PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
091011 12131415
16171819202122
23242526272829
3031

Udostępnij:

Mówimy STOP! radykalizacji

Środa, 11 grudnia, 2019

Dąbrowskich urzędników, przedstawicieli miejskich stowarzyszeń i instytucji szkolą specjaliści z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego. Projekt, który przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w mieście, zainaugurowano dwudniowym szkoleniem. Program realizowany jest w ramach unijnego projektu CHAMPIONs.

 

− Najważniejszymi oznakami radykalizacji są takie zjawiska, jak polaryzacja społeczna czy mowa nienawiści i przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Jej najczęstszymi przejawami są także symbole czy napisy o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym na murach lub wlepkach rozklejanych w przestrzeni miejskiej. To także działalność niektórych grup pseudokibiców – tłumaczy Jacek Mazurczak, ekspert Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, były specjalista ds. monitorowania przestępstw z nienawiści Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

− Mowa nienawiści, akty agresji spowodowane radykalizacją poglądów to te zjawiska, które staramy się wyeliminować z naszej przestrzeni. Profilaktyka i edukacja to nasz najważniejszy oręż w walce z radykalizacją i związaną z nią przemocą. Grupa, którą tworzymy, ma zająć się monitorowaniem agresywnych zachowań. Będziemy organizować warsztaty dla uczniów, współpracować z policją i organizacjami społecznymi, by edukować na temat tych zagadnień, bo niewiedza i brak edukacji obywatelskiej skutkują zaostrzeniem nastrojów i reakcji – komentuje decyzję o przystąpieniu do programu Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

 

Podobne lokalne grupy funkcjonują już w miastach wielu krajów Unii Europejskiej, m. in. w Danii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dzięki bliskiej współpracy na lokalnym poziomie i wspólnemu poszukiwaniu rozwiązań, w znacznym stopniu przyczyniają się do zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji na szczeblu miasta i kraju. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom krajów Unii w tej kwestii jest uznawane przez Komisję Europejską za jedno z największych wyzwań dla państw członkowskich.

 

− Doświadczenia i rekomendacje związane z tworzeniem i funkcjonowaniem grupy w Dąbrowie Górniczej będziemy promować także w innych miastach Polski i w regionie Europy Środkowowschodniej. Siłą grupy są kompetencje i osobista motywacja zaangażowanych w nią partnerów lokalnych oraz dostosowanie pracy grupy do potrzeb i uwarunkowań lokalnych. Ważne, aby zacząć systemowo reagować na przejawy radykalizacji − podkreśla Anna Kucińska z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, który jest współorganizatorem projektu.

***

Według definicji przyjętej przez Komisję Europejską, w ramach inicjatywy Radicalisation Awareness Network, radykalizacja to proces, w którym osoba − lub grupa osób − zaczyna przyjmować skrajną, opartą na różnych formach przemocy ideologię lub przekonania. To odrzucenie przyjętego przez ogół społeczeństwa status quo i negowanie podstawowych wartości demokratycznych oraz rosnąca skłonność do używania przemocy dla osiągnięcia celów ideologicznych. Zapobieganie i przeciwdziałanie radykalizacji jest bezpośrednio związane ze skuteczniejszym zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom miast, w szczególności dzieciom i młodzieży − w szkole i poza szkołą.

#stopradykalizacji #bezpieczeństwo #CHAMPIONs #RadicalisationAwarenessNetwork #DziejesięwDG