PoWtŚrCzPtSoNd
010203
0405 0607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Udostępnij:

Nowe wzory. Rekomendacje dla samorządów – udzielanie i rozliczanie dotacji

Wtorek, 5 listopada, 2019, #Aktualności

Przed jesiennym sezonem konkursowym warto zapoznać się z rekomendacjami dotyczącymi stosowania nowych wzorów ofert, umów i sprawozdań dotacyjnych. Zostały one uzupełnione o uwagi wypracowane podczas sesji dyskusyjnej na XII Ogólnopolskim Forum Pełnomocników Współpracy JST z organizacjami pozarządowymi, poświęconej praktyce ich wdrażania.

 

Sieć SPLOT wraz ze Związkiem Miast Polskich i Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych na początku tego roku wypracowała interpretację nowych wzorów dokumentów oraz szereg Rekomendacji dotyczących sposobów stosowania procedur w procesie udzielania i rozliczania dotacji organizacjom pozarządowym. Od samego początku zakładano, że Rekomendacje będą zmieniane, uzupełniane w miarę jak będzie się rozwijała praktyka stosowania, będzie więcej doświadczeń, refleksji.

 

Takim momentem na dyskusje i podzielenie się pierwszymi wnioskami ze konkursów dotacyjnych według nowych wzorów, na uzupełnienie rekomendacji było jak zwykle Ogólnopolskie Forum Pełnomocników Współpracy JST z organizacjami pozarządowymi, w tym roku zorganizowane po raz 12., tym razem 20 września w Dąbrowie Górniczej.

Przeczytaj relację z Forum Pełnomocników

 

Jedna z sesji dyskusyjnych na XII Ogólnopolskim Forum Pełnomocników Współpracy JST z organizacjami pozarządowymi poświęcona była praktyce wdrażania nowych wzorów ofert, umów i sprawozdań dotacyjnych. Przedstawiciele samorządów dzielili się dotychczasowymi doświadczeniami pracy w oparciu o nowe dokumenty. Punktem odniesienia w dyskusji były Rekomendacje dotyczące wprowadzania nowych zasad, wypracowane przez Sieć SPLOT we współpracy z Związkiem Miast Polskich i OFOP.

 

Pierwsza odsłona Rekomendacji miała miejsce już rok wcześniej, na XI Forum. Od tego czasu są one systematycznie uzupełniane o nowe wnioski płynące z praktyki wdrażania. I tym razem samorządowcy zgłosili swoje uwagi, dyskutowano m. in. o praktyce rozliczania przez rezultaty oraz rozumieniu wybranych zapisów umowy, które mogą być różnie interpretowane.

 

Uczestnicy spotkania odnieśli się również do przedstawionych na sesji plenarnej przed Dyrektora NIW Wojciecha Kaczmarczyka planowanych zmian nowych wzorów. Apelowano m.in. o pozostawienie decyzji o oczekiwanym poziomie osiągnięcia rezultatów w gestii samorządów (gdyż w dużej mierze zależy to od specyfiki realizowanego zadania).

 

W odniesieniu do pomysłu wejścia w życie zmian już na jesieni, uznano, że jeżeli zmiany mają charakter techniczny i zapewnić mają większą spójność między wzorem oferty, umowy i sprawozdania, to powinny być wprowadzone jak najszybciej. Natomiast jeżeli wprowadzają one głębsze zmiany, to należy poddać je gruntownym konsultacjom i odroczyć termin ich wejścia w życie. Zapraszamy do lektury kompletu wypracowanych Rekomendacji.

 

Źródło: ngo.pl