PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930

Udostępnij:

Ty i ja - artystyczne spojrzenia

Czwartek, 23 listopada, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

28 listopada o 17.30 w Klubie Seniora i Juniora”Manhattan” w Dąbrowie Górniczej prz ul. Piłsudskiego 34E/661A, prowadzonym przez Stowarzyszenie Razem w Przyszłość, odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Ty i ja - artystyczne spojrzenia”.

 

Na wystawie swoje prace przedstawiają dwie kobiety, artystki o bogatym wnętrzu i dorobku zawodowym, jak i artystycznym. Połączenie nietuzinkowego malarstwa i realistycznie dopracowanych grafik, a także twórczość tych dwóch artystek, posługujących się odmiennymi środkami wyrazu złapie za serca niejednego odbiorcę.,,TY” - to Irena Wiltosińska, rodowita dąbrowianka. Malarstwo to jej pasja. Doskonaliła swój warsztat twórczy, uczęszczając na pracownie i warsztaty plastyczne pod kierunkiem profesjonalnych, uznanych malarzy. Maluje obrazy w technice olejnej, akrylowej oraz pastele. Ważne miejsce w jej twórczości plastycznej zajmuje malarstwo abstrakcyjne. Fotografuje, maluje porcelanę oraz tworzy  unikatowe wyroby ceramiczne. Czasem tworzy poezję. Artystka mówi, że „malarstwo dla niej to uzależnienie, od którego nie może odejść”. Ma na swoim koncie około 30 wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych. Związana jest z Grupą Plastyczną RELACJE. Należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz do Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa. Zajmuje się animacją kultury. Brała udział w jubileuszowym widowisku plenerowym z okazji 100-lecia Dąbrowy Górniczej oraz licznych happeningach i imprezach miejskich. Współdziała z dąbrowskimi stowarzyszeniami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży (Godne Życie, Dar serca, Ziemia i My, Razem w Przyszłość,  Wygrajmy Razem),  rozbudzając w uczestnikach zainteresowania do artystycznych form spędzania wolnego czasu oraz wykorzystując ich kreatywny potencjał. Oddaje swoje prace na aukcje charytatywne. Irena Wiltosińska za swoje osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i animacji kultury otrzymała Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Ploskiej, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2016 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Rocznicowy Akt Gratulacyjny od TPDG, jak również nominację do Plebiscytu Człowiek Roku 2016.„Malarstwo Pani Ireny Wiltosińskiej jest odważne, kolor wyłania się już na palecie artystki i wędruje na płótno, łącząc się w rodziny i dzieląc. Kolor staje się najbardziej pokorny, to artystka nim włada, to w kolorze siła ujarzmiona” – tak o malarstwie Ireny Wiltosińskiej wypowiedział się uznany artysta plastyk Czesław Gałużny.  Na wystawie będą wyeksponowane obrazy z kwiatami oraz abstrakcje.

 

,,JA” – to Ewelina Chwałek - artysta plastyk, grafik. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej na kierunku grafika warsztatowa. Posiada certyfikat ukończenia szkoły Zarem/Golde ORT Technical Institute w Stanach Zjednoczonych, o specjalności projektowanie graficzne i multimedia. Obecnie pracuje w "Dzienniku Związkowym", w największej i najstarszej polskojęzycznej codziennej gazecie, wychodzącej w Chicago, na stanowisku grafika. Współpracowała kilka lat z tygodnikiem "Express" jako reporter, fotograf i grafik. Jej artykuły i zaprojektowane przez nią layouty stron uświetniały gazetę. Już od ponad 6 lat pracuje dla drukarni Polexpress Printing Company jako grafik i drukarz. Ściśle związana z Dąbrową Górniczą zajmuje się także oprawą graficzną, promocją i reklamą projektu pn. Klub Seniora i Juniora "Manhattan" oraz Stowarzyszenia "Razem w Przyszłość" w Dąbrowie Górniczej.  Działa również jako "freelancer", współpracuje z organizacjami oraz indywidualnymi klientami na rynku amerykańskim i polskim. Posiada duże doświadczenie w projektowaniu reklam, ulotek, plakatów, wizytówek, logo i znaków graficznych, łącznie z przygotowaniem wszystkich materiałów do druku. Dała się poznać jako świetna specjalistka w tym zakresie  i wspaniała wolontariuszka. Jej akcje charytatywne na rzecz dzieci i chorych pomogły wielu potrzebującym.

 


Grafiki  Eweliny Chwałek, to stonowane kolorystycznie widzenie rzeczywistości oczami duszy. W życiu zawodowym i wolontaryjnym artystka realizuje swoje projekty graficzne. Można zatem powiedzieć, że praca dla niej to zawsze nowe wyzwania plastyczno-graficzne, to pasja której oddaje się z przyjemnością i całkowicie.

 

ZATRZYMAJMY SIĘ, NIECH SZTUKA PRZEMÓWI.

 
Wernisaż uświetnią swym śpiewem wokaliści z Dąbrowy Górniczej - Alicja Kulik i Rafał Kozieł.

 

*****

Wystawa jest realizowana w ramach Projektu Klub Seniora i Juniora „Manhattan”. Klub działa na rzecz społeczności lokalnej dla dorosłych i dzieci, gdzie można w sposób kreatywny spędzić czas, uczestnicząc w zajęciach artystycznych, sportowych, edukacyjnych i krajoznawczych.