PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
141516 17181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

„Jurku, jesteśmy z Tobą!” List organizacji społecznych do Jurka Owsiaka

Środa, 16 stycznia, 2019, #Aktualności

„Cokolwiek zrobisz, cokolwiek zdecydujesz, chcemy zapewnić Cię o naszym poparciu i naszej z Tobą solidarności. Chcemy, żebyś wiedział, że jesteśmy z Tobą” – piszą do Jurka Owsiaka przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych. Dołącz podpis swojej organizacji!

 

Drogi Jurku,

Wstrząśnięci zabójstwem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza,

Pogrążeni w bólu i żałobie, chcemy wykrzyczeć swój sprzeciw wobec tego, co się stało, wyrazić naszą niezgodę na podsycanie atmosfery nienawiści, w której takie czyny stają się możliwe.

Żadne słowa nie wyrażą żalu, nie opiszą tego, co dziś czujemy. Dzień, który miał być dniem świętowania dobroczynności i ofiarności Polek i Polaków, stał się dniem narodowej tragedii.

Cokolwiek zrobisz, cokolwiek zdecydujesz, chcemy zapewnić Cię o naszym poparciu i naszej z Tobą solidarności. Chcemy, żebyś wiedział, że jesteśmy z Tobą. Dla nas i dla wszystkich ludzi dobrej woli to Ty jesteś dyrygentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tej wspaniałej inicjatywy, która wydobywa z nas dobro, bezinteresowność i łączy w tym, co w nas najlepsze.

Tworząc Orkiestrę, dałeś nam wszystkim poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zaprosiłeś nas wszystkich do świątecznego grania, robienia rzeczy pięknych, wspólnego tworzenia dobra. Pokazałeś, że pomaganie może dawać frajdę, że można to robić razem, radośnie dla innych i siebie nawzajem… Wielkiej Orkiestry nic już nie zatrzyma!

Ogłaszając rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Fundacji, w przejmujących słowach opowiedziałeś o powtarzających się od lat atakach na Ciebie i działalność Orkiestry. Opowiedziałeś o poczuciu bezsilności wobec ataków i gróźb z którymi państwo, pomimo zgłoszeń, sobie nie radzi. Wyraziłeś nadzieję, że być może Twoja rezygnacja to zmieni, obniży poziom negatywnych emocji, powstrzyma falę nienawiści.

Twój gest uświadamia nam wszystkim, że musimy i możemy zrobić więcej, żeby przeciwstawić się fali nienawiści; że musimy i możemy zrobić więcej, by cała Polska bardziej przypominała Gdańsk z marzeń i ostatnich słów Prezydenta Pawła Adamowicza: by była wolna i solidarna, tworzyła i dzieliła się dobrem, była wolna od nienawiści i przemocy. By Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała – razem z Nim i razem z Tobą – do końca świata i jeden dzień dłużej.

Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych:

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Fundacja im. Stefana Batorego

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska

Akcja Demokracja

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"

Fundacją "Merkury"

Instytut Spraw Publicznych

Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych

Amnesty International

Stowarzyszenie Klon/Jawor

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Fundacja Szkoła Liderów

Fundacja Panoptykon

Inicjatywa Z Szacunkiem Przez Świat

Fundacja Machina Zmian

Greenpeace Polska

Fundacja Przestrzeń Kobiet

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT

Stowarzyszenie im. prof Zbigniewa Hołdy

Inicjatywa #WolneSądy

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Fundacja ePaństwo

Stowarzyszenie Dialog Społeczny

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę