PoWtŚrCzPtSoNd
0102 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Udostępnij:

Akcja Lato w dąbrowskich ngo - działo się!

Środa, 2 września, 2020, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Dąbrowska Akcja Lato, czyli aktywne spędzanie wakacji w Dąbrowie Górniczej. Dąbrowskie organizacje pozarządowe nie zawiodły. Tańce, wspinaczki, warsztaty – stowarzyszenia i fundacje miały mnóstwo pomysłów na to, jak zachęcić mieszkańców naszego miasta do aktywnego spędzenia wakacyjnego czasu. Jakimi projektami dąbrowskie NGOsy zaskoczyły tym razem? Zachęcamy do lektury.

Extreme City – 9 edycja projektu, za realizację którego odpowiadało Stowarzyszenia Extreme Live For Ride. Akcja została skierowana do dzieci i młodzieży z Dąbrowy Górniczej. Chłopaki ze Stowarzyszenia zadbali o podział grup szkoleniowych. Dlatego miejsce tutaj znaleźli zarówno amatorzy, osoby średnio-zaawansowane, jak i weterani jazdy na deskorolce, rolkach czy hulajnodze. Szkolenia na skateparku miały miejsce w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej w każdą sobotę, w okresie lipiec – sierpień, w godzinach od 16:00 do 19:00. Zakończenie akcji zostało zwieńczone zawodami dla wszystkich uczestników, którzy mieli okazję powalczyć o miejsca na podium oraz puchary i medale. Wisienką na torcie finałowych zawodów była walka o miejsce w sekcjach sportowych Stowarzyszenia, które ruszą już od września.

Summer Day Camp #1 – to powiew świeżości, jak miało w swojej wakacyjnej ofercie Stowarzyszenie Extreme Live For Ride. Miejsce – Świetlica Młodzieżowa Skate Room, czyli skatepark przy al. J. Piłsudskiego 36/601. Projekt odbył się w dniach 17-22 sierpnia 2020 r., w godzinach od 10:00 do 15:00. Akcja została skierowana do dzieci i młodzieży z miasta Dąbrowa Górnicza oraz zawodników sekcji skate. Skate Park w tym czasie stał się przestrzenią warsztatową, sportową oraz e-sportową. Miejsce dla siebie znaleźli nawet fani planszówek. Projekt miał na celu rozwijanie interakcji między graczami oraz integracji i nauki fair play. Drugim kierunkiem była popularyzacja sportu, rekreacji wśród dzieci i młodzieży w wolnym czasie.

Wakacyjne wspinanie na Zielonej – celem zadania, które na swoje barki wziął Speleoklub Dąbrowa Górnicza była popularyzacja sportu, a konkretniej wspinaczki oraz aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży z terenu Dąbrowy Górniczej w okresie przerwy wakacyjnej. Uczestnicy mieli okazji nauczyć się wspinaczki oraz asekuracji. Projekt rozgrywał się na sztucznej ścianie wspinaczkowej, znajdującej się na terenie Centrum Sportów Letnich Park Zielona. W każdą środę przez 6 godzin członkowie Speleoklubu czekali na zainteresowanych. Grupę docelową akcji stanowiły dzieci i młodzież z terenu Dąbrowy Górniczej. Obiekt otwarty był dla wszystkich odwiedzających.

Młody Dąbrowianin i wakacje w mieście 2020 – była to już trzecia odsłona projektu Stowarzyszenia „Przyjazny Dom”. Osiągnięty cel? Aktywne spędzenie czasu, poza miejscem zamieszkania, krzewienie i popularyzacja sportu, a także wdrażanie nawyków zdrowego trybu życia poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych. Wydarzenie odbywało się w formie cyklicznych spotkań, jak również wyjazdów sportowych. Akcja ruszyła 1 lipca. Projekcje filmów w kinie Kadr w Pałacu Kultury Zagłębia. Zajęcia na basenie w Parku Wodnym „Nemo”. Turnieje gry w kręgle czy park trampolin – to wszystko czekało na uczestników tegorocznej edycji Młodego Dąbrowianina. Projekt skierowany był do młodych mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Wolna Przestrzeń – taki sposób na spędzenie czasu wolnego w Dąbrowie Górniczej zaproponowało Stowarzyszenie Wspierania Talentów. Misją projektu była popularyzacja i upowszechnienie wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej kultury i sztuki poprzez zorganizowanie warsztatów poszerzających wiedzę i umiejętności artystyczne. Miejscem spotkań była siedziba Stowarzyszenia mieszcząca się przy al. J. Piłsudskiego 36C/620. Każdy mógł przyjść i wziąć udział w zajęciach! W projekt zaangażowało się ponad 200 osób. Warsztaty nawiązywały do różnych dziedzin sztuki. Stowarzyszenie postawiło na niekonwencjonalne podejście i działania łączące różne dziedziny sztuki. Finał projektu został zwieńczony wielowymiarowym wydarzeniem artystycznym z możliwością prezentacji prac w ramach wystawy w siedzibie Stowarzyszenia. Nieodłączną częścią projektu było budowanie relacji oraz nauka wyrażania emocji i ich odczytywania.

