PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
141516 17181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Nowelizacja Ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich

Środa, 16 stycznia, 2019, #Aktualności

Na początku stycznia dąbrowskie Koła Gospodyń Wiejskich zaapelowały do wicepremiera Piotra Glińskiego i Posłów na Sejm RP o nowelizację Ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Mamy nadzieję, że wyrażone w listach stanowisko przyczyni się do zmiany niekorzystnych dla KGW z naszego miasta obowiązujących przepisów prawa.

 

W pismie KGW piszą:

"Szanowni Państwo,

9 listopada 2018r. na 71. Posiedzeniu Sejm uchwalił Ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich, którą 26 listopada 2018 r. podpisał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.  Ustawa określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ta jednak nie daje możliwości funkcjonowania KGW na terenie miast, w tym: w Dąbrowie Górniczej. Koła Gospodyń Wiejskich na stałe wpisały się w obywatelską mapę naszego miasta prowadząc działalność społeczno-wychowawczą i kulturalno-oświatową, wspierając przedsiębiorczość kobiet czy tworząc warunki do spędzania czasu wolnego mieszkańcom. Do 2018 r. w Dąbrowie Górniczej funkcjonowało 12 Kół Gospodyń Wiejskich. Koła nasze, oprócz Ochotniczej Straży Pożarnej, są często najstarszymi organizacjami działającymi lokalnie. Zrzeszamy społeczność lokalną, koła są miejscem dbałości o lokalną tradycję i zwyczaje, łączą pokolenia i uczą historii małych ojczyzn. Wprowadzenie ustawy powoduje brak możliwości dalszego funkcjonowania KGW na terenie Dąbrowy Górniczej oraz powoduje brak możliwości ubiegania się KGW działających w Dąbrowie Górniczej o środki dedykowane kołom.

Wnosimy zatem o nowelizację Ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich dzięki czemu dąbrowskie Koła będą mogły korzystać z praw i przywilejów w/w ustawy."

 

Na etapie powstawania Ustawy Prezydent Miasta Dabrowa Górnicza Zbigniew Podraza apelował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o weto względem ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Konieczność nowelizacji ustawy poparli również przedstawiciele: Związku Miast Polskich, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego. Piotr Drygała, Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej zgłaszał również konieczność nowelizacji ustawy na Posiedzeniu Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

Pracownicy Centrum Aktywności Obywatelskiej  są w bieżącym kontakcie zarówno z przedstawicielami strony społecznej jak i tych, którzy odpowiadają na Apel Dąbrowskich Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Dtychczasowe działania podjęte na rzecz nowelizacji Ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich:

Koła gospodyń wiejskich także sprawą miast