PoWtŚrCzPtSoNd
0102 030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Udostępnij:

Lato, lato, lato czeka..

Czwartek, 2 lipca, 2020, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W tym czasie zazwyczaj większość z nas wybierała się w góry, nad morze czy jeziora. Ze względu na pandemię SARS-COV-2 byliście zmuszeni zmienić plany. Nie martwcie się. Wakacyjne miesiące w Dąbrowie Górniczej oznaczają tylko jedno – Akcję „Lato w mieście”. Dąbrowskie organizacje pozarządowe nie zawodzą i mają mnóstwo pomysłów na to, jak zachęcić mieszkańców naszego miasta do aktywnego spędzenia wakacyjnego czasu. Zapoznajcie się z wakacyjnymi przepisami na nudę dąbrowskich NGOsów.

 

Extreme City to już 9 edycja projektu, którego realizatorem jest Stowarzyszenia Extreme Live For Ride. Akcja skierowana jest do dzieci i młodzieży z Dąbrowy Górniczej. Chłopaki ze Stowarzyszenia zadbali o podział grup szkoleniowych. Dlatego miejsce tutaj znajdzie zarówno amator, osoba średnio-zaawansowana, jak i weteran jazdy na deskorolce, rolkach czy hulajnodze. Szkolenia na skateparku odbędą się w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej w każdą sobotę wakacji w okresie lipiec – sierpień, w godzinach od 16:00 do 19:00. Zakończenie akcji będzie zwieńczone zawodami dla wszystkich uczestników, którzy będą walczyć o miejsca na podium oraz puchary i medale. Wisienką na torcie finałowych zawodów jest walka o miejsce w sekcjach sportowych Stowarzyszenia, które ruszą od września.  

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie tutaj

 

Summer Day Camp #1 – powiew świeżości w wakacyjnej ofercie Stowarzyszenia Extreme Live For Ride. Miejsce - Świetlica Młodzieżowa Skate Room, czyli skatepark przy al. J. Piłsudskiego 36/601. Projekt będzie mieć miejsce w dniach 17-22 sierpnia 2020 r., w godzinach od 10:00 do 15:00 dla dzieci i młodzieży z miasta Dąbrowy Górniczej oraz zawodników sekcji skate. Będzie przestrzenią warsztatową, sportową oraz e-sportową. Fani planszówek również znajdą tutaj swoją przestrzeń. Projekt ma na celu rozwijanie interakcji między graczami oraz integracji i nauki fair play. Drugim kierunkiem jest popularyzacja sportu, rekreacji wśród dzieci i młodzieży w wolnym czasie.

Więcej szczegółów znajdziecie pod tym linkiem

 

Wakacyjne wspinanie na Zielonej - celem zadania, za które odpowiada Speleoklub Dąbrowa Górnicza jest popularyzacja sportu, a konkretniej wspinaczki oraz aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży z terenu Dąbrowy Górniczej w okresie przerwy wakacyjnej. Przyszli uczestnicy nauczą się wspinaczki oraz asekuracji. Projekt będzie odbywać się na sztucznej ścianie wspinaczkowej, znajdującej się na terenie Centrum Sportów Letnich Park Zielona. W każdą środę przez 6 godzin członkowie Speleoklubu będą czekać na zainteresowanych. Grupę docelową akcji stanowią dzieci i młodzież z terenu Dąbrowy Górniczej. Speleoklub Dąbrowa Górnicza nie zamyka się jednak wyłącznie na mieszkańców naszego miasta - obiekt jest otwarty dla wszystkich odwiedzających. Nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do zajęć.

Szczegóły projektu znajdziecie na fanpage'u Stowarzyszenia link

 

Młody Dąbrowianin i wakacje w mieście 2020 to już trzecia odsłona projektu Stowarzyszenia „Przyjazny Dom”. Cel? Aktywne spędzenie czasu, poza miejscem zamieszkania, krzewienie i popularyzacja sportu, a także wdrażanie nawyków zdrowego trybu życia poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych. Wydarzenie będzie odbywać się w formie cyklicznych spotkań, jak również wyjazdów sportowych. Akcja rusza od 1 lipca i będzie trwać do 15 września. Projekcje filmów w kinie Kadr w Pałacu Kultury Zagłębia. Zajęcia na basenie w Parku Wodnym „Nemo”. Turnieje gry w kręgle czy park trampolin – to wszystko czeka na uczestników tegorocznej edycji Młodego Dąbrowianina. Oczywiście projekt skierowany jest do młodych mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na Facebooku Stowarzyszenia link

 

Wolna Przestrzeń – taki sposób na spędzenie czasu wolnego w Dąbrowie Górniczej proponuje Stowarzyszenie Wspierania Talentów. Misją projektu jest popularyzacja i upowszechnienie wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej kultury i sztuki poprzez zorganizowanie warsztatów poszerzających wiedzę i umiejętności artystyczne. Czas trwania „Wolnej Przestrzeni” to 01.07.2020 – 15.09.2020. Miejscem spotkań będzie siedziba Stowarzyszenia mieszcząca się przy al. J. Piłsudskiego 36C/620. Każdy może przyjść i wziąć udział w zajęciach! Stowarzyszenie przewiduje ponad 200 osób zaangażowanych w projekt. Warsztaty będą nawiązywać do różnych dziedzin sztuki. Stowarzyszenia stawia na niekonwencjonalne podejście, działania łączące różne dziedziny sztuki. Finał projektu zwieńczony zostanie wielowymiarowym wydarzeniem artystycznym z możliwością prezentacji prac w ramach wystawy w siedzibie Stowarzyszenia. Nieodłączną częścią projektu będzie budowanie relacji oraz nauka wyrażania emocji i ich odczytywania.

