PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
2728293031

Udostępnij:

Spotkanie na temat boreliozy i żółtaczki nad Pogorią III

Czwartek, 23 sierpnia, 2018, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

25 sierpnia 2018 w godzinach od 11:00-17:00 pod namiotem Miejskiego Centrum Informacji w okolicach dąbrowskiego molo nad jeziorem Pogoria III odbędzie się spotkanie ze specjalistą z Centrum Medycznego Wielkoszyński – placówki specjalizującej się w diagnostyce boreliozy. Podczas spotkania będzie można uzyskać informacje na temat diagnostyki, objawów i przebiegu oraz zapobiegania boreliozy i Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C oraz zapisać się na bezpłatne badania.

 

Żółtaczka i borelioza to dwie podstępne choroby, które działają w ukryciu i potrafią zrujnować zdrowie. To właśnie im będzie poświęcone spotkanie organizowane przez prowadzone przez Fundację Godne Życie Miejskie Centrum Informacji oraz Centrum Medyczne Wielkoszyński 25 sierpnia nad Pogorią III.

 

Co trzeci przyniesiony przez Dąbrowian kleszcz do badania kleszcz jest nosicielem krętków boreliozy.  Na miejscu będzie można oddać za 1zł kleszcza na badanie w kierunku boreliozy, zasięgnąć informacji o najnowszych metodach badania boreliozy i zapisać się na promocyjne badanie Micro Blot Array. „Badanie kleszcza po ugryzieniu to najszybszy i najpewniejszy sposób, by dowiedzieć się, czy istnieje ryzyko zarażenia boreliozą i natychmiast przeciwdziałać ewentualnej boreliozie. - Jeśli kleszcz jest nosicielem boreliozy, należy rozważyć wprowadzenie profilaktyki antybiotykowej oraz bezwzględnie wykonać badania na boreliozę po 4-6 tygodniach od ukąszenia” – mówi prof. Tomasz Wielkoszyński.

 

Szacuje się się, że 1-2% Polaków (czyli nawet co 50. osoba) jest przewlekle zakażonych HCV. Do zakażenia HCV dochodzi drogą kontaktu z krwią (niestety najczęściej w trakcie zabiegów medycznych lub kosmetycznych naruszających ciągłość skóry lub błon śluzowych, a także w wyniku dożylnego stosowania substancji odurzających). Zazwyczaj zakażenie ma przebieg powolny i podstępny - przez lata przebiega bezobjawowo, by po 20-30 latach doprowadzić do marskości wątroby lub pierwotnego raka wątroby. Końcowe etapy zakażenia wirusem HCV powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i bardzo źle rokują. Niestety nadal nie dysponujemy szczepionką przeciw WZW C. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i okresowe badania w kierunku przeciwciał anty-HCV. Zakażenie wcześnie wykryte daje szanse na wyleczenie (od kilku lat dostępne są bardzo skuteczne, doustne leki zwalczające wirusa HCV w ciągu kilku tygodni). Centrum przygotowało również bezpłatne badania anty-HCV (żółtaczki wirusowej typu C, WZW C) dla 100 osób, na które można się zapisać podczas spotkania.

 

Centrum Medyczne Wielkoszyński do końca września br. zaprasza wszystkie osoby z Dąbrowy Górniczej i okolic na badanie kleszczy za 1zł w kierunku boreliozy. Akcja prowadzona przez Centrum Medyczne Wielkoszyński ma na celu zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na profilaktykę boreliozy. Koszt takiego badania, które w ramach akcji CM Wielkoszyński wynosi 1zł (cena standardowa wynosi ponad 100 zł).

 

Spotkanie nad jeziorem Pogoria to szansa dla Dąbrowian, by poznać nową placówkę prof. Tomasza Wielkoszyńskiego przeniesioną w 2018r. z Bytomia do Dąbrowy Górniczej (Aleja Piłsudskiego 10, 41-300 Dąbrowa Górnicza, tel. 506 112 819, wielkoszynski.pl). Centrum oferuje specjalistyczne badania w kierunku boreliozy i innych chorób odkleszczowych. Jako jedyne w Polsce przeprowadza badania o najwyższej skuteczności: Micro Array i niebawem badania EliSpot i LTT, dostępne do tej pory wyłącznie w renomowanych ośrodkach zagranicą.

 

Prof. Tomasz Wielkoszyński - lekarz, docent habilitowany diagnostyki i profesor nadzw. dąbrowskiej WSPS. Od 2008 roku specjalizuje się w badaniach wykrywających boreliozę oraz inne choroby odkleszczowe. Przeprowadził wiele krajowych i międzynarodowych projektów badawczych z diagnostyki boreliozy. Na co dzień prowadzi ze studentami zajęcia z immunologii, bakteriologii i wirusologii oraz chorób zakaźnych. Od kilkunastu lat kieruje również Laboratorium Analityczno-Bakteriologicznym w Zakładzie Pulmonologii w Tarnowskich Górach.

 

Źródło: Fundacja Godne Życie