PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
2223242526 2728
293031

Udostępnij:

Natura na wyciągnięcie ręki

Piątek, 26 marca, 2021, #Aktualności

Ogród sensoryczny, który mieści się przy Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej, to inicjatywa Stowarzyszenia „Ziemia i My”. To ogród zmysłówmówią Grażyna Morcinek-Kalita, prezes stowarzyszenia, oraz Ewa Gayczak, wiceprezes.

 

Skąd pomysł na działalność ekologiczną?

Grażyna Morcinek-Kalita (prezes): - Stowarzyszenie powstało pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Pomysł narodził się w miejscu, w którym wówczas pracowałam, czyli zarządzie parków krajobrazowych. W tym czasie prowadziliśmy w  parkach pierwszą edycję Polsko-Amerykańskiego Projektu Edukacji Ekologicznej „Krąg”. Stawiał on na naukę przez zabawę, obserwację, doświadczenia. Ten program zainspirował mnie oraz jego uczestniczki do założenia stowarzyszenia. Stowarzyszenie „Ziemia i My” Centrum Edukacji Ekologicznej ma charakter głównie ekologiczno-edukacyjny, a jego działania kierujemy głównie do dzieci i młodzieży, ale rozwijamy też działalność skierowaną do dorosłych. Chcemy, żeby działania proekologiczne były działaniami społecznymi. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że ja jestem z wykształcenia biologiem i  tematy przyrodnicze to moja pasja. Panie, które są lub były członkiniami w Stowarzyszeniu, również najczęściej posiadały wykształcenie o  profilu przyrodniczym i  doświadczenie w  pracy z młodzieżą. Dlatego założenie organizacji pozarządowej o takim właśnie profilu było dla nas oczywiste.

 

Co to jest ogród sensoryczny? Jaka jest jego rola?

GMK: – Ogród sensoryczny to innymi słowy ogród zmysłów. Jego głównym zadaniem jest aktywizowanie naszych zmysłów, nieco „przytłumionych” przez życie w dużym mieście, oddziaływanie na nie. Uważamy, że aby zachęcić kogoś do ochrony przyrody, to trzeba najpierw pomóc tej osobie ją poznać i polubić. Natura musi być na wyciągnięcie ręki. I taki właśnie jest nasz ogród. Tu kwitną kolory. Poszczególne kwiaty pachną, najdłużej lawenda. Postaraliśmy się nawet o posadzenie rośliny, która ma za zadanie przyciągać do siebie motyle. Jest to budleja Dawida. W ogrodzie posadziliśmy też owocowe krzewy, takie jak agrest, pigwowiec, rokitnik, którego owoce są bombą witaminy C. Przy każdym krzewie, drzewie czy roślinie zielnej staramy się umieszczać tabliczkę informacyjną, która wskaże nam, jak nazywa się dana roślina. To wszystko ma na celu pozwolić osobie, która odwiedzi ogród, poznać, powąchać, a nawet posmakować kawałka przyrody. Cały ogród staramy się utrzymywać w sposób ekologiczny, dlatego używamy deszczówki do podlewania roślin. Zbiornik na deszczówkę pełni też rolę poidełka dla owadów.

Ewa Gayczak (wiceprezes): – Ogród powstał z myślą o dzieciakach. To miejsce pozwala im lepiej poznać, dotknąć rośliny, które tam rosną. Część z nich można nawet zjeść, ponieważ zadbaliśmy o posadzenie winorośli, poziomek czy agre stu. Oprócz tego można tam znaleźć m.in. miętę, sosnę, bukszpan, fiołki czy klon ozdobny. Cały czas dosadzamy nowe rośliny. W ogrodzie stworzyliśmy także ścieżkę edukacyjną, zbudowaną z pni drzew. To sprawia, że dzieci, które edukujemy, mają bezpośredni kontakt z przyrodą.

 

Co mogłaby Pani doradzić mieszkańcom Dąbrowy Górniczej w kwestii hodowli roślin na balkonach czy też na trawnikach przed blokiem?

EG: – Na balkon zdecydowanie polecam maciejkę, bo przepięknie pachnie. Brak czasu na pielęgnację nie będzie dla tej rośliny problemem, ponieważ nie wymaga wielu zabiegów. Prowadzenie ogródka ziołowego również będzie dobrym pomysłem. Taka pietruszka naciowa potrafi naprawdę pięknie rosnąć na balkonie. Natomiast na trawnikach przed balkonem polecam zasadzenie roślin, które pojawiają się o tej porze roku. Mam tutaj na myśli przebiśniegi czy krokusy. Doradzam również posadzenie barwinka. Przez cały rok jest zielony, a wiosną cały kwitnie na niebiesko. Wygląda bardzo ładnie, a nie wymaga od nas żadnej opieki. Zachęcam do poczytania na temat roślin, które nie wymagają od nas dużego nakładu pracy. Naprawdę nie trzeba poświęcić dużo czasu na stworzenie przepięknego ogródka.