcić młodych ludzi do większego zaangażowania społecznego.  

 

Na koniec wywiadu, powiedz coś o sobie, gdzie chodzisz do szkoły oraz czym się interesujesz.

Chodzę do Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej -Curie. Interesuję się polityką, wolontariatem. Jestem miłośniczką psów.

 

Poprzednie wywiady z młodymi Aktywistkami i Aktywistami znajdziecie pod następującymi linkami:

Michał Szkutnik - link

Michał Kowalczyk - link

Wiktoria Ubysz - link

Maksymilian Górka - link