PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
101112 13141516
17181920212223
24252627282930

Udostępnij:

Wyjątkowy jubileusz

Środa, 12 czerwca, 2019, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Cała społeczność dzielnicy Łosień zaprasza 14 i 15 czerwca na świętowanie 90 urodzin Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Dwudniowe wydarzenie rozpoczyna się w piątek w godzinach popołudniowych, dokładnie o godz. 17.30. Wtedy to na scenie przed remizą OSP śpiewać będą panie z KGW z Łośnia, potem na swój koncert zaprosi Mariusz Kalaga. Wcześniej jednak zgodnie z tradycją, gospodynie wraz z zaproszonymi gośćmi odwiedzą Zofię Gołębiowską, osobę wielce zasłużoną dla koła, która 14 czerwca świętować będzie swoje 90 urodziny. Do koła należała też jej mama, należy starsza – 94 letnia siostra.

 

Drugi dzień świętowania – sobota – to o godz. 10.00 koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, o 11.00 uroczysta msza święta, a po niej jubileuszowe spotkanie.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Górniczej – Łośniu powstało w 1929 roku i jest najstarszym kołem w mieście. Jego założycielkami były Emilia Domicz, Władysława Korusiewicz, Florentyna Kika. Na przestrzeni 90 lat przewodniczącymi koła były: Emilia Domicz, Emilia Pniak, Karolina Sierka, Irena Kaczmarzyk, Maria Woźniak, Irena Fujarska, Władysława Koszelska, Bronisława Gałka, Mirosława Szygulska, Helena Sikora, od 2002r – Lucyna Cieślik.

 

– Koło Gospodyń Wiejskich kontynuuje działalność podjętą przez poprzednie pokolenia kobiet, działało przy dużym wsparciu kółek rolniczych, które istniały we wszystkich okolicznych wsiach i były motorem napędzającym lokalną aktywność. Dzięki zaangażowaniu naszych pań dzielnica tętniła życiem. Odbywały się kursy gotowania, kroju i szycia, haftu, sprowadzano kurczęta, sadzonki, organizowano loterie, prowadzono wynajem sprzętu domowego. Koło jako pierwsze posiadało apteczkę pierwszej pomocy. Panie prowadziły poletka rolnicze i ogrodnicze – mówi Lucyna Cieślik, przewodnicząca koła. – Aktualnie koło skupia 41 członkiń. Cieszy się ogromnym zaufaniem całej społeczności lokalnej i władz miejskich. Dzielimy się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami. Uczestniczymy w życiu lokalnej społeczności współpracując z Radą Osiedla, Przedszkolem, Szkołą Podstawową nr 26, Świetlicą Środowiskową, filią nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej, Przychodnią Zdrowia, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Diabetyków. Aktywnie uczestniczymy w uroczystościach diecezjalnych i parafialnych: procesjach Bożego Ciała, Triduum Paschalnym, bierzemy udział w akcjach charytatywnych.

 

Panie z koła prowadzą bardzo aktywną działalność w dziedzinie kultywowania tradycji narodowych i regionalnych. Śpiewają, przygotowują stoiska z potrawami regionalnymi. Ze swoimi koleżankami z innych dzielnic wymieniają się doświadczeniami kulinarnymi, wzorami haftów regionalnych, tekstami pieśni i przyśpiewek zagłębiowskich. Zachowują tradycje i przekazują je następnym pokoleniom.

 

Występy KGW z Łośnia można podziwiać na wielu festynach dzielnicowych, imprezach miejskich takich jak: Dożynki, Festyn „Chlebem i solą”, Wyszkubek. Panie występowały również na dożynkach wojewódzkich, a nawet w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Wspólnie świętują swoje imieniny, urodziny, jubileusze. Organizują regionalne zastawy ślubne dla zainteresowanych, które to, jako małe spektakle artystyczne, przyjmowane są z dużym zainteresowaniem.

 

– KGW w Łośniu w 2009 roku zostało laureatem nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. W 2004r tytuł Dąbrowianina Roku otrzymała nasza koleżanka Bożena Hejczyk – malarka, poetka, kompozytorka i nasz akompaniator. W 2016r zajęłyśmy III miejsce w plebiscycie Dziennika Zachodniego na najpopularniejsze koło w woj. śląskim. Dorobek pracy koła pokazują liczne zdjęcia, dyplomy, wyróżnienia, nagrody, podziękowania, statuetki. Wszystko jest odnotowane w kronikach prowadzonych przez kol. Henrykę Kłosek – dodaje pani Lucyna.

 

Członkinie koła posiadają różnorodne pasje i zainteresowania. Najlepsze ciasta pieką Dorota Flak, Krystyna Wardęga i Genowefa Bryła, pszczelarstwem zajmują się Halina Kaczmarzyk i Teresa Tomasik. Haft i szydełkowanie to specjalizacja Zdzisławy Krawczyk, Anny Skowronek i Haliny Smaczyńskiej, a ogrody kwiatowe i warzywne to zamiłowanie Haliny Kaczmarzyk, Marii Wąsik i Anny Skowronek.

 

Wszystkim Gospodyniom życzymy kolejnych znaczących jubileuszy, satysfakcji ze swojej działalności, zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.