PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
0708 0910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Projekt audiomovie

Wtorek, 8 października, 2019, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Fundacja Siódmy Zmysł od 2011 roku zajmuje się udostępnianiem kultury. Zrealizowała w tym czasie wiele projektów.

 

Powstała, aby promować audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących oraz szeroko pojętą dostępność do kultury audiowizualnej. W swoim dorobku Fundacja ma opracowanie audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących do blisko stu filmów fabularnych, filmów dokumentalnych, etiud filmowych, spektakli teatralnych dla dorosłych i dzieci. Od 2013 r. Fundacja Siódmy Zmysł współpracuje min. z Festiwalem Muzyki Filmowej, organizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe,  z Centrum Kultury Wrocław Zachód, Muzeum Narodowym w Krakowie i w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak w Krakowie, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Uniwersytetem Jagiellońskim i wieloma innymi organizacjami. Fundacja zrealizowała takie projekty, jak:  “Okolice Sztuki: Audiodeskrypcja Integracja Ekspresja”, stworzenie aplikacji „Audiomovie” na urządzenia mobilne, stworzenie aplikacji OpenArt do zwiedzania muzeów. Ponadto na przestrzeni lat Fundacja współpracowała z Telewizją Religia, największymi studiami nagrań realizującymi audiodeskrypcję dla platform i stacji telewizyjnych. Od 2018 roku jest partnerem projektu ADAPTER.PL. Fundacja prowadzi także szkolenia w zakresie dostępności przestrzeni publicznej i audiodeskrypcji. Uczestniczy w pracach komisji certyfikacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

PROJEKT AUDIOMOVIE. RAZEM DO KINA

Celem projektu jest stworzenie nowej oferty kulturalnej o charakterze integracyjnym kierowanej do osób z niepełnosprawnością wzroku oraz osób pełnosprawnych poprzez organizowanie cyklicznych pokazów filmowych, warsztatów i spotkań z twórcami kina oraz jej miłośnikami. Uczestnicy bezpłatnych pokazów, spotkań, prelekcji oraz dyskusji będą poznawać zarówno polską, jak i zagraniczną kinematografię. Informacje na stronie audiomovie.pl.

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz ze środków OCHO - Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego.

Partnerzy projektu:

Kino Helios w Sosnowcu

Kino pod Baranami w Krakowie

Kino Światowid w Katowicach

Zurich Foundation

Fundacja Katarynka

Fundacja Mili Ludzie

Fundacja Kultury bez Barier

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG

Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Patroni medialni:

Radio Kraków

TVP Kraków

 

Pokazy odbywać się będą z zastosowaniem aplikacji AudioMovie. Umożliwia ona odbiór audiodeskrypcji oraz nagranej ścieżki lektorskiej w przypadku filmów zagranicznych. AudioMovie to aplikacja na smartfony, która odtwarza i synchronizuje z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe. Wystarczy wziąć ze sobą smartfona i słuchawki, by na własnym urządzeniu oglądać film, słuchając audiodeskrypcji lub wersji lektorskiej. Tego typu aplikacja daje osobom o różnych potrzebach możliwość współuczestniczenia i współprzeżywania seansu filmowego, niezależnie od (nie)pełnosprawności, (nie)znajomości języka czy wieku.  Więcej informacji na stronie www.audiomovie.pl

Osoby korzystające z audiodeskrypcji, nagranej ścieżki lektorskiej lub chcące dowiedzieć się więcej na ten temat prosimy o:

- zabranie ze sobą smartfona z dostępem do internetu oraz koniecznie słuchawek.

- zainstalowanie aplikacji Audiomovie, dzięki której będzie możliwe odsłuchanie audiodeskrypcji. Aplikację można bezpłatnie pobrać:

IOS: https://itunes.apple.com/us/app/audiomovie/id1195796936?mt=8

 Android https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.ibemag.am.mobile.

Ścieżkę z audiodeskrypcją można (i warto) pobrać przed przyjściem do kina. Na miejscu będą nasi asystenci, aby pomóc we wszystkim. W kinach jest dostępny internet.

Działanie aplikacji można przetestować, otwierając na komputerze ten link: https://service.audiomovie.pl/am-self-test/

Oto idea integracyjnych pokazów: „Wszyscy spotkajmy się, by poznawać sztukę filmową. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą zaprosić swoich bliskich, przyjaciół widzących. Osoby widzące mogą zaprosić swoich bliskich, znajomych z niepełnosprawnością wzroku lub po prostu przyjść, by być razem i razem cieszyć się kinem. Projekcje będą połączone z prelekcją, a także z dyskusją po filmie. Na wybrane projekcje będziemy zapraszać gości specjalnych – twórców filmów: aktorów, reżyserów, scenarzystów.

W ramach projektu odbywać się będą także prelekcje, dyskusje oraz warsztaty o sztuce filmowej dla dzieci.

Liczba miejsc w sali jest ograniczona, więc osoby chętne do udziału w pokazach prosimy o rezerwację na adres mailowy rezerwacje@audiomovie.pl 

Terminy projekcji i spotkań

 

KINO HELIOS, SOSNOWIEC, ul. Modrzejowska 32 B

            24.10.19, godzina 16.00 - 19.00  film Ciemno, prawie noc

            24.10.19, godzina 9.00 – 12.00 film Władcy Przygód. Stąd do Oblivio.

            25.11.19, godzina 16.00 – 19.00 film Boże Ciało

            04.12.19, godzina 16.00 - 19.00  program w przygotowaniu

 

 

KINO ŚWIATOWID W KATOWICACH, ul. 3 maja 7

            19.11.19, godzina 17.00 - 20.00  film Kobieta idzie na wojnę

            01.12.19, godzina 15.00 - 18.00  program w przygotowaniu