PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Przekaż 1% dla dąbrowskich OPP!

Czwartek, 31 stycznia, 2019, #NGO, #Aktualności, #1% dla Dąbrowskich OPP

Rozliczając się z fiskusem nie zapomnij przekazać 1 % dla dąbrowskich organizacji pożytku publicznego. Masz na to czas do końca kwietnia!

 

Sam musisz zdecydować czy będzie to organizacja, o której usłyszałeś z mediów, czy raczej taka która nie ma dość środków by się w nich reklamować? Czy będzie to  znana wszystkim ze swych pozytywnych i profesjonalnych działań w kraju fundacja lub stowarzyszenie, czy funkcjonująca w naszym mieście organizacja - może mniejsza i mniej sławna, ale lokalna i równie profesjonalna. 

 

Jako mieszkańcy Dąbrowy Górniczej możemy spowodować, aby nasze odpisy 1% trafiły do organizacji pożytku publicznego, które działają na rzecz naszej lokalnej społeczności. Pobierz wykaz dąbrowskich organizacji pożytku publicznego.

Kto może przekazać 1% podatku za organizacjom?

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

 

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

 

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?

KROK 1:

Wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku.

Namawiamy do przekazania 1% organizacjom z Dąbrowy Górniczej

KROK 2:

Od 15 lutego 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z usługi Twój e-PIT. To nowy sposób rozliczania się z podatków. Dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38. Podatnicy będą mogli wskazywać nowe OPP w swoich zeznaniach elektronicznych lub pozostawiać stare (wskazane w latach ubiegłych). Twój e-PIT będzie preferowaną w 2019 r. formą rozliczeń podatkowych. Ministerstwo Finansów prowadzi kampanie informacyjną o nowej usłudze i związanych z nią zmianach w rozliczeniach podatkowych – w tym zmianach dotyczących 1%.

KROK 3:

Pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek. Musi to uczynić w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych.

 

Przedstawiamy Państwu wykaz Organizacji Pożytku Publicznego działających na rzecz społeczności Miasta Dąbrowa Górnicza, zachęcamy do ich wsparcia!

Tym organizacjom możesz przekazać swój 1% za 2018 r:

 

CARITAS DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ
KRS 0000222993
ze wskazaniem: Noclegowania dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej
http://www.sosnowiec.caritas.pl/

Stowarzyszenie prowadzi w Dąbrowie Noclegownia dla Bezdomnych. Placówka podejmuje działania o charakterze osłonowym zapobiegające degradacji biologicznej i społecznej osób bezdomnych z zastosowaniem standardowych rodzajów i form świadczeń pomocy społecznej.

Noclegowania dla Bezdomnych jest czynna przez cały rok zapewniając swoim pensjonariuszom zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych poprzez: zapewnienie bezpiecznego i godnego miejsca noclegowego, zapewnienie posiłków dziennie w tym posiłków na gorąco, możliwość korzystania z urządzeń i środków służących do utrzymania higieny osobistej, zapewnienie niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym, pomoc w uzyskaniu opieki medycznej i sanitarnej, pomoc w wyrabianiu lub odtwarzaniu dokumentów osobistych, działania aktywizujące adekwatne do rodzaju bezdomności, zapewnienie rzetelnej informacji w punkcie informatyczno – konsultacyjnym oraz praca socjalna oraz psychologiczno - pedagogiczna z osobami bezdomnymi, przez  wykwalifikowany wolontariat.

