PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
151617 18192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Dąbrowskie placówki wsparcia dziennego w nowej rzeczywistości

Środa, 17 czerwca, 2020, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W Dąbrowie Górniczej na co dzień funkcjonuje 5 placówek wsparcia dziennego prowadzone przez organizacje pozarządowe. 4 z nich mają charakter opiekuńczo-wychowawczy, jedna specjalistyczny.

 

„Małolat”

Nasza placówka, zlokalizowana przy Alei Zwycięstwa 77, funkcjonuje ponownie od 8 czerwca. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, mamy nową organizację pracy – informuje Renata Zaremba, prezes Stowarzyszenia „Małolat”. W czerwcu obowiązuje u nas dwuzmianowy podział na grupy. Od 11:00 do 15:00 przychodzi do nas pierwsza grupa dzieciaków. Następnie robimy pół godzinną przerwę poświęconą na kwestie sanitarne, takie jak dezynfekcja i wietrzenie sali. O 15:30 mamy następną grupkę, z którą prowadzimy zajęcia do 19:30. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu. Oczywiście nie wpuszczamy do placówki osób trzecich.

Każdy z przyszłych uczestników musi zapoznać się z nowymi wytycznymi wskazanymi przez Ministra Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz podpisać deklaracje, które są obowiązkowe do wypełnienia, jeśli rodzic chce, aby jego dziecko wzięło udział w prowadzonych przez nas zajęciach w placówce. Muszę przyznać, że zainteresowanie zajęciami w placówce jest spore. Zarówno rano, jak i wieczorem mamy pełne grupy, których liczby niestety nie możemy zwiększyć ze względu na panującą wokół nas sytuację. - informuje Zaremba.

Mamy zamiar funkcjonować również przez cały okres wakacyjny. Przypuszczamy, że liczba dzieciaków w wakacje w dalszym ciągu utrzyma się na poziomie dwóch grup. Dużo osób pyta nas o prowadzenie zajęć w wakacje i już teraz deklarują nam, że dzieciaki będą systematycznie korzystać z naszej placówki również w tym okresie. Jesteśmy zadowoleni z tego, że zainteresowanie się utrzymuje i działamy pełną parą. Oczywiście na tyle, na ile pozwala COVID-19.

 

„Kraina Przyjaźni”

8 czerwca, po przerwie spowodowanej obostrzeniami otworzyliśmy „Krainę Przyjaźni” (ul. Adamieckiego 12). Mamy mniejszą ilość dzieciaków niż z okresu sprzed pandemii. Obecnie jest to 16 osób podzielonych dodatkowo na dwie grupki informuje Dorota Klejnot, prezes Stowarzyszenia „Dar Serca”. Pracujemy od 9:00-13:00, a potem od 13:30-17:30. Przerwa spowodowana jest potrzebą dezynfekcji świetlicy po poprzedniej grupie, aby zgodnie z wytycznymi następna grupa mogła bezpiecznie skorzystać z naszej świetlicy. Gdy tylko jest pogoda to większość czasu staramy się spędzać na dworze. Chcielibyśmy mieć więcej dzieciaków pod opieką, dlatego mam nadzieję, że w wakacje tj. w lipcu grupka jeszcze się powiększy. Oczywiście na bieżąco korzystamy ze środków bezpieczeństwa jakie zapewniają przyłbice, maseczki czy stosowanie środków dezynfekujących.

W momencie konieczności wstrzymania działalności placówki, nie próżnowaliśmy. Wspólnie z Polską Akcją Humanitarną rozdaliśmy ponad 200 paczek w dwóch akcjach. Pierwsza miała miejsce jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Z kolei drugą taką akcję zorganizowaliśmy na początku czerwca.

 

"Akademia Wyobraźni Dziecięcej", "Akademia Gry i Zabawy", "Dziecięca Fabryka Kreatywności" - Fundacji Godne Życie

Po ponownym otwarciu naszych placówek, grupy są mniej liczne niż miało to miejsce do tej pory. W dwóch świetlicach mamy grupy liczące po 10 osób, natomiast w trzeciej jest to maksymalna, dopuszczalna liczba, czyli 15 osób. Obostrzenia są takie, a nie inne i musimy się tego trzymać – komentuje Łukasz Kolber, prezes Fundacji Godne Życie. Jeżeli tylko pogoda będzie nam sprzyjać i znajdą się chętni, to stworzymy dwie grupy, z których każda będzie miała zorganizowany czas w innej części Dąbrowy Górniczej.

Wszystkie nowe zasady zostały przedstawione rodzicom. W momencie wejścia na teren placówki mierzymy temperaturę. Mieliśmy już kilka przypadków, w których dane dziecko musieliśmy odesłać do domu, w związku z podwyższoną temperaturą. Ten kto wchodzi do środka, na wejściu ma odkażane ręce. Środki do dezynfekcji zostały nam dostarczone przez Śląski Urząd Wojewódzki. Co godzinę wietrzymy pomieszczenia. Staramy się przebywać na powietrzu. Posiłki przywożone są w osobnych pojemnikach. Rodzice nie mają wstępu do budynku. Wszelkie sprawy mogą załatwić telefonicznie, przed wejściem do budynku lub w momencie przyjścia po dziecko. Staramy się, żeby mimo panującej sytuacji, nasi podopieczni czuli się komfortowo i nie odczuwali wielkich różnic między tym co było przed pandemią, a nowymi zasadami, które musieliśmy teraz wdrożyć – podkreśla Kolber.

Placówki Fundacji Godne Życie znajdują się na ul. Świętego Antoniego 107, ul. Królowej Jadwigi 8 i na ul. Prusa 3.

 

Wszystkie organizacje prowadzące placówki wsparcia dziennego przestrzegają aktualnie obowiązujących wytycznych w związku z COVID-19.

Działania poszczególnych placówek są współfinansowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.