Twórcy Dąbrowy – była to kolejna propozycja Stowarzyszenia Wspierania Talentów na spędzenia „Lata w mieście”. Idealna dla lokalnych patriotów zainteresowanych lokalnym i regionalnym dziedzictwem kulturowym. Stowarzyszenie poprzez projekt chciało zainteresować tą tematyką  uczestników poprzez zorganizowanie happeningu, cyklu warsztatów upowszechniających wiedzę o twórcach pochodzących z Dąbrowy Górniczej – Romanie Chruścielu, Tadeuszu Drążkiewiczu i Januszu Kotarbińskim oraz wystawy. Część warsztatowa miała miejsce w lokalu stowarzyszenia przy al. J. Piłsudskiego 36C/620. Cykl wydarzeń dostępny był dla każdego chętnego.

Wakacyjne Ostatki 2020 – jak pożegnać ostatni tydzień wakacji? Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa. W ostatnim tygodniu wakacji organizacja zaproponowała zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z Dąbrowy Górniczej. Dla rodziców także znalazło się miejsce. Od 24 do 28.08 w godzinach od 9 do 14:00 prowadzone były zajęcia sportowe. Samoobrona, trening piłkarski, zajęcia na siłowni pod chmurką – aktywności nie zabrakło.

Ścieżka Edukacyjna „Dąbrowscy detektywi na tropie” – część 2 – coś do powiedzenia na temat spędzania czasu wolnego w wakacje w Dąbrowie Górniczej, miało również Stowarzyszenie Fantastyki Militarnej. Projekt polega na przygotowaniu gry scenariuszowej opartej na kodach QR. W trakcie gry zadaniem graczy jest zeskanowanie kodu przez telefon lub tablet. Dzięki temu uczestnik może wejść na stronę internetową, na której pojawia się zadanie do wykonania – interaktywne ćwiczenie oparte o film związany z historią danego miejsca. Za każdym razem użytkownik ma okazję zapoznać się z krótkim wideo, na którym wolontariusze i aktorzy, starają się odegrać scenę osadzoną w realiach historycznych związanych z Dąbrową Górniczą. Po wykonaniu zadania, na stronie pojawia się część ostatecznego rozwiązania oraz lokalizacje pozostałych punktów. Zadania tworzą całość – interaktywną opowieść. Po wykonaniu zadań we wszystkich punktach, użytkownik zdobywa hasło, które po wpisaniu w odpowiednie miejsce prowadzi go do strony z gratulacjami i dyplomem, który może wydrukować we własnym zakresie. Gra cały czas czeka na kolejne osoby chętne do podjęcia wyzwania.

„Zróbmy sobie ogród 2020” –  Stowarzyszenie Civitas od początku angażowało się w proces rozbudowy ogrodu społecznego wspólnie z mieszkańcami. Projekt „Zróbmy sobie ogród 2020” to kontynuacja tych działań. Poprzez cykl spotkań i warsztatów w klimacie relaksu, w miłej, odprężającej atmosferze angażowali uczestników w aranżowanie nowej zielonej przestrzeni otwartej dla wszystkich. Tematy spotkań inspirowały do zwiększenia wiedzy m.in. na temat ziół rosnących w mieście, idei łąk miejskich, tworzenia ptasich ostoi, domków dla owadów zapylających i życia w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Ogród Społeczny będzie trwale służyć mieszkańcom.

Aktywuj się Stowarzyszenia Civitas. Zumba, Latino Solo, joga. Właśnie takie aktywności czekały na chętnych w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej. Zła pogoda nie była w stanie pokrzyżować planów i przerwać akcji. W przypadku niepogody zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej. Zajęcia miały stałych bywalców i nigdy nie świeciły pustkami.

Cudotwórczość. Wakacyjna Pracownia Ceramiki Stowarzyszenia Dopamina Lab. Projekt zmobilizował całą społeczność lokalną (dzieci, rodziców i dziadków) oraz zakcentował wartość międzypokoleniowej wymiany wiedzy i doświadczeń. W zaplanowanych przez nich wydarzeniach artystycznych każdy mógł wziąć udział, niezależnie od płci i wieku. Powstało wiele nowych obiektów artystycznych, czyli ceramicznych dzieł. Zaplanowane wydarzenia odbywały się w przestrzeni pracowni artystycznej. Stowarzyszenie zrealizowało 5 warsztatów, każde z nich z racji dużego zapału uczestników trwało ponad 3 godziny. DoPamina w myśl przysłowia „nie święci garnki lepią” stawia w tym projekcie na tworzenie dzieł właśnie z gliny. Każdy z 5 warsztatów miał inną tematykę, oczywiście związaną z różnymi technikami formowania gliny. Napisać, że był to ciekawy projekt, to tak jakby nie napisać nic.

Wszystkie projekty zostały współfinansowane ze środków budżetu miasta Dąbrowa Górnicza.