 

CENTRUM KSZTAŁCENIA FURTACZ.PL

KRS 0000509628

http://furtacz.pl/

To organizacja zrzeszającą ekspertów z różnych dziedzin aby ich szkolenia i doradztwo było na najwyższym poziomie. Trenerów i wykładowców szkolą autorskim programem  „Tylko praktyka”. Proponują otwarte i zamknięte w wybranej lokalizacji oraz kursy indywidualne w siedzibie. Zapraszają do skorzystania z ich bogatej oferty darmowej oraz płatnej. Dzięki elastyczności i mobilności trenerów dostosują się do każdych potrzeb.DĄBROWSKA FUNDACJA MEDYCZNA
KRS 0000293251
http://www.szpital-dg.pl/fundacja/index.html

Główne cele działalności Fundacji to: pomoc we wprowadzaniu i rozpowszechnianiu nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej oraz umożliwienie korzystania nowej i specjalistycznej aparatury diagnostyczno – leczniczej. Dodatkowo fundacja może prowadzić działalność fizjoterapeutyczną, paramedyczną, działania z zakresu pomocy społecznej z i bez zakwaterowania, jak również inną działalność w zakresie opieki zdrowotnej.


DĄBROWSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „OTWARTE SERCA”

KRS 0000114529

http://www.otwarteserca.com/


Dąbrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, w ramach którego działa 10 pracowni tematycznych, prowadzone są: doradztwo zawodowe i treningi z trenerem pracy, psychoedukacja i edukacja seksualna, muzykoterapia, relaksacja i choreoterapia, rewalidacja, teatroterapia i filmoterapia, rehabilitacja ruchowa, zajęcia z Nordic Walking, na basenie i ogólnorozwojowe oraz uspołeczniające. Realizują również program “Droga do przyszłości” kompleksowego i wielospecjalistycznego oddziaływania rewalidacyjnego, wspierającego dzieci i młodzież  z deficytami rozwojowymi, z terenu Dąbrowy Górniczej. W ramach programu prowadzona jest terapia metodą EEG Biofeedback, terapia metodą Johansena, Warnkego, trening umiejętności społecznych dla dzieci z zespołem Aspergera, arteterapia;

Najważniejsze zrealizowane projekty: organizują wiele projektów, dzięki którym ich beneficjenci maja szansę na bogaty rozwój społeczny, kulturalny i zawodowy.

 

DĄBROWSKIE STOWARZYSZENIE RODZIN W KRYZYSIE
KRS 0000023455

Główną misją organizacji jest integracja i pomoc rzeczowa oraz materialna w szczególności dzieciom zdrowym i niepełnosprawnym. Stowarzyszenie przeciwdziała patologii społecznej w rodzinie (alkoholizm, znęcanie się i maltretowanie kobiet , dzieci i inne), bezrobociu poprzez poszukiwanie miejsc pracy w szczególności kobietom. Pomaga samotnym matkom i ojcom, ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych oraz ofiarom po wypadkach drogowych.

Najważniejsze realizowane działania to: Stowarzyszenie w 2018 roku realizowało cykliczne Ogólnopolskie świąteczne Zbiórki Żywności, Podziel się Posiłkiem, „Pełny Tornister”, zbiórki rzeczowe  AGD, RTV, meble, odzież itd. W 2018 r zostało wydanych 169 paczek Dzień Dziecka,128 Mikołaja, 279 Święta Wielkanocne, 298 Święta Bożego Narodzenia. Wyposażenie mieszkań otrzymało 264 rodziny, odzież otrzymało 1994 osoby, leki i art. do rehabilitacji otrzymało 109 osób, art. szkolne o trzymało 63 osoby, pieczywo i art. spożywcze otrzymało 9356 osób, refundację obiadów w szkole otrzymało 2 uczniów.

 

 

FUNDACJA EUROPEJSKA KLINIKA CUKRZYCY

KRS 0000474362

http://www.eukc.pl/

 

Misją Fundacji jest kompleksowa pomoc osobom chorym na cukrzycę i ich rodzinom oraz upowszechnianie wiedzy na temat cukrzycy i jej profilaktyka w społeczeństwie. Cele realizowane są poprzez : organizowanie szkoleń i konferencji edukacyjnych, przeprowadzanie specjalnych kampanii społecznych propagujących problemy diabetyków oraz promujących zdrowy tryb życia, prowadzenie inicjatyw o charakterze charytatywnym, edukacyjnym oraz profilaktycznym, wspieranie badań naukowych.