Więcej informacji powinniście znaleźć na fanpage'u Stowarzyszenia tutaj

 

Twórcy Dąbrowy – kolejna propozycja Stowarzyszenia Wspierania Talentów. Idealna dla lokalnych patriotów zainteresowanych lokalnym i regionalnym dziedzictwem kulturowym. Stowarzyszenie chce zainteresować tą tematyką przyszłych uczestników poprzez zorganizowanie heppeningu, cyklu warsztatów upowszechniających wiedzę o twórcach pochodzących z Dąbrowy Górniczej –  Romanie Chruścielu, Tadeuszu Drążkiewiczu i Januszu Kotarbińskim oraz wystawy. Projekt będzie realizowany w terminie 01.07 – 15.09.2020.  Część warsztatowa będzie mieć miejsce w lokalu stowarzyszenia przy al. J. Piłsudskiego 36C/620. Cykl wydarzeń otwarty jest dla każdego chętnego.

Więcej informacji powinniście znaleźć na fanpage'u Stowarzyszenia tutaj

 

Wakacyjne Ostatki 2020 – jak pożegnać ostatni tydzień wakacji? Z pomocą przychodzi Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa.  W ostatnim tygodniu wakacji organizacja proponuje zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z Dąbrowy Górniczej. Dla rodziców także znajdzie się miejsce. Od 24 do 28.08 w godzinach od 9 do 14:00 prowadzone będą zajęcia sportowe. Samoobrona, trening piłkarski, zajęcia na siłowni pod chmurką – aktywności nie zabraknie. Do tego wszystkiego Stowarzyszenie proponuje rywalizację w takich konkurencjach jak turniej unihokeja, gra w palanta, dwa ognie itd. Rekomendujemy takie zakończenie okresu wakacyjnego.

Po więcej informacji zapraszamy na fanpage Stowarzyszenia link

 

Ścieżka Edukacyjna "Dąbrowscy detektywi na tropie" – część 2 – coś do powiedzenia na temat spędzania czasu wolnego w wakacje w Dąbrowie Górniczej, ma również Stowarzyszenie Fantastyki Militarnej. Projekt polega na przygotowaniu gry scenariuszowej opartej na kodach QR. W trakcie gry zadaniem graczy jest zeskanowanie kodu przez telefon lub tablet i wejście dzięki temu na stronę internetową, na której pojawia się zadanie do wykonania - interaktywne ćwiczenie oparte o film związany z historią danego miejsca. Za każdym razem użytkownik zapoznaje się z krótkim wideo, na którym wolontariusze i aktorzy, starają się odegrać scenę osadzoną w realiach historycznych związanych z Dąbrową Górniczą. Po wykonaniu zadania, na stronie pojawia się część ostatecznego rozwiązania oraz lokalizacje pozostałych punktów. Zadania tworzą całość - interaktywną opowieść. Po wykonaniu zadań we wszystkich punktach, użytkownik zdobywa hasło, które po wpisaniu w odpowiednie miejsce prowadzi go do strony z gratulacjami i dyplomem, który może wydrukować we własnym zakresie. Gra będzie dostępna dla użytkowników od sierpnia 2020 roku. Wymagania? Telefon, tablet i dostęp do internetu.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj

 

„Zróbmy sobie ogród 2020” - ogród społeczny, który od 2017 roku funkcjonuje na terenie Fabryki Pełnej Życia zmienia swoją lokalizację. Stowarzyszenie Civitas od początku angażowało się w proces rozbudowy ogrodu wspólnie z mieszkańcami. Projekt „Zróbmy sobie ogród 2020” to kontynuacja tych działań. Poprzez cykl spotkań i warsztatów w klimacie relaksu, w miłej, odprężającej atmosferze chcą zaangażować uczestników w aranżowanie nowej zielonej przestrzeni otwartej dla wszystkich. Tematy spotkań będą inspirowały do zwiększenia wiedzy m.in. na temat ziół rosnących w mieście, idei łąk miejskich, tworzenia ptasich ostoi, domków dla owadów zapylających i życia w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Ogród Społeczny będzie trwale służyć mieszkańcom.

Facebook Stowarzyszenia Civitas będzie najlepszym źródłem do znalezienia szczegółów na temat projektu link

 

Cudotwórczość. Wakacyjna Pracownia Ceramiki Stowarzyszenia Dopamina Lab. Projekt mobilizuje całą społeczność lokalną (dzieci, rodziców i dziadków) oraz akcentuje wartość międzypokoleniowej wymiany wiedzy i doświadczeń. W zaplanowanych przez nich wydarzeniach artystycznych będzie mógł wziąć każdy, niezależnie od płci i wieku. Działania Dopaminy nastawione są na trwałe otwarcie twórczych możliwości osób w nim uczestniczących, dzięki czemu powstaną nowe obiekty artystyczne, czyli ceramiczne dzieła. Zaplanowane wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni  pracowni artystycznej (ul. Sienkiewicza 6a w Dąbrowie Górniczej). Stowarzyszenie zrealizuje 5 warsztatów, każdy z nich trwać będzie 3 godziny. DoPamina w myśl przysłowia „nie święci garnki lepią” stawia w tym projekcie na tworzenie dzieł właśnie z gliny. Każdy z 5 warsztatów będzie mieć inną tematykę, oczywiście związaną z różnymi technikami formowania gliny. Napisać, że jest to ciekawy projekt, to tak jakby nie napisać nic, dlatego zapraszamy po szczegóły na Facebooka Stowarzyszenia.

Więcej informacji znajdziecie na fanpage'u DoPaminy tutaj

 

Bądź na bieżąco z wakacyjną ofertą NGO - śledź profil Centrum Aktywności Obywatelskiej

 

Wszystkie projekty współfinansowane są ze środków budżetu miasta Dąbrowa Górnicza.