PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
101112 13141516
17181920212223
24252627282930
31

Udostępnij:

Szkoła Obywatelska Civitas 2.0

Środa, 12 maja, 2021, #Aktualności

Szkoła Obywatelska Civitas 2.0 (SOC 2.0) - to inicjatywa skierowana do uczniów dąbrowskich szkół ponadpodstawowych, której celem jest budowanie kultury dialogu w przestrzenie publicznej, dyskusji bez nienawiści, dostarczenie wiedzy  jak walczyć z hejtem i mową nienawiści.

Uczestnicy będą m.in. przygotowywać i współprowadzić: śniadania ponad podziałami z udziałem zaproszonych gości prezentujących różne środowiska, różne opcje światopoglądowe, debaty na ważne społecznie i kontrowersyjne tematy, akcje społeczne promujące idee dialogu i rozmowy mimo różnic.

Uczniowie zostaną przygotowani do pełnienia roli młodzieżowych mediatorów. Jako Ambasadorzy Dialogu, także po zakończeniu projektu, wspierać będą szkoły w budowaniu kultury dialogu, pomagać w rozwiązaniu konfliktów na tle różnic światopoglądowych. W ten sposób stworzona zostanie sieć wsparcia rówieśniczego, jako istotny element związany z problemem narastającej radykalizacji.   

 

W ramach projektu Stowarzyszenie CIVITAS  rozpoczynęło cykl spotkań "Śniadania ponad podziałami".

Kawy czy herbata?  Rozmowy….  Ten krótki tekst najpełniej streszcza idee „Śniadań ponad podziałami”. Śniadania to niezwykły cykl spotkań stworzonych przez uczestników projektu Szkoła Obywatelska Civitas 2.0, uczniów szkół ponadpodstawowych z Dąbrowy Górniczej. W dobie narastającej polaryzacji społecznej, kiedy debata publiczna przypomina walki plemion, okładające się nawzajem totemami gdzieś gubi się idea dialogu. 

Spotkania w swoim założeniu mają być przestrzenią do wymiany poglądów, w atmosferze szacunku i przy obustronnym wysiłku wzajemnego zrozumienia: nieważne czy jesteś z plemienia kawy czy herbaty, czy serce masz po prawej czy lewej stronie….do rozmowy. Szukamy języka inkluzywnego, który łączy nie dzieli, który pozwala na rozmowę, a nie tylko krzyki i pohukiwania wojenne.  

Goście, których uczestnicy wybierają  i zapraszają  do udziału w Śniadaniach to osoby nieszablonowe, których codzienność związane jest z budowaniem dialogu, szukaniem rozwiązań demokratycznych, staniem na straży różnorodności i tolerancji.  

13 maja o godz. 14.00 nasze pierwsze spotkanie odbędzie się w Fabryce Pełnej Życia. Naszym gościem  będzie Robert Strzała. Polonista  z 20-letnim stażem z dąbrowskiego Plastyka, o którego obecność zabiegali jego uczniowie, co samo w sobie jest już ogromną rekomendacją. Mówi o sobie, że jest pasjonatem wszelkich dyskusji „nad” i „o”…, że po prosty lubi ludzi. Kocha „skracać dystans”, nie lubi konwenansów. To właśnie z nim będziemy rozmawiali o dialogu w szkole, ruchu budzących się szkół i o tym, czy możliwa jest szkoła głęboko demokratyczna, taka w której buduje się wspólnotę nauczycieli, uczniów i rodziców skupiona na rozmowie i wzajemnym szacunku.

To dopiero początek! Śledźcie cały cykl w mediach społecznościowych. Bądźcie z nami!    

            

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego z funduszy EOG przez Stowarzyszenie Civitas w partnerstwie z miastem Dąbrowa Górnicza.

 

Tekst został nadesłany przez Stowarzyszenie CIVITAS.