Najważniejsze działania to: profilaktyka i edukacja w cukrzycy w specjalnie przystosowanym do tego autobusie – Diabetobus, obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, organizacja konferencji tematycznych związanych z cukrzycą i edukacja pacjentów, wspieranie powstania nowoczesnego Oddziału Diabetologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.FUNDACJA „GODNE ŻYCIE”
KRS 0000139088

www.fundacjagodnezycie.eu

Fundacja Godne Życie od początku swojego istnienia otacza swoją opieką głównie dzieci i młodzież oraz potrzebujące wsparcia rodziny zamieszkujące Dąbrowę Górniczą. Naszym celem jest nadanie życiu młodych ludzi sensu, pasji oraz motywacji do realizacji swoich ambicji i rozwoju. Poprzez dostarczanie kompleksowej pomocy w naszych placówkach dzień po dniu zapewniamy naszym podopiecznym to, czego najbardziej potrzebują- ciepło rodzinne. Fundacja stanowi drugi dom dla ponad 100 młodych ludzi.

Najważniejsze działania to: prowadzenie trzech placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży: Akademia Wyobraźni Dziecięcej, Dziecięca Fabryka Kreatywności, Akademia Gry i Zabawy; prowadzenie 3 punktów Dąbrowskich Poradni Prawnych; prowadzenie 3 punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej; prowadzenie Miejskiego Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej; organizacja zajęć i wycieczek wakacyjnych, Olimpiad Sportów Niecodziennych oraz akcji promujących profilaktykę zdrowotną „Czas na Zdrowie” i „Miasteczko Zdrowia i Urody”.

 

FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "WYGRAJMY RAZEM"
KRS 0000369145
www.wygrajmyrazem.org.pl

Celem organizacji jest wsparcie i rozwijanie talentów osób niepełnosprawnych, jak również ich rehabilitacja społeczna i zawodowa poprzez udział w kulturze i sztuce. Koncerty i inne projekty artystyczne fundacji są otwarte i bezpłatne dla publiczności z terenu Dąbrowy Górniczej i nie tylko. Za swą działalność Fundacja „Wygrajmy Razem” została uhonorowana w 2012 r. przez Fundację Anny Dymnej nagrodą „Zaczarowane Jajko”. Dwa lata temu organizacja Łukasza Barucha i Karoliny Żelichowskiej otrzymała podczas śląskiej gali statuetkę „Lodołamacz” za wzorową i godną naśladowania działalność na polu rehabilitacji i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Najważniejsze projekty realizowane to: Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk Dźwięku”; projekt artystyczny pod hasłem „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko”; Akcja Edukacyjno Kulturalna „Miej Obraz Osoby Niewidomej” to projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, podczas którego dzieci przełamują bariery i lęki przed niepełnosprawnymi; Warsztaty Edukacyjno-Kulturalne „Revit-Animacja”, podczas którego stworzono dwa filmy animowane, które w przystępny sposób przybliżyły ideę rewitalizacji POR Centrum różnym grupom adresatów.

 

FUNDACJA NASZE DZIECI
KRS 0000377619
http://fundacja-naszedzieci.pl/

Celem działalności Fundacji Nasze Dzieci jest wspieranie rozwoju, oświaty, edukacji, wychowania dzieci i młodzieży oraz stwarzanie rodzicom warunków do godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym. Fundacja rozwija również swoją aktywność w zakresie profilaktyki zdrowia,  pomocy społecznej, wolontariatu oraz działalności charytatywnej.

Najważniejsze projekty: współorganizowanie i współfinansowanie działalności przedszkoli przyzakładowych w Dąbrowie Górniczej i Krakowie; w ramach pomocy społecznej wyrównywanie szans w dostępie do edukacji dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej oraz w celu ochrony macierzyństwa i wielodzietności; organizowanie wsparcia finansowego na leczenie ciężko chorych dzieci; pikniki, akcje charytatywne dot. zdrowego stylu życia; wsparcie przeglądu piosenki dziecięcej; akcja charytatywna - badania USG dla dzieci; organizacja wsparcia dla placówki opiekuńczo-wychowawczej i innych organizacji w zakresie zbieżnym z celami Fundacji; udział w Festiwalu Ludzi Aktywnych i Festynie Małolata z programem edukacyjno-rekreacyjnym dla dzieci; organizacja i promocja wolontariatu.

 

FUNDACJA SZKOLNA TZN

KRS 0000237296

http://fundacjaszkolnatzn.pl/

Fundacja powstała z inicjatywy i na bazie wieloletnich doświadczeń grupy nauczycieli Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej. Te doświadczenia są wynikiem realizacji różnorodnych projektów w ramach programu Leonardo da Vinci i Erasmus+, współpracą z ośrodkami edukacyjnymi krajów Unii Europejskiej. Siedziba Fundacji znajduje się w Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej. Głównym celem działalności Fundacji jest wspieranie edukacji na różnych płaszczyznach ze szczególnym uwzględnieniem TZN poprzez między innymi organizację praktyk i staży zawodowych w krajach Unii Europejskiej, kursów i szkoleń dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkół i placówek edukacyjnych, na terenie Dąbrowy Górniczej, regionu Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska.


 

FUNDACJA UPOWSZECHNIANIA REHABILITACJI LECZNICZEJ
KRS 0000347089

Fundacja zajmuje się upowszechnianiem rehabilitacji leczniczej, udzielaniem pomocy rzeczowo-finansowej w zakresie rozwoju rehabilitacji leczniczej oraz bierze udział w realizacji programów przesiewnych wad postaw dzieci i młodzieży.

 

KLUB SPORTOWY MYDLICE DĄBROWA GÓRNICZA

KRS 0000510469

https://ksmydlice.futbolowo.pl/

 

Celem Klubu jest propagowanie wychowania fizycznego i sportu oraz zapewnienie swym członkom odpowiednich warunków do uprawiania sportu. Klub współpracuje z instytucjami, organizacjami i podmiotami prawnymi prowadzącymi działalność sportową. Angażuje dzieci do różnorodnych form aktywności ruchowej, gier i zabaw, dostosowanych do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań sportowych.

 

KLUB SPORTÓW WODNYCH "HUTNIK" - POGORIA
KRS 0000063580
www.kswhutnik.prv.pl

Celem Klubu jest realizowanie i propagowanie kultury fizycznej wśród społeczeństwa poprzez: wychowanie fizyczne, sport oraz rekreację i rehabilitację ruchową. Zakresem szczególnym KSW „HUTNIK” jest rozwijanie i upowszechnianie kultury fizycznej w sportach wodnych oraz konsolidacja w kształtowaniu podstaw zdrowego społeczeństwa morskiego, zwłaszcza wśród młodzieży. Działalność statutowa klubu prowadzona jest na zbiorniku Pogoria I w oparciu o własną przystań jachtową. Klub prowadzi także działania związane z organizowaniem i prowadzeniem zajęć edukacyjnych nauki żeglowania, nawigacji morskiej, locji, meteorologii oraz pozostałych przedmiotów zgodnie z obowiązującymi programami szkoleń na stopnie żeglarskie. Działania podejmowane przez Klub to także zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dzieci i młodzieży oraz sympatyków żeglarstwa oraz organizowanie zawodów sportowych w żeglarstwie.LUDOWY KLUB SPORTOWY "PROMIEŃ" STRZEMIESZYCE MAŁE
KRS 0000297042
http://promienstrzemieszyce.futbolowo.pl/

Celem Klubu jest propagowanie wychowania fizycznego i sportu oraz zapewnienie swym członkom odpowiednich warunków do uprawiania sportu. Klub współpracuje z instytucjami, organizacjami i podmiotami prawnymi prowadzącymi działalność profilaktyczną w zakresie patologii społecznych, jak również wszelką działalność na rzecz osób i grup społecznych wyodrębnionych ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową, zwłaszcza młodzieży ze środowisk patologicznych rodzin.


LUDOWY KLUB SPORTOWY "TĘCZA" BŁĘDÓW
KRS 0000023953
http://teczabledow-1951.futbolowo.pl/

Celem Klubu jest krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie działania Klubu oraz wychowywanie dzieci i młodzieży przez sport w oparciu o możliwości obiektowe i sprzętowe Klubu. Angażuje dzieci do różnorodnych form aktywności ruchowej, gier i zabaw, dostosowanych do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań sportowych.

Mając na uwadze cel główny wszelkich działań – tj. propagowanie wśród dzieci i młodzieży terenów zielonych zdrowego trybu życia przez sport, turystykę i rekreację w ramach zajęć rekreacyjno - sportowych oraz szkolno-wychowawczych LKS Tęcza Błędów organizuje także cykliczne projekty i przedsięwzięcia skierowane do dzieci i młodzieży z terenu Dąbrowy Górniczej, które są finansowane ze środków własnych klubu, w oparciu o dotacje i darowizny osób prywatnych oraz partnerów instytucjonalnych, jak również społeczną pracę członków.MIEJSKI KLUB SPORTOWY  DĄBROWA GÓRNICZA
KRS 0000274168
www.mksdabrowa.pl

Miejski Klub Sportowy organizuje i rozwija sport wyczynowy i młodzieżowy w zakresie siatkówki, siatkówki plażowej i koszykówki. Celem MKS jest krzewienie zamiłowania do systematycznego uprawiania sportu wśród obywateli Dąbrowy Górniczej poprzez zaangażowanie ich do różnych form aktywności ruchowej, gier i zabaw dostosowanych do wieku, stopnia sprawności oraz zainteresowań.

Najważniejsze realizowane projekty to: udział zespołów i reprezentantów klubu w rozgrywkach ligowych, zawodach i turniejach organizowanych przez polskie związki sportowe oraz podnoszenie sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

 

POLSKIE TOWARZYSTWO KULTURALNE

KRS 0000235114
www.ptk-opp.pl

Polskie Towarzystwo Kulturalne działa na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin z Dąbrowy Górniczej. Stowarzyszenie prowadzi wiele bezpłatnych zajęć edukacyjno-wychowawczych, artystycznych, kulturalnych, sportowych i turystycznych. Organizuje wolny czas w sposób aktywny i twórczy. Wspiera indywidualny rozwój dzieci i młodzieży. Przeciwdziała  patologiom oraz izolacji społecznej.

Najważniejsze zrealizowane projekty to: Klub Młodych Zdobywców, Klub Podróżników, Otwarty Turniej Speed Stacks, Otwarty Turniej Hokeja Stołowego, zajęcia edukacyjno-animacyjne, Hope Festiwal.


POLSKI ZWIĄZEK NIEWIDOMYCH OKRĘG ŚLĄSKI
KRS 0000012847
ze wskazaniem: dla Koła PZN w Dąbrowie Górniczej

Polski Związek Niewidomych, w tym Koło w Dąbrowie Górniczej zrzesza inwalidów wzroku I i II grupy. Przeciwdziała wykluczeniu społecznemu i marginalizacji tej grupy osób. Działa w celu integracji, rehabilitacji i edukacji oraz poprawy dostępu do informacji osób z dysfunkcją narządu wzroku. Kształtuje właściwe postawy społeczne wobec niepełnosprawności. Pomaga osobom niepełnosprawnym i ich bliskim odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji życiowej. Koło Polskiego Związku Niewidomych w Dąbrowie Górniczej prowadzi swoją działalność na rzecz osób niewidomych i słabowidzących nieprzerwanie od 41 lat.

Najważniejsze zrealizowane projekty: organizowano szkolenia dla nowoociemniałych; kontynuowano usprawnienie ruchowe  i ogólnie fizyczne poprzez różnego rodzaju wyjazdy rehabilitacyjno - terapeutyczne i inne formy aktywności fizycznej; kontynuowano terapię i rehabilitację poprzez szkolenia muzyczne i plastyczne; zorganizowano dyskusyjny Klub Książki Mówionej, odbywały się wieczorki poetycko-muzyczne – tematyczne, zorganizowano wyjazdy na koncerty oraz na spektakle; zorganizowano Dzień Białej Laski i Wigilię ze stosownymi programami artystycznymi; zapoznawano z nowymi uregulowanymi prawnymi dotyczącymi naszego środowiska, pokazu sprzętów; w ciągu całego roku prowadzono działalność informacyjno – poradniczą, z której korzystali nie tylko członkowie Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląski Koło w Dąbrowie Górniczej.STOWARZYSZENIE DAR SERCA
KRS 0000301248
www.stowarzyszeniedarserca.org.pl

Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie działań z zakresu pomocy społecznej, profilaktyki uzależnień, kultury i sztuki,  krajoznawstwa, kultury fizycznej i sportu. Prowadzi działalność opiekuńczo - wychowawczą wśród dzieci i młodzieży, również wśród dzieci niepełnosprawnych. Podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie patologiom społecznym poprzez wspieranie indywidualnego rozwoju dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia. Rozwija pasje i zainteresowania młodych ludzi, rozbudza ciekawość poznawczą poprzez organizację imprez i wycieczek turystycznych.

Najważniejsze realizowane projekty to: Świetlica środowiskowa KRAINA PZYJAŹNI , Zimowa Akademia Rozmaitości, Wakacyjna Akademia Rozmaitości, Warsztaty wrażliwości, Akademia Rozmaitości, Akademia Zdrowego Dzieciaka, Otwórz oczy, baw się z nami bez przemocy w świetlicy środowiskowej, Integracja międzypokoleniowa, pokryto koszty wyjazdów 52  dzieci na ,,zielone szkoły”, z rodzin  znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.


STOWARZYSZENIE DLA DZIECI SŁABOWIDZĄCYCH I NIEWIDOMYCH "RAZEM DO CELU"
KRS 0000114587

Celem Stowarzyszenia jest pozyskiwanie funduszy na pomoce dydaktyczne, edukacyjne  i oprzyrządowanie  dla uczniów. Stowarzyszenie  wspiera swoich podopiecznych, stawiając głównie na ich rozwój. Jednocześnie pobudza samoświadomość osoby niepełnosprawnej, motywując ją i mobilizując do pracy i osiągania coraz to nowych celów.

Najważniejsze realizowane projekty to: „Wolontariat Szkolny”, ogłoszony przez MEN. „Promocja Zdrowia Psychicznego wśród młodzieży niepełnosprawnej” wspierany przez Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego; Projekt Narodowego Centrum Kultury „Niewidomi w odbiorze dóbr dziedzictwa narodowego i kultury"; Projekt Biofeedback i Tomatisa finansowany przez Urząd Miejski Dąbrowy Górniczej. Stowarzyszenie brało udział w Festiwalu Ludzi Aktywnych, Akcji Charytatywnej Graj i Pomagaj, które odbyły się w Dąbrowie Górniczej.

 

STOWARZYSZENIE HONOROWYCH DAWCÓW KRWI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
KRS 0000186577
ze wskazaniem: Klub SHDKRP im. dr Adama Bilika przy ArcekorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.
www.shdkrpdg.org

Głównym celem Stowarzyszenia jest propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i edukacja połączona ze zorganizowanym oddawaniem krwi. Współpracuje z placówkami Służby Krwi, szkołami, jednostkami samorządu terytorialnego i wiodącymi zakładami pracy. Dba o interesy krwiodawców i pacjentów.

Do głównych działań organizowanych przez stowarzyszenie zaliczyć należy akcje honorowego krwiodawstwa w Zagłębiu oraz prowadzenie działalności propagującej akcję "Ambulans". Klub SHDKRP prowadzi także działania w zakresie pomocy społecznej i ochrony zdrowia.

  

STOWARZYSZENIE KOCIA PRZYSTAŃ

KRS 0000528257

https://kociaprzystan.wordpress.com/

Celem działalności stowarzyszenia jest niesienie pomocy potrzebującym kotom. Przyjmują pod swoją opiekę zwierzęta porzucone, chore i niezdolne do przetrwania na wolności. Po leczeniu, szczepieniu, kastracji i czipowaniu szukają dla podopiecznych nowych domów. Oprócz tego przeciwdziałają kociej bezdomności kastrując koty wolno żyjące. Odbiorcami działań są nie tylko zwierzęta - prowadzą również wykłady w szkołach, podczas których promują postawy woluntarystyczne oraz edukują dzieci i młodzież w zakresie dbania o zwierzęta zarówno domowe, jak i wolno żyjące. Rocznie znajdują domy adopcyjne dla ponad 100 podopiecznych, które rzetelnie sprawdzają pod kątem odpowiedzialności, standardów bytowych zwierzaka, bezpieczeństwa lokalizacji itd.

 

STOWARZYSZENIE KROKUS

KRS 0000467998

https://www.facebook.com/stowarzyszeniekrokus.dg/

Stowarzyszenie działa od 2013 roku. Zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom. Stowarzyszenie prowadzi Klub Integracyjno – Terapeutyczny dla Osób Niepełnosprawnych, „Jesteśmy Wśród Was”, który mieści się na osiedlu Manhattan ul. Piłsudskiego 36E/627C. Głównym jego celem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom niepełnosprawnym, które ukończyły wszystkie etapy edukacji i pozostają w domu pod opieką rodziców. Poprzez odpowiednio dobrane programy i metody , kadrę pedagogów – terapeutów oraz grupę wolontariuszy, wspiera ich rozwój emocjonalny, kształtuje pozytywne postawy i wzorce zachowań, zapobiega ich wykluczeniu społecznemu.

Najważniejsze działania to: prowadzenie klubu integracyjno – terapeutycznym dla osób z niepełnosprawnością oraz organizacja Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych.
STOWARZYSZENIE KRÓTKOFALOWCÓW ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO
KRS 0000204851
www.sp9ykd.com

Stowarzyszenie zrzesza środowiska osób zainteresowanych amatorską łącznością przy wykorzystaniu przemienników tak radiowych jak i telewizyjnych. Propaguje idee nowoczesnych amatorskich technologii łączności radiowych i telewizyjnych oraz popularyzuje miasto i region z wykorzystaniem posiadanego sprzętu i uprawnień. Prowadzi również działalność poprzez upowszechnienie wiedzy i edukację oraz politechnizację dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz dorosłych.

Do ważnych działań podejmowanych przez organizację  zaliczyć należy także utrzymanie stałych kontaktów i współpracy z organami administracji rzędowej i samorządowej oraz innymi jednostkami organizacyjnymi w kraju i zagranicy, jak również nawiązanie nowych kontaktów i współpracy, wymiana doświadczeń  podobnymi organizacjami z kraju i zagranicy


STOWARZYSZENIE KULTURY FIZYCZNEJ p.n. DĄBROWSKI KLUB BOKSERSKI
KRS 0000169477
http://www.dabrowskiboks.pl/

Klub Bokserski propaguje idee pięściarstwa, wychowanie poprzez kulturę fizyczną i sport, promuje zdrowy tryb życia. Treningi bokserskie organizowane są dla  młodzieży do lat 18 - ćwiczą w nim zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Funkcjonując jako organizacja pożytku publicznego, Dąbrowski Klub Bokserski corocznie w ramach akcji lato organizuje dla dzieci i młodzieży darmowe zajęcia sportowe z boksu i kick-boxingu, w ramach których odbywają się m.in.: ćwiczenia ogólnorozwojowe, gimnastyka korekcyjna, marszobiegi, gry, zabawy, wykłady historii sportu oraz rozdawane są nagrody dla uczestników.

Najważniejsze projekty to: corocznie w miesiącach wakacyjnych i ferii klub organizuje akcję „Lato” i „Zima” dla najmłodszych i nie tylko oraz organizacja we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wycieczki krajoznawcze po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DZIECI – ŚLĄSKI ODDZIAŁ REGIONALNY
KRS 0000131323
ze wskazaniem: Oddział Miejski w Dąbrowie Górniczej
www.tpddabrowa.pl

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Dąbrowie Górniczej jest organizacją podlegającą Śląskiemu Oddziałowi TPD. Jest stowarzyszeniem działającym na rzecz dzieci i młodzieży. Pomaga młodym ludziom, udzielając się opiekuńczo, profilaktycznie, ale i wychowawczo. Integruje młode środowisko poprzez organizację imprez rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych.

Najważniejsze projekty to: organizacja kolonii letnich i zimowych, czyli zorganizowany wypoczynek zarówno dla dzieci, jak i młodzieży, imprezy okolicznościowe (święta, Dzień Dziecka, Mikołajki, występy artystyczne  itp.), działalność charytatywna – paczki żywnościowe, zbiórki produktów pierwszej potrzeby, środków czystości.


ZIEMIA I MY - CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
KRS 0000004050
www.ziemiaimy.org.pl

Celem Stowarzyszenia jest inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie edukacji środowiskowej, edukacji kulturowej i prozdrowotnej oraz podejmowanie działań zmierzających do podniesienia świadomości ekologicznej ogółu społeczeństwa , a także ochrony przyrody, krajobrazu i popularyzacji krajoznawstwa i turystyki. Trzon działalności to edukacja ekologiczna, której tematem są zarówno problemy środowiska, jak i jego walory, szczególnie w wymiarze lokalnym. Pokazują co ciekawego jest w naszym sąsiedztwie i co możemy z tym zrobić, jak środowisko działa na nas a my na środowisko. Pracują przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą szkolną , a niektóre nasze działania kierujemy wprost do dorosłych.
 

Najważniejsze projekty to: Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej  rok 2018 poświęciło prawie w całości tematyce śmieci powstających w naszych domach. Organizowali warsztaty dla dzieci, seminarium dla młodzieży, happening dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Rozdali 500 bawełnianych toreb zakupowych, zwiedzili z 3 grupami sortownie odpadów w Lipówce i w Sosnowcu. Prowadzili zbiórkę baterii i drobnych elektrośmieci. Przez cały rok prowadzili także prace pielęgnacyjne w ogrodzie sensorycznym przy Centrum Aktywności Obywatelskiej.
ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO - CHORĄGIEW ŚLĄSKA
KRS 0000273051
ze wskazaniem: Hufiec Dąbrowa Górnicza
http://www.dabrowagornicza.zhp.pl

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży w Polsce. Od ponad stu lat głównym celem działania Związku, jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy – stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju człowieka, czyli kształtowanie charakteru poprzez stawianie wyzwań zgodnie z jego poglądami, wyznaniem i rasą, w zgodzie z przyrodą.

Najważniejsze projekty to: harcerska akcja zimowa i harcerska akcja letnia, czyli zorganizowany wypoczynek dla dzieci w okresie ferii i wakacji; „4 pory roku młodego ekologa”, czyli całoroczny program edukacji ekologicznej; prowadzenie śródrocznej działalności drużyn harcerskich i gromad zuchowych polegająca na cotygodniowych spotkaniach podczas zbiórek oraz organizacji rajdów, wycieczek oraz biwaków.


ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
KRS 0000116212
ze wskazaniem: OSP w Dąbrowie Górniczej i dopisaniem jednej z 11 jednostek wraz z kodem: Ząbkowice 42-520; Ujejsce 42-520; Łosień 42-523; Okradzionów 42-523; Trzebiesławice 42-510; Tucznawa 42-522; Błędów 42-525; Strzemieszyce 42-530; Łazy Błędowskie 42-525; Kuźniczka Nowa 42-523; Łęka 42-523.

Ochotnicze Straże Pożarne wykonują zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspierają różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej, popularyzują dorobek historyczny ruchu strażackiego, rozwijają działalność artystyczną i sportową w Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Działalność OSP obejmuje m.in.: prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami; informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi; upowszechnianie, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej; wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych na własnym terenie.