PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Udostępnij:

Ewa "Terapeutka" Piłat

Poniedziałek, 31 lipca, 2017, #NGO, #Aktualności, #Liderzy Dąbrowskiej Pozarządówki

Rodowita dąbrowianka z trójką wspaniałych i wyrozumiałych dzieci. Zawodowo pedagog i terapeuta. Kocha zwierzęta i ludzi. Poznajcie Ewę Piłat, Prezes Stowarzyszenia Krokus, które prowadzi Klub Integracyjno – Terapeutyczny dla Osób Niepełnosprawnych.

 

Jak zaczęła się Pani przygodą z pozarządówką i dlaczego akurat to działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością stała się główną aktywnością Pani stowarzyszenia?

Pomysł działania na rzecz osób niepełnosprawnych powstał w związku z sytuacją życiową mojej koleżanki, a aktualnie również Wiceprezes Stowarzyszenia Krokus, Doroty Klamki. Dorota wychowuje dwoje dorosłych niepełnosprawnych dzieci, pracuje zawodowo i wielokrotnie nie miała z kim ich zostawić, kiedy wychodziła do pracy lub coś załatwić. Te okoliczności dały mi do myślenia i tak urodził się pomysł, żeby pomóc takim ludziom. I w ten sposób w 2013 roku powstało Stowarzyszenie Krokus.

 

Jakie są najważniejsze cele stowarzyszenia?

Głównym celem naszych działań jest zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom niepełnosprawnym, które ukończyły wszystkie etapy edukacji i pozostają w domu pod opieką rodziców. Poprzez odpowiednio dobrane programy i metody , kadrę pedagogów – terapeutów oraz grupę wolontariuszy, wspieramy ich rozwój emocjonalny, kształtujemy pozytywne postawy i wzorce zachowań, zapobiegamy ich wykluczeniu społecznemu.

 

Proszę wymienić projekty w jakie się angażujecie bądź sami organizujecie?

Naszym najważniejszym projektem jest prowadzenie Klub Integracyjno – Terapeutyczny dla Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy Wśród Was”, które mieści się na osiedlu Manhattan ul. Piłsudskiego 36E/627C i otwarty jest zawsze w godzinach popołudniowych. To jemu i jego poświęcamy się w 100 procentach. Organizujemy wycieczki, spotkania integracyjne, wspólnie spędzamy czas i dbamy, aby codzienne zajęcia terapeutyczne w Klubie wpływały na rozwój naszych podopiecznych. Prowadzimy zajęcia z zakresu: fitness, języka angielskiego, logopedii, seksuologii, psychologii, socjoterapii, arteterapii oraz uzależnień.

W Klubie organizujemy również imprezy – w tamtym roku były to trzydniowe Dni otwarte, natomiast w tym roku Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.

Jesteśmy aktywni i bierzemy udział w miejskich imprezach kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, plenerowych, czy turystycznych.

Czynnie uczestniczymy także w życiu dąbrowskich organizacji pozarządowych – stowarzyszenie jest członkiem Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych, od początku działalności bierzemy udział w Festiwalu Ludzi Aktywnych.

Współpracujemy z dąbrowskimi organizacjami: Fundacja Przystań, Dąbrowskie Stowarzyszenie Abstynentów "KLUB BLOK", ale również z organizacjami z całej Polski Fundacją Rusz z Pomocą, Fundacją Feniks, Ekumeniczną Fundacją Bethlehem.

Każdy kto chciałby skorzystać z naszej pomocy może zgłosić się do nas osobiście do siedziby stowarzyszenia albo telefonicznie pod numerami: 787 125 673, 791 853 213, 733 190 613

 

Jak radzicie sobie materialnie? Skąd i jakie pozyskujecie granty/dotacje?

W roku ubiegłym otrzymaliśmy dotację  w wysokości 10 000 zł z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej na realizację zadania w trybie tzw. małego grantu. Projekt dotyczył Integracji społecznej przez inwencję twórczą wolontariuszy poprzez prowadzenie działań społeczno – edukacyjno – kulturalnych skierowanych do osób z niepełnosprawnością oraz ich otoczenia. W tym roku również z Urzędu Miejskiego otrzymaliśmy 25 000 zł na zadanie publicznego pn. program profilaktyki uzależnień od alkoholu i środków psychoaktywnych realizowany w klubie integracyjno – terapeutycznym dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki środkom Urzędu Miejskiego prowadzona jest arteterapia oraz wsparcie specjalisty ds. uzależnień oraz wycieczka integracyjno-terapeutyczna.

Nie mogłabym również nie wspomnieć o pomocy Banku PKO BP, który wsparł nas darowizną o kwocie 8 000 zł.

Pomocą za którą również jesteśmy wdzięczni, jest zwolnienie nas z opłat czynszowych w lokalu, który użytkujemy na działania Klubu.

 

Czy korzystacie z pomocy wolontariuszy?

Oczywiście, nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania. Są dla nas ogromną pomocą i z tego miejsca chciałabym im podziękować, ale również zaapelować o więcej. Jeśli jesteś osobą otwartą, zapraszamy do naszego Klubu. Nie musisz mieć żadnych kwalifikacji, wystarczy, że otworzysz serce na osoby niepełnosprawne.

Przy okazji chciałabym pochwalić się naszymi wolontariuszami, którzy w grudniu zeszłego roku na gali Śląskich Barw Wolontariatu zostali wyróżnieni trzecim miejscem.

 

Z czego jest pani najbardziej dumna w swojej pracy?

Najbardziej dumna jestem z rozwoju naszych podopiecznych. Kiedy widzę, że te osoby otwierają się, zaczynają z nami współpracować, uśmiechają się. Traktuję to jako małe wielkie sukcesy.

 

Czy praca w organizacji pozarządowej to Pani aktualny sposób na życie?

Działanie społeczne to moja pasja. Traktuje to jako powołanie. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działań w organizacji pozarządowej musiałam zrezygnować z wielu rzeczy, jak na przykład praca zawodowa. Każdego dnia zmagamy się z przeciwnościami losu, ale jesteśmy optymistami i chcemy działać dalej.

 

Co się zmieniło odkąd zaczęła Pani działać jