PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
141516 17181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Przemoc jest przestępstwem

Środa, 16 maja, 2018, #Współpraca z miastem, #Aktualności

16 maja o godz. 17.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6a odbędzie się spotkanie z Katarzyną Myślińską – Robakowską z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej na temat przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych. To część projektu „Bezpieczny Senior”.

 

Spotkanie ma na celu zwiększenie wiedzy na temat zjawiska przemocy w rodzinie, ochrony przed przemocą, w tym stosowania procedury „Niebieskiej Karty”, korzystania  z pomocy i wsparcia instytucji,  które działają w mieście.

 

Do przemocy domowej może dojść w każdej rodzinie niezależnie od statusu społecznego i materialnego czy też poziomu wykształcenia członków rodziny.

 

Przemoc w rodzinie  to zamierzone działanie skierowane przeciwko członkom rodziny, które narusza prawa i dobra osobiste, powoduje cierpienie i szkody. Przemoc fizyczna to wszelkiego rodzaju działania wobec starszych powodujące nieprzypadkowe urazy: stłuczenia, złamania, oparzenia, okaleczenia, urazy wewnętrzne, głodzenie, izolowanie itp. Przemoc emocjonalna to rozmyślne zachowania prowadzące do zaburzeń osobowości, niskiego poczucie własnej wartości, stanów nerwicowych i lękowych, są to m.in. wyzwiska, groźby, szantaż, straszenie, emocjonalne odrzucenie, nadmierne lub  nieadekwatne wymagania oraz konflikty. Zaniedbywanie to niezaspokajanie podstawowych potrzeb osób starszych zarówno fizycznych (właściwe odżywianie, ubieranie, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo itp.) jak i psychicznych (poczucie bezpieczeństwa, miłości, troski itp.) Wykorzystywanie seksualne to każde zachowanie osoby dorosłej, silniejszej, które prowadzi do seksualnego zaspokojenia kosztem osoby starszej. Oprócz kontaktów seksualnych obejmuje zachowania ekshibicjonistyczne, uwodzenie, świadome czynienie świadkiem aktów płciowych, zachęcanie do rozbierania się czy oglądania pornografii.

 

Projekt „Bezpieczny Senior”, jako element miejskiego programu „Bezpieczna Dąbrowa”, ukierunkowany jest na zapobieganie wykluczeniu społecznemu poprzez zwiększenie świadomości uczestników na temat przemocy, ochrony przed niebezpieczeństwem, zachęceniu do aktywności społecznej. Realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej przy współpracy z Miejską Komendą Policji oraz partnerami zewnętrznymi: Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej „Dąbrowiacy” oraz Klubem Seniora i Juniora „Manhattan” Stowarzyszenia „Razem w przyszłość”.

 

Najbliższe spotkania, na które zaprasza się wszystkich zainteresowanych,  to:

  • z grupą seniorów Stowarzyszenia Aktywności Społecznej  „Dąbrowiacy” – 16 maja w Dąbrowie Górniczej ul. Sienkiewicza 6A.
  • z grupą seniorów z klubu Seniora – Juniora „Manhattan” Stowarzyszenia „Razem w przyszłość” – 20 czerwca w Dąbrowie Górniczej ul. Piłsudskiego 34E/661A.
  • z grupą seniorów w Dziennym Domu Senior Wigor – 18 lipca w Dąbrowie Górniczej ul. Jaworowa 4A.

 

Pamiętaj, że nikt nie ma prawa Cię bić lub w inny sposób się nad Tobą znęcać! Przemoc jest przestępstwem.