PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627 282930

Udostępnij:

W Strzemieszycach ruszają konsultacje!

Czwartek, 27 września, 2018, #Współpraca z miastem, #Aktualności

Teren przed dworcem PKP będzie miejscem spotkań mieszkańców i wizytówką dzielnicy.

 

Ruszają prace nad koncepcją dla zagospodarowania przestrzeni przed dawnym budynkiem dworca kolejowego w Strzemieszycach. Będą dyskusjami o tym, jak ją urządzić, by stała się atrakcyjnym miejscem spotkań – „sąsiedzką agorą”. Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę, 3 października, o godzinie 17:00 w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Prace zakończą w grudniu prezentacją propozycji rozwiązań.

 

– Realizowany obecnie projekt jest kontynuacją rozmów o pomysłach i inwestycjach dla dzielnicy, organizowanych w ramach procedury Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego i konsultacji społecznych. W ich trakcie mieszkańcy Strzemieszyc wielokrotnie wskazywali na konieczność poprawy stanu placu przed wyburzonym dworcem. Przyczyną rozpoczęcia konsultacji są także plany dotyczące stacji kolejowej Strzemieszyce. W ramach wspólnych prac gminy Dąbrowa Górnicza oraz PKP PLK powstanie m.in. przejście pieszo-rowerowe pod torami i parking. Zostaną też wyremontowane perony wyjaśnia Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

 

W rozmowach dawny plac dworcowy był wskazywany jako potencjalny skwer, miejsce do wypoczynku, spaceru z dziećmi lub spotkań sąsiedzkich. Obecnie przestrzeń ta jest zaniedbana i nie zachęca do spędzania tam czasu.

 

Decyzja o przebudowie terenu dworca to dobry moment, aby zająć się skwerem. Strzemieszyce powstawały wokół terenów kolejowych i jest to ważna przestrzeń dla historii, tożsamości i przyszłości dzielnicy. Ważne też, aby wspólnie zadecydować, jak wykorzystać plany gminy i PKP dla poprawy tego miejsca. Z naszego punktu widzenia rozwiązania muszą wyjść od mieszkańców, a rolą architektów jest przełożenie tych pomysłów na koncepcję – mówi dr Łukasz Pancewicz, urbanista z gdańskiej pracowni A2P2, która będzie prowadzić projekt.

 

Prace nad koncepcją potrwają dwa miesiące. W pierwszym etapie zostaną przeprowadzone warsztaty informacyjne i diagnostyczne wraz z prezentacją propozycji dotyczących terenów dworca. Na ich podstawie powstanie wstępna koncepcja, która zostanie przekazana mieszkańcom do opiniowania. W oparciu o zgłoszone uwagi architekci z firmy A2P2 wypracują ostateczne rekomendacje. Zostaną one zaprezentowane na ostatnim spotkaniu w listopadzie. Spotkania będą odbywały się w świeżo ukończonym budynku Filii nr 8 przy ul. Ofiar Katynia.

 

Wyniki warsztatu posłużą do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz opracowania koncepcji dla placu. Ustalenie propozycji pozwoli na oszacowanie kosztów inwestycji i rozpoczęcia działań związanych z jego poprawą – np. lokalizacją ławek, pielęgnacją i dosadzeniem zieleni. O tym, co będzie zrealizowane, zadecydują mieszkańcy.

 

Szczegółowe informacje o harmonogramie konsultacji dostępne są na stronie konsultacje.idabrowa.pl.

 

Magdalena Mike