PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516 171819
20212223242526
27282930

Udostępnij:

Kolejna Kawiarenka dla Seniorów

Czwartek, 16 listopada, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Stowarzyszenie "Razem w Przyszłość", realizator projektu "Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza" jest inicjatorem spotkań w ramach Kawiarenek Obywatelskich Seniorów. Kawiarenki to bardzo ważne narzędzie partycypacji obywatelskiej. Ich celem jest wzmocnienie widoczności Seniora w życiu publicznym naszego Miasta, omówienie bieżących zagadnień istotnych dla dąbrowskich Seniorów, zebranie uwag dotyczących poprawy jakości życia osób starszych w Dąbrowie Górniczej, a także umożliwienie wyrażenia swojej opinii i przedstawienia swoich pomysłów w powyższej kwestii przez Seniorów. Zamysłem organizatorów było, aby każda Kawiarenka Obywatelska stała się miejscem dyskusji, polegającej na debacie mieszkańców z władzami miasta, przedstawicielami organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz Seniorów i członkami Rady Seniorów na tematy ważne dla lokalnej społeczności senioralnej.

 

Zaplanowano trzy Kawiarenki w trzech różnych punktach Dąbrowy Górniczej. Pierwsza z nich miała miejsce 7 listopada 2017 roku w Wyższej Szkole Biznesu. Do udziału w debacie zaproszono: I Wiceprezydenta Miasta Marcina Bazylaka, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Barbarę Tometczak oraz Prezes Stowarzyszenia Integracji Międzypokoleniowej „Od Juniora do Seniora” Jadwigę Kosakowską. Kawiarenkę prowadziła koordynatorka projektu "Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza” Iwona Kiernożycka. Spotkano się, aby przy ciastku i kawie porozmawiać o sprawach ważnych dla społeczności senioralnej. Wśród uczestników nie zabrakło również przedstawicieli Rady Seniorów i Rady Miejskiej. Dyskutowano na tematy dotyczące rozwoju miasta i planowanych inwestycji w świetle potrzeb i oczekiwań ze strony środowiska senioralnego. Przybliżono tematykę projektu Fabryka Pełna Życia, zagadnienia budowy Śródmieścia i polityki senioralnej. Podczas spotkania  rozmawiano także o Powiatowej Społecznej Radzie d/s Osób Niepełnosprawnych, jej kompetencjach i kierunkach działania oraz o doświadczeniach organizacji pozarządowych w zakresie rozeznania potrzeb osób starszych w naszym mieście.

 

Zgromadzeni na sali uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań dotyczących  problemów, które dotykają Seniorów w codziennym życiu. Szukano możliwości i sposobów ich rozwiązania. Zgłaszano wiele uwag i pytań dotyczących funkcjonowania świetlic i klubów osiedlowych. Podkreślano ważność i konieczność przekazywania klubów osiedlowych do prowadzenia przez organizacje pozarządowe. Dyskutowano także o dostosowaniu komunikacji miejskiej oraz przejść podziemnych do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Frekwencja na spotkaniu była wyższa, niż planowano. W Kawiarence brało udział prawie 80 osób. Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek. Z każdej sesji Kawiarenki Obywatelskiej będą spisane wnioski i rekomendacje, które następnie zostaną przedłożone Radzie Seniorów i władzom Dąbrowy Górniczej do dalszej pracy.

 

Serdecznie zapraszamy na kolejną Kawiarenkę Obywatelską, która odbędzie się 20 listopada 2017 roku w Centrum Aktywności Obywatelskiej o godz. 17.00. Tym razem będziemy dyskutować o Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym, nowym modelu i formach jego funkcjonowania. O szczegóły zapytamy specjalistów zajmujących się kwestią budżetu obywatelskiego w mieście. Udział w dyskusji na pewno będzie miał pozytywny wpływ na realizowane w przyszłości w jego ramach inwestycje,  które będą odpowiadać zaspokojeniu potrzeb środowiska senioralnego.

 

Iwona Kiernożycka