PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Świąteczne akcje pełne serdeczności i serca

Czwartek, 31 grudnia, 2020, #Aktualności

Świąteczne akcje pełne serdeczności i serca

 

Świąteczne akcje pełne serdeczności i serca  Dąbrowianie po raz kolejny udowodnili, że działalność społeczną mają we krwi, a serca przepełnione dobrocią. Trzy dąbrowskie, świąteczne akcje wywołały uśmiech na twarzy prawie sześciu tysięcy osób, które potrzebowały wsparcia w te inne niż zwykle święta.

 

Wigilia z dowozem do domu 

 

Choć pandemia uniemożliwiła organizację miejskich spotkań wigilijnych dla samotnych, seniorów i osób potrzebujących, to wieczerza wigilijna do tych mieszkańców dotarła, dzięki współpracy miasta z Fundacją Wolne Miejsce.     

Zależało nam, by pomimo trudnej sytuacji, mieszkańcy miasta, którzy z różnych względów nie spędzają wieczerzy wigilijnej w gronie najbliższych, poczuli magię świąt. Dlatego wspólnie z fundacją, darczyńcami i wolontariuszami współorganizowaliśmy Metropolitalną Wigilię dla Samotnych – mówi Bożena Borowiec, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej, odpowiedzialna za politykę społeczną. 

24 grudnia wolontariusze naszej fundacji odwiedzili wszystkie osoby, które wcześniej zgłosiły chęć otrzymania kolacji wigilijnej. Dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej przygotowaliśmy 900 paczek. Wszystko po to, by pomimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń, poczuć prawdziwe święta Bożego Narodzenia i podzielić się z samotnymi osobami nie tylko posiłkiem, ale też dobrym słowem i życzeniami – podsumowuje Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. 

Współorganizacja wigilii to początek bliskiej współpracy miasta z Fundacją Wolne Miejsce. Na wiosnę zaplanowano otwarcie pierwszego w Zagłębiu sklepu socjalnego. Projekt ten jest częścią tworzonej przez fundację ogólnopolskiej sieci sklepów socjalnych SPICHLERZ dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz zagrożonych samotnością i wykluczeniem społecznym. W założeniu twórców sieci i dąbrowskiego samorządu, placówka ma stanowić nie tylko miejsce robienia atrakcyjnych cenowo zakupów, ale też służyć aktywizacji i integracji społecznej, poprzez prowadzony w sklepie punkt kawowy.

 

Dąbrowska Paka Dobra 

 

„Dąbrowska Paka Dobra” to grudniowa inicjatywa, która w najprostszy sposób zachęcała do dzielenia się dobrem z najbardziej potrzebującymi – osobami samotnymi, starszymi, doświadczonymi przez los. Miasto przygotowało torby, które rozlokowano w kilkudziesięciu punktach. Wystarczyło wziąć taką papierową torbę, wypełnić upominkami i podarować sąsiadowi, osobie samotnej czy seniorowi. Dzięki prostej inspiracji aż dwa tysiące paczek powędrowało do mieszkańców Dąbrowy Górniczej.     

Torby wypełniono słodyczami, prezentami, produktami spożywczymi i przekazano potrzebującym, sprawiając im najpiękniejszy, świąteczny prezent, przepełniony ciepłem i serdecznością. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż pomaganie i dzielenie się dobrem. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli paki, wypełnili je po brzegi i bezinteresownie podzielili się z innymi. Mamy nadzieję, że ta akcja na stałe wpisze się w działania dobroczynne dąbrowskiej społeczności – mówi Beata Pisarczyk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. współpracy z otoczeniem, koordynator akcji „Dąbrowska Paka Dobra”. 

Dąbrowskie paki można było przekazać osobiście lub zostawiać w jednym z punktów, z których były dystrybuowane. Dzięki wolontariuszom trafiły do najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. W akcji udział wzięli: podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z filiami, ojcowie Franciszkanie, radni Rady Miejskiej i Młodzieżowej Rady Miasta, pracownicy Urzędu Miejskiego, przedsiębiorcy z Ryneczku w Gołonogu i liczni właściciele osiedlowych sklepików.

 

Kartka dla seniora 

 

Z inicjatywą wsparcia osób starszych i samotnych wyszła też Młodzieżowa Rada Miasta, która wraz z Dąbrowskim Forum Organizacji Pozarządowych wykonała specjalne świąteczne kartki z życzeniami.     

Pomysł zrodził się już w listopadzie, gdy planowaliśmy świąteczną akcję. Wiedzieliśmy, że chcemy włączyć w akcję młodzież szkolną, dlatego też zaproszenie do udziału wysłaliśmy do każdej dąbrowskiej szkoły. Ogromnego wsparcia udzieliło nam Centrum Aktywności Obywatelskiej i DFOP – zaczynając od punktu zbiórki aż po rozdzielenie kartek na konkretne osiedla dla wolontariuszy. Z ich pomocą rozdaliśmy ponad 3 tys. kartek. Cała inicjatywa miała na celu podtrzymanie świątecznego klimatu w tym niełatwym czasie – podsumowuje Wiktoria Debabowa, przewodnicząca MRM. 

Mieszkańcy miasta bardzo aktywnie włączyli się w  pomoc osobom potrzebującym. Dziękujemy wszystkim, którym chciało się działać! Darczyńcom, którzy ofiarowywali prezenty, wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas, pakowali przekazane produkty, roznosili czy rozwozili paczki.     

Jestem przekonana, że dzięki takim aktywnościom, odrobinie ciepła i serdeczności podarowanej bezinteresownie drugiemu człowiekowi, zmieniamy świat wokół nas. Prostymi gestami sprawiamy, że przez chwilę osoby samotne, starsze czy potrzebujące wsparcia, czują magię świąt i zapominają o codziennych trudnościach – podsumowuje te działania wiceprezydent Bożena Borowiec.