PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
1314151617 1819
20212223242526
2728293031

Udostępnij:

Wejdź na szczyt ze Speleoklubem

Piątek, 17 lipca, 2020, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Akcja Lato trwa w najlepsze, a miasto organizuje atrakcje dla mieszkańców razem z dąbrowskimi stowarzyszeniami i organizacjami. Speleoklub Dąbrowa Górnicza czeka na Was przy ściance wspinaczkowej w Parku Zielona, dając możliwość poznania nowej formy aktywności i przełamania bariery strachu.

 

Gdzie takie atrakcje?

Speleoklub w Dąbrowie Górniczej, przy współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji i Urzędem Miejskim, w każdą środę w Parku Zielona czeka na chętnych przy ściance wspinaczkowej. Wykwalifikowani w sportach ekstremalnych członkowie klubu pomagają uczestnikom i zarażają swoim pozytywnym nastawieniem. Z pomocy wykwalifikowanych członków Speleoklubu można skorzystać w każdą środę w godzinach 12.00 – 18.00, uprzednio umawiając się pod numerem telefonu: 32 262 69 97.

 

Z kim będziesz wspinał się na szczyt?

Ludzie, którzy piszą historię Speleoklubu podejmują się ryzykownych sportów, takich jak eksploracja jaskiń czy kanioning. Odkrywają nowe miejsca, schodząc w głąb skalnych otchłani i badając tereny, na których nikt jeszcze nie postawił stopy. Mają możliwość podziwiać coś, czego nie może zobaczyć przeciętny człowiek. Jest to zajęcie bardzo niebezpieczne, dla ludzi wytrwałych i nie bojących się wyzwań. Do tego trzeba przejść odpowiednie kursy i szkolenia, podejść do egzaminu i zdobyć uprawnienia, ponieważ nie każdy może zostać grotołazem i bez odpowiednich kwalifikacji nie zostanie wpuszczony na przykład na tereny parków narodowych. Zajęcie to wymaga bardzo dużych umiejętności i wiedzy z zakresu wspinaczki, pracy w grupie, obsługi specjalnego sprzętu, a także sprawności i wytrzymałości fizycznej.

Członkowie Speleoklubu, bardzo często podejmują współpracę z innymi klubami i wyjeżdżają odkrywać nieznane tereny nie tylko w polskich Tatrach, ale także za granicę. Na swoim koncie mają już na przykład wyprawy do Włoch, Francji, Hiszpanii, czy Czarnogóry.

 

Dlaczego warto skorzystać z tych atrakcji?

W Parku Zielona chętni mają możliwość uczestniczyć w zajęciach pod okiem miłośników wypraw, gdzie już nawet małe dzieci mogą pokonać prostsze lub trudniejsze trasy i przy asekuracji opiekunów, zdobyć kolejne metry ścianki wspinaczkowej. To nie jest tylko aktywność fizyczna, ale także możliwość doznania czegoś nowego, pokonania bariery strachu przed wysokością i możliwość poznania ludzi, którzy we wspinaczce, speleologii i podejmowaniu wyzwań widzą rozwijanie pasji i zainteresowań. A może ty także podejmiesz się uprawiania tej formy aktywności? Zawsze warto spróbować!

 

Spiesz się, ponieważ ilość miejsc ograniczona!

Zajęcia w tym roku, mimo wielu chętnych, są organizowane ze szczególnymi zasadami bezpieczeństwa i wytycznymi, dotyczącymi pandemii. Zapisy organizowane są telefonicznie, ponieważ jest ograniczona liczba uprzęży (39 sztuk dla dzieci i 25 sztuk dla młodzieży, dorosłych), a każda może zostać użyta w dniu zajęć jednorazowo. Jeśli jednak ktoś posiada własny sprzęt, może swobodnie skorzystać ze ścianki. Dodatkowo stanowiska z linami zostały rozwieszone w taki sposób, aby można było zachować odpowiedni dystans między chętnymi. W trakcie wspinania nie obowiązuje posiadanie maseczki, ze względu na podejmowany wysiłek fizyczny, ale podczas oczekiwania wymagane jest zasłanianie nosa i ust, jeśli warunki nie pozwalają na zachowanie odpowiedniego dystansu.