PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Z orkiestrą za pan brat

Wtorek, 30 kwietnia, 2019, #NGO, #Aktualności, #Liderzy Dąbrowskiej Pozarządówki

Urodził się w Będzinie i to właśnie tam zaczął grać na puzonie. Prezes Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej jest pasjonatem muzyki, ale także dumnym mężem, ojcem i dziadkiem. Poznajcie Zbigniewa Cofóra.

 

Jak zaczęła się Pana przygoda z muzyką?

Wszystko zaczęło się w Szkole Muzycznej I stopnia w Będzinie w klasie puzonu. Następnie od  roku 1964  byłem związany z Zespołem Szkół  Sztygarka i Orkiestrą Dętą prowadzoną  przy tej szkole. Również w latach 60- tych grałem w orkiestrze przy zespole Pieśni i Tańca w Pałacu  Kultury Zagłębia oraz zespołu  młodzieżowego „Truwerzy” działającego w starym  Domu Kultury. Od  roku 1977 po  ukończeniu Państwowej  Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach  grałem w Filharmonii Zabrzańskiej. Od 1982 r. byłem również  uczestnikiem, instruktorem Dętej Orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych Damel w Dąbrowie Górniczej. Od 1999  roku współorganizowałem (wspólnie z kolegami ówczesnego zarządu orkiestry zakładowej) założenia Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej.

 

Tak historycznie przyszliśmy do powstania Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej. Jak to było dokładnie?

W  latach 90–tych w okresie przekształceń zakładów pracy na terenie Dąbrowy Górniczej  działały orkiestry dęte: Kopalni Generał Zawadzki – Paryż, Huty Feliksa Dzierżyńskiego – Bankowa, Huty  Katowice, oraz Dętej Orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych Damel. Z orkiestr tych nie przetrwała żadna. Jednak na bazie orkiestry Damelu dzięki  przychylności władz miasta i zaangażowania zarządu orkiestry w 1999 roku mogła powstać Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej i została wpisana w struktury organizacyjne  Pałacu Kultury Zzagłębia, a pomieszczenia na mundury i sala prób była przy Zespole Szkół Zawodowych Sztygarka w pawilonie IV.

 

I dokładnie w tym roku Orkiestra obchodzi 20-lecie istnienia.

Tak, w bieżącym roku Miejska Orkiestra obchodzi jubileusz dwudziestolecia działalności. Dyrygentami naszej orkiestry byli: Jerzy  Sojka, Waldemar Wąchała, Aleksander Fojcik, a od 2010 roku dyrygentem jest muzyk - tubista Filharmonii Częstochowskiej, mieszkaniec  Dąbrowy Górniczej, osoba związana z orkiestrą od początku jej założenia, czyli Ireneusz Duster. Przez ten okres orkiestra dała ponad 800 koncertów - występów. Orkiestra brała udział w konkursach i festiwalach orkiestr w Polsce i za granicą. Orkiestra występowała w Słowenii, Czechach, Słowacji. W 2009 i 2010 wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Złota Lira w Rybniku, gdzie w 2010 r. została wyróżniona złotym laurem festiwalu. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, biesiadnej, wykonuje muzykę wokalną i instrumentalną.

 

Orkiestra jest również zarejestrowanym stowarzyszeniem. Czym ramach działalności statutowej się zajmuje?

Celem stowarzyszenia jest między innymi planowanie i organizowanie stałych imprez z udziałem orkiestry na przestrzeni roku, współdziałanie z instytucjami i ośrodkami kultury w mieście w celu stworzenia wspólnej i bogatej bazy kulturalnej miasta i regionu, współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi w mieście. Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej realizuje corocznie projekt pn. „Muzyka w Dąbrowie Górniczej. Oprawa muzyczna imprez i uroczystości miejskich”. Dzięki temu projektowi orkiestra może się rozwijać i doskonalić swój  poziom wykonawczy.  Obecnie w orkiestrze występuje 35 - 40  osób w zależności od  potrzeb i repertuaru. W orkiestrze występują zarówno młodzi jak i nieco  starsi a orkiestra nie jest zamknięta dla  nikogo kto chciałby grać. Również  dobór  solistów, repertuaru i  jego  różnorodność  powoduje, że koncerty są dobrze odbierane przez słuchaczy. Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej jest również  współorganizatorem Międzynarodowego  Festiwalu Orkiestr Dętych w Dąbrowie Górniczej. Jako impreza muzyczna stała się ważnym czynnikiem kulturotwórczym, gdzie zgrani muzycy zachwycają zgromadzoną publiczność dźwiękami płynącymi z instrumentów, a towarzyszące im czarujące mażoretki w wielobarwnych strojach efektownymi układami tanecznymi. Orkiestra ceni sobie współpracę z innymi  organizacjami  pozarządowymi. Stowarzyszeni jest również aktywnym członkiem Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych i bardzo ceni sobie współpracę z Centrum Aktywności Obywatelskiej.

 

Jakie są dalsze plany Orkiestry? Kolejne 20 lat grania?    

 W planach na przyszłość - mamy dalszy rozwój naszej orkiestry, kontynuowanie współpracy  z  różnymi  wykonawcami reprezentującymi różne style muzyczne, podnoszenie poziomu  orkiestry, udział w różnych festiwalach orkiestr. A czy będziemy grać jeszcze kolejnych 20 lat czy może dłużej… historia pokaże.