PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
0506070809 1011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Udostępnij:

Konferencja "Czy istnieje dobro wspólne?"

Piątek, 9 listopada, 2018, #Aktualności

Rok po Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych OFOP oraz Sieć SPLOT chcą kontynuować debatę o wartościach społeczeństwa obywatelskiego w wymiarze lokalnym i europejskim. Zapraszają do udziału w konferencji "Czy istnieje dobro wspólne?"

 

Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 listopada br. przy ul. Brackiej 25 w Warszawie w Marzyciele i Rzemieślnicy.

 

Zasada dobra wspólnego otwiera katalog zasad konstytucyjnych i stanowi tym samym fundament Rzeczpospolitej. Pojęcie dobra wspólnego jest kategorią etyczną, prawną, społeczną, jak i ekonomiczną. Nie jest jednak terminem jednoznacznym. Czy sposób rozumienia dobra wspólnego wpływa na nasze działania? Jak poza dobrem jednostki, jej prawami i wolnościami mówić o dobru wspólnym, by przyjmowało realny wymiar? Jak kształtuje się relacja między jednym a drugim? Czy można angażować się dla dobra wspólnego w sposób apolityczny? Czy możemy mówić o mocno zróżnicowanym, ale jednak stanowiącym całość środowisku organizacji społecznych? I wreszcie, jaką rolę w Unii Europejskiej pełnią organizacje społeczne i jakie są najważniejsze wyzwania dla działalności społecznej i obywatelskiej w Polsce oraz Europie?Podczas pierwszego dnia konferencji podejmiemy temat dobra wspólnego oraz relacji społeczeństwo obywatelskie a polityka. Zapraszamy również do rozmowy na temat wyzwań stojących przed organizacjami społecznymi, m.in.:
- współpracy z rządem,
- zmianami źródeł finansowania,
- prawami pracowniczymi w organizacjach społecznych,
- ryzyku zwiększenia kontroli nad społeczeństwem obywatelskim.
 

Drugiego dnia, podczas Stałej Konferencji ds. Europejskich zastanowimy się wspólnie nad wartościami europejskimi w kontekście praw obywatelskich oraz wyzwaniami stojącymi przed Europejkami i Europejczykami. Przyjrzymy się roli organizacji społecznych w UE i (nie)wiedzy na temat działalności społecznej. Przedstawimy ideę polskiej kampanii “Organizacje społeczne - To działa!”. Na koniec konferencji wręczymy nagrody dla organizacji społecznych w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.
 

Wśród zaproszonych gości i moderatorów są m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Edwin Bendyk, Karolina Dreszer-Smalec, Piotr Frączak, Agata Teutsch, Ludwika Wujec, Jan Jakub Wygnański.
 

PROGRAM: Szczegóły programu i program do pobrania w wersji PDF na stronie - http://bit.ly/OFIP2018_CzyIstniejeDobroWspolne_Konferencja


ZGŁOSZENIA: Za względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zarejestrowanie się do 19 listopada br. - http://bit.ly/OFIP2018-zgloszenie-udzialu