PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425 262728
293031

Udostępnij:

Strzemieszyckie konsultacje na półmetku

Czwartek, 25 października, 2018, #Aktualności

Od października br. trwają konsultacje społeczne w Strzemieszycach, które mają na celu ustalenie wytycznych dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic stacji PKP.

 

Dotychczas odbyły się dwa spotkania z mieszkańcami. Podczas pierwszego z nich postawiona została diagnoza i zebrano pierwsze pomysły, a 22 października zaprezentowano wstępne warianty projektu. Priorytetem dla mieszkańców Strzemieszyc jest stworzenie ogólnodostępnej, pełnej zieleni przestrzeni o charakterze rekreacyjnym i wygodnego połączenia zarówno ze stacją, jak i pomiędzy obiema częściami dzielnicy. Połączenie w postaci tunelu zaplanowane jest na przedłużeniu ul. Astrów.

 

Wariant pierwszy – „pieszy”

Wariant „pieszy” to wersja za którą zdecydowanie opowiedziała się większość mieszkańców.

Odcinek pomiędzy “Parkiem Krasnala” a projektowanym przejściem podziemnym jest zrealizowany jako piesza alejka. W wariancie tym zakłada się przeniesienie “punktu ciężkości” - węzła przesiadkowego i towarzyszącej mu infrastruktury w okolice byłej przychodni i nowo projektowanego przejścia podziemnego. W tej okolicy znaleźć ma się parking dla samochodów osobowych, punkt krótkiego postoju „kiss and ride”, przystanek autobusowy i komfortowe, bezpieczne i dobrze doświetlone zejście do tunelu. Tunel jest projektowany jako pieszo-rowerowe połączenie z drugą stroną torów, z wyjściem na peron.

Dzięki odciążeniu okolic “Parku Krasnala” z ruchu kołowego (zapewniony zostanie dojazd, plac do zawracania oraz parking dla mieszkańców) obszar zyskuje kameralny charakter z potencjałem dla realizowania projektów budżetu obywatelskiego, na przykład proponowanej przez mieszkańców Strzemieszyc tężni czy urządzeń sportowych. Pozostała część ulicy nie byłaby już potrzebna i mogłaby zostać docelowo zlikwidowana, aby lepiej zintegrować całą przestrzeń przeznaczoną na zieleń. Przebieg dawnej drogi – granicę skweru – można by jednak zaznaczyć, np. w postaci pieszych ścieżek.

Wariant „pieszy” posiada dwie wersje, które różnią się przede wszystkim lokalizacją pochylni i drobną różnicą umiejscowienia przystanków autobusowych. W drugiej wersji pochylnia lokalizowana jest bliżej budynku byłej przychodni.                                                                                                                   

 

 

 

 

Wariant drugi – „przejezdny”

Zasadniczą różnicą w tym wariancie jest odcinek pomiędzy “Parkiem Krasnala” a projektowanym przejściem podziemnym, który mógłby być zrealizowany jako przejezdny dla autobusu. Wzdłuż torów zlokalizowana zostałaby droga i przystanek autobusowy naprzeciwko zejścia do tunelu. W pozostałych aspektach – traktowania przestrzeni zielonych, rekreacyjnych, a także samego projektu przejścia podziemnego – wariant ten nie różni się od rozwiązania „pieszego”.

Podczas konsultacji pewne różnice zdań dotyczyły ul. Astrów, która z uwagi na niewielką szerokość mogłaby zostać zdominowana przez auta, jeśli zostaną wzdłuż niej zaplanowane miejsca postojowe. Pojawiły się głosy odnośnie potencjalnego parkingu w miejscu wyburzonych w okolicy budynków, jednak za najwłaściwszą lokalizację miejsc postojowych aut i rowerów uznano północną stronę, niedaleko wejścia do tunelu.

 

 

 

Zdaniem uczestników konsultacji obszar bunkrów mógłby zostać lepiej wyeksponowany i użytkowany. Niezależnie od preferowanego wariantu, uczestnicy spotkania podtrzymali wcześniejsze zdanie nt. lokalizacji nastawni. Preferowane jest przeniesienie jej w kierunku zachodnim poza obszar zaplanowany na zieleń, a jeśli okaże się to niemożliwe np. z przyczyn technicznych lub własnościowych, należy przemyśleć jej formę. Nieakceptowane jest użycie standardowego projektu z „przemysłowymi” materiałami wykończeniowymi – powinno być możliwe obsadzenie nastawni zielenią, obudowanie bardziej szlachetnymi materiałami lub, w najgorszym wypadku, jej dekoracyjne pomalowanie.

 

Od 24 października do 5 listopada zgłaszać można uwagi do wypracowanych koncepcji, 21 listopada nastąpi natomiast prezentacja koncepcji uwzględniającej zebrane uwagi (spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, filia nr 8, godzina 17:00).

 

Uwagi do koncepcji można zgłaszać:

- pisemnie na adres Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza 6A, 41-300 Dąbrowa Górnicza z dopiskiem uwagi do konsultacji społecznych,

- elektronicznie: konsultacje@dabrowa-gornicza.pl.

 

Rysunki wariantów w pełnej wersji do zobaczenia i pobrania na stronie BIP.