PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
2425262728 2930

Udostępnij:

Spotkanie na temat boreliozy i żółtaczki

Piątek, 28 września, 2018, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

28 września 2018 w godzinach od 9:00-20:00 Miejskie Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej  oraz Centrum Medyczne Wielkoszyński organizuje w swojej placówce (ul. Piłsudskiego 10 Dąbrowa Górnicza) bezpłatne spotkanie na temat boreliozy i żółtaczki. Podczas spotkania będzie można uzyskać informacje na temat diagnostyki, objawów i przebiegu oraz zapobiegania boreliozy i Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C oraz zapisać się na bezpłatne badania. Przewidziano także atrakcje dla dzieci.

 

„Żółtaczka i borelioza to dwie podstępne choroby, które działają w ukryciu i potrafią zrujnować zdrowie. To właśnie im będzie poświęcone spotkanie organizowane przez prowadzone przez Fundację Godne Życie Miejskie Centrum Informacji oraz Centrum Medyczne Wielkoszyński 28 września. Fundacja Godne Życie przygotuje kącik dziecięcy, a w nim warsztaty: Dziecięce Laboratorium Eksperymentów”- mówi Marta Bukowska, Wiceprezes Fundacji Godne Życie.

 

Co trzeci przyniesiony przez Dąbrowian kleszcz do badania kleszcz jest nosicielem krętków boreliozy. 

Na miejscu będzie można oddać za 1zł kleszcza na badanie w kierunku boreliozy, zasięgnąć informacji o najnowszych metodach badania boreliozy i zapisać się na promocyjne badanie o wysokiej czułości Micro Blot Array. „Badanie kleszcza po ugryzieniu to najszybszy i najpewniejszy sposób, by dowiedzieć się, czy istnieje ryzyko zarażenia boreliozą i natychmiast przeciwdziałać ewentualnej boreliozie. - Jeśli kleszcz jest nosicielem boreliozy, należy rozważyć wprowadzenie profilaktyki antybiotykowej oraz bezwzględnie wykonać badania na boreliozę po 4-6 tygodniach od ukąszenia” – mówi prof. Tomasz Wielkoszyński.

Czy można się ustrzec przed ugryzieniem przez kleszcza?

Wybierając się na łono natury trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Długie rękawy, spodnie najlepiej wsunięte w skarpety, czapka z daszkiem i pełne buty to połowa sukcesu. Warto zadbać również o jasne kolory ubrań, dzięki którym kleszcza łatwiej zauważyć.  Po każdym powrocie ze spaceru warto sprawdzić szczególnie takie miejsca jak: pachy, pachwiny, skórę za uszami i fałdy skórne, ponieważ kleszcze szczególnie upodobały sobie cieplejsze partie ciała.

- Przed ugryzieniem kleszcza mogą nas zabezpieczyć repelenty rozpylane na skórę oraz ubranie, które odstraszają kleszcze, impregnaty zawierające środki owadobójcze na ubrania (niektóre wytrzymują nawet kilka standardowych prań). Skuteczne środki przeciw kleszczom to DEET i Peretryna -  tłumaczy prof. Tomasz Wielkoszyński. - Elektroniczne „zabawki” emitujące ultradźwięki mogą być nieskuteczne dla osób dorosłych, ponieważ działają na niewielką odległość i dla „dużej zwierzyny”, jaką jest dorosły człowiek, mogą nie wystarczyć.

 Dlaczego diagnostyka boreliozy bywa mało skuteczna?

Niska skuteczność tradycyjnych testów na boreliozę powoduje, że dużo osób choruje na boreliozę, nie wiedząc o tym. Przykładowo test ELISA ma skuteczność na poziomie 30-40%, a Western-Blot – ok. 60%. - Analizy porównawcze dokonane w ostatnich latach na wielkich grupach wyników, zweryfikowały czułość diagnostyczną testu ELISA w wykrywaniu boreliozy na poziomie do 40% – wyjaśnia prof. Tomasz Wielkoszyński. – Warto pamiętać, że w Europie występują różne genogatunki (odmiany) krętków boreliozy, a producent może wykorzystywać do produkcji testu tylko jeden z nich. Jeśli więc zakażony pacjent wytworzył przeciwciała skierowane przeciwko antygenom innym niż Co 50. osoba nie wie, ze cierpi na HCV

Szacuje się się, że 1-2% Polaków (czyli nawet co 50. osoba) jest przewlekle zakażonych HCV. Do zakażenia HCV dochodzi drogą kontaktu z krwią (niestety najczęściej w trakcie zabiegów medycznych lub kosmetycznych naruszających ciągłość skóry lub błon śluzowych, a także w wyniku dożylnego stosowania substancji odurzających). Zazwyczaj zakażenie ma przebieg powolny i podstępny - przez lata przebiega bezobjawowo, by po 20-30 latach doprowadzić do marskości wątroby lub pierwotnego raka wątroby. Końcowe etapy zakażenia wirusem HCV powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i bardzo źle rokują. Niestety nadal nie dysponujemy szczepionką przeciw WZW C. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i okresowe badania w kierunku przeciwciał anty-HCV. Zakażenie wcześnie wykryte daje szanse na wyleczenie (od kilku lat dostępne są bardzo skuteczne, doustne leki zwalczające wirusa HCV w ciągu kilku tygodni). Centrum przygotowało również bezpłatne badania anty-HCV (żółtaczki wirusowej typu C, WZW C) dla 100 osób, na które można się zapisać podczas spotkania.

 

Akcja prowadzona przez Centrum Medyczne Wielkoszyński ma na celu zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na profilaktykę boreliozy.

 ____________________

 

Dzień otwarty to szansa dla Dąbrowian, by poznać nową placówkę prof. Tomasza Wielkoszyńskiego przeniesioną w 2018r. z Bytomia do Dąbrowy Górniczej (Aleja Piłsudskiego 10, 41-300 Dąbrowa Górnicza, tel. 506 112 819, wielkoszynski.pl). Centrum oferuje specjalistyczne badania w kierunku boreliozy i innych chorób odkleszczowych. Jako jedyne w Polsce przeprowadza badania o najwyższej skuteczności: Micro Array i niebawem badania EliSpot i LTT, dostępne do tej pory wyłącznie w renomowanych ośrodkach zagranicą.

 

Prof. Tomasz Wielkoszyński - lekarz, docent habilitowany diagnostyki i profesor nadzw. dąbrowskiej WSPS. Od 2008 roku specjalizuje się w badaniach wykrywających boreliozę oraz inne choroby odkleszczowe. Przeprowadził wiele krajowych i międzynarodowych projektów badawczych z diagnostyki boreliozy. Na co dzień prowadzi ze studentami zajęcia z immunologii, bakteriologii i wirusologii oraz chorób zakaźnych. Od kilkunastu lat kieruje również Laboratorium Analityczno-Bakteriologicznym w Zakładzie Pulmonologii w Tarnowskich Górach.