PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
2021 2223242526
27282930

Udostępnij:

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Wtorek, 21 listopada, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

9 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt.: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu-niewidomi a sztuka” Narodowego Centrum Kultury „Kultura Interwencje” realizowanego przez  Stowarzyszenie dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych „Razem do celu”.

 

Projekt realizowany był od czerwca do listopada 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Zadnie miało na celu umożliwienie odbioru sztuki wizualnej  osobom z dysfunkcją wzroku. Uświadomienie, że odpowiednie dostosowanie sztuki daje możliwość obcowania z nią, przeżywania, odbierania wrażeń estetycznych.

 

Projekt obejmował  warsztaty wyjazdowe w Węgierskiej Górce (zasięg ogólnopolski), podczas których młodzież słabo widząca i niewidoma waz z pełnosprawnymi rówieśnikami  i pod kierownictwem  aktorów, stworzyła dzieło teatralne opatrzone (przez profesjonalistów) audiodeskrypcją. Stworzone zostały również tyflografiki nawiązujące do powstałego dzieła.

 

W ramach projektu we wrześniu i październiku odbyło się szereg warsztatów dla dzieci słabo widzących i niewidomych z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, wyjść na spektakle teatralne, do muzeów, galerii dostosowanych do odbioru przez osoby z problemami widzenia.

 

Animatorzy, tyflopedagodzy obserwowali i zbierali doświadczenia jak młodzież odbiera sztukę i jak można udoskonalić odbiór sztuki wizualnej przez osoby z dysfunkcją wzroku. Produkty finalne, są ogólnodostępne, umieszczone zostaną na stronie internetowej SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

 

Projekt wieńczyła konferencja, na którą zostali zaproszeni tyflopedagodzy oraz ludzie, którzy mogą pomóc w odbiorze sztuki osobom z dysfunkcją wzroku  (np. filmowcy, pracownicy muzeów, ludzie kultury). Jej prelegenci skupili się na metodach dzięki, którym kultura będzie w „zasięgu ręki, ucha” i dzięki tym zmysłom będzie dostępna dla osób z problemami widzenia.

Uczestnicy zapoznali się również z materiałami powstałymi podczas projektu-tyflografiki,  które zostały przekazane do SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej bogacąc bazę edukacyjno-rewalidacyjną. Dzieci i młodzież biorąca udział  w warsztatach w Węgierskiej Górce zaprezentowała spektakl powstały podczas warsztatów pt. ”Świat jest piękny”. Spektakl był opatrzony audiodeskrypcją, którą osoby słabo widzące i niewidome mogły odebrać dzięki odpowiedniemu oprzyrządowaniu.

 

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowanie zarówno wśród osób związanych z instytucjami kultury, nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą słabo widzącą i niewidomą, studentów tyflopedagogiki a także wśród osób z problemami widzenia.

 

Gospodarzem spotkania była Violetta Trzcina, dyrektor SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych. Wśród gości zaś znaleźli się Jan Wroński, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, Małgorzata Langier, dyrektor Śląskiego Teatru Lalki i Aktora  Ateneum, Iwona Rzebko, redaktor Magazynu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych „Nasze Sprawy", Beata Tomanek, redaktor Radia Katowice.

 

Źródło: www.dabrowa-gornicza.pl