PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718 192021
22232425262728
293031

Udostępnij:

Aktywny Senior

Czwartek, 18 lipca, 2019, #NGO, #Aktualności, #Liderzy Dąbrowskiej Pozarządówki

Klub Seniora prowadzony przez mężczyznę, to może zdarzyć się tylko w Dąbrowie Górniczej! Poznajcie Benedykta Korczyńskiego, który uwielbia jeździć na rowerze i wszelkie ćwiczenia fizyczne, jest dumnym dziadkiem 16-letniej wnuczki, a w każdy poniedziałek w Centrum Aktywności Obywatelskiej organizuje spotkania dla Klubu Seniora „Feniks”.

 

Jak wygląda Pana działalność w organizacjach pozarządowych?

Moja przygoda z organizacjami pozarządowymi skupia się przede wszystkim na współpracy ze Stowarzyszeniem CIVITAS oraz Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ze Stowarzyszeniem CIVITAS zaczęło się od projektów wyjazdowych, spotkań, zajęć dodatkowych. Teraz głównie pomagam przy organizacji przejażdżek rowerowych dla seniorów, odbywających się kilka razy w roku. Przygotowujemy trasę, zwykle rozpoczyna się ona przy molo na Pogorii III. W przejażdżkach bierze udział około 90 seniorów z całej Dąbrowy. Organizujemy przy okazji marsz nordic walking, konkursy, zabawy i grilla.

 

A współpraca z Kołem nr 5 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów?

Przewodniczący Związku zauważył, że wśród zrzeszonych w PZERiI jest wiele osób z terenu Śródmieścia Dąbrowy, którym ciężko dostać się do głównej siedziby Związku. Dlatego przy pomocy Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej, Jana Sabatury i Marii  Asman udało się stworzyć Koło, który mieści się przy Sienkiewicza 6a i stworzone jest dla mieszkańców Centrum Dąbrowy. Ja do tej ekipy dołączyłem po krótkim czasie i nadal razem współpracujemy. Organizujemy wycieczki, wczasy, zabawy, i spotkania z okazji wszystkich świąt. W tej chwili Koło liczy około 200 członków.

 

Jest jeszcze jedna bardzo ważna działalność Koła…

To z czego jesteśmy bardzo dumni, czyli Klub Feniks, czyli grupa seniorów, a w większości seniorek, która spotyka się w każdy poniedziałek w Centrum Aktywności Obywatelskiej. To inicjatywa moja oraz Marii Asman (przewodniczącej Koła). Główne założenie Klubu to dobra zabawa i integracja osób starszych – taniec, śpiew i wykłady. Zapraszamy na spotkania przedstawicieli aptek, Urzędu Miejskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktualnie na spotkania Klubu przychodzi 50 osób i to jest maksimum ile możemy przyjąć. Istnieje nawet lista rezerwowa z osobami, które chciałyby w spotkaniach Klubu uczestniczyć.

 

Dlaczego Pan się angażuje?

Kiedy udało mi się zorganizować pierwszą inicjatywę, zobaczyłem, że się udała, ludzie byli zadowoleni, zechciałem organizować coś więcej. Wiąże się to oczywiście z dużym zaangażowaniem i masą pracy, ale daje mi to dużą satysfakcję. Teraz kiedy jestem na emeryturze mogę poświęcić się temu i się nie nudzić. Dzięki działalności społecznej poznałem dużo ciekawych i interesujących ludzi. Polecam taką działalność ludziom w moim wieku!