PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
222324 25262728
293031

Udostępnij:

Tydzień Mediacji zakończony

Środa, 24 października, 2018, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Kilka dni temu, dąbrowska młodzież wzięła udział w nietypowym projekcie, którego głównym celem jest edukacja prawna i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Tym razem stowarzyszenie Centrum Komunikacji i Mediacji „Dialog” wychodząc poza wszelkie stosowane dotychczas formy działań zaprosiło młodzież na symulowaną rozprawę karną, prowadzoną w oparciu o bajkę „Czerwony Kapturek”.

 

Nieco wcześniej młodzieży z klas VII i VIII Zespołu Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej uczestniczyła w warsztatach ukazujących różne sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady postępowania mediacyjnego, w jaki sposób przeprowadzane są sesje, i jaki może być wynik polubownego rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy zajęć poznali też podstawowe pojęcia związane z procesem sądowym, m.in. obowiązującymi procedurami oraz przebiegiem typowej rozprawy odbywanej w Sądzie.

 

Po sporej dawce wiedzy teoretycznej młodzież, po raz pierwszy w naszym regionie, miała okazję wziąć udział w symulowanej rozprawie karnej z udziałem przedstawicieli dąbrowskiego Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej oraz środowiska Adwokackiego. Dopiero praktyczne ukazanie działania Sądu pozwoliło młodzieży zrozumieć, w jaki sposób przebiega proces – od ustalenia winy po wymierzenie kary.

 

Mimo, że cała rozprawa opierała się o znaną bajkę, a uczestnicy byli poprzebierani całość wyglądała bardzo poważnie. – Pani Sędzia Przewodnicząca oraz pozostali uczestnicy rozprawy w swoich wypowiedziach potrafili dostosować nomenklaturę prawniczą do poziomu zrozumiałego dla dzieci. Długa i merytoryczna dyskusja młodzieży przed ustaleniem zarówno winy, jak i adekwatnej kary – najlepiej pokazuje, jak realistycznie zostało zrealizowane całe przedsięwzięcie mówi Monika Górska, prezes stowarzyszenia.

 

To nie koniec projektu. Teraz młodzież, która uczestniczyła w rozprawie weźmie udział w konkursie na najciekawszą „apelację od wyroku”.

 

Partnerami w projekcie było także Dąbrowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Ostoja” w Czeladzi. To przy ich pomocy powstały stroje i akcesoria niezbędne do przeprowadzenia rozprawy.

 

Symulowana rozprawa karna przeprowadzona została w ramach działań z okazji Tygodnia Mediacji. Z tej okazji dąbrowskie stowarzyszenie Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog przeprowadziło warsztaty dla młodzieży z klas VII i VIII Zespołu Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej ukazujące różne sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych, zarówno tymi tradycyjnymi, jak i alternatywnymi sposobami tj. mediacjami w środowisku rówieśniczym.