PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04 050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Udostępnij:

Kolejna szansa na granty od IKEA

Poniedziałek, 4 listopada, 2019, #Dotacje, #Aktualności, #Granty zewnętrzne

Organizacje, które pomagają dzieciom i młodzieży zagrożonym wykluczeniem społecznym, ponownie mają szansę zrealizowania projektów edukacyjno-ekologicznych przy wsparciu IKEA. Ubiegłoroczni zwycięzcy, dzięki otrzymanym grantom mogli m.in. stworzyć interaktywny plac zabaw, wyremontować swoje placówki czy zatroszczyć się o pobliskie tereny zieleni. Tematem przewodnim tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu, są zmiany klimatu. Instytucje i organizacje z całej Polski mogą zgłaszać się do udziału już od 4 listopada br.

 

Program jest częścią międzynarodowej kampanii IKEA „Zabawa to poważna sprawa”. Poprawa jakości życia dzieci i młodzieży zmagających się z różnorodnymi problemami oraz jednoczesna dbałość o środowisko naturalne to główne cele trzeciej już edycji tego konkursu. W ubiegłym roku jury wybrało 4 zwycięskie instytucje z różnych regionów Polski, które otrzymały dofinansowanie w wysokości do 50 tys. zł. Środki zostały przeznaczone na realizację programów edukacji ekologicznej.

 

Zmiany klimatyczne coraz bardziej wpływają na nasze codzienne życie, jednak ich skutki najdotkliwiej odczują przyszłe pokolenia. Poprzez konkurs chcemy wspierać edukację ekologiczną dzieci i młodzieży w Polsce, szczególnie tych w trudnej sytuacji życiowej oraz podnosić ich świadomość na temat środowiska - mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail i dodaje  Pozytywny wpływ na planetę będzie najbardziej efektywny, jeżeli eko-działania rozpoczniemy od wspierania lokalnych inicjatyw.

 

W jaki sposób laureaci poprzedniej edycji konkursu wykorzystali otrzymane granty?

Stowarzyszenie Origo w Sejnach w woj. podlaskim, które prowadzi działalność na obszarze chronionym Natura 2000, od zawsze ściśle związane jest z naturą. Wsparcie IKEA pomogło 50 podopiecznym tej instytucji w wieku 3-16 lat z Sejn i okolic jeszcze lepiej poznać lokalne środowisko. Wdrożono program edukacji, który skupiał się na takich kwestiach jak: warstwa ozonowa, ochrona drzew czy parków narodowych. Zrealizowano warsztaty ekologiczne oraz zakupiono potrzebne produkty dla placówki. Podjęto również działania uświadamiające mieszkańców w negatywnych skutkach spalania odpadów, co stanowi istotny problem w tym regionie.

 

Komisja konkursowa doceniła również program przygotowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Glince w woj. dolnośląskim. Stworzenie interaktywnego placu zabaw, ciekawe eksperymenty fizyczne, konkursy, lekcje terenowe czy remont placówki – wszystkie te inicjatywy zostały zrealizowane, aby m. in. pomóc stymulować rozwój dzieci, w tym szczególnie tych z niepełnosprawnością ruchową.

 

Środki uzyskane w konkursie IKEA umożliwiły Miejskiemu Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach w woj. łódzkim wyremontowanie i wyposażenie kuchni oraz montaż materacy ochronnych w sali zabaw. 50 podopiecznych placówki, dzięki realizacji eko-zajęć zwiększyło swoją wiedzę na temat recyklingu. Ponadto, wycieczki do ogrodu botanicznego czy założenie zielnika pozwoliło dzieciom i młodzieży na jeszcze bliższy kontakt z naturą.

 

Stworzenie magicznego miejsca, w którym dzieci mogą poczuć się bezpiecznie, poznawać otoczenie, uczyć się oraz integrować z innymi to cel programu Stowarzyszenia Pomocy Akson we Wrocławiu, w woj. dolnośląskim. W ten sposób wsparcie IKEA pozwoliło organizacji zainteresować młodzież tematami ekologicznymi, takimi jak zero waste czy oszczędzanie cennych zasobów ziemi - wody czy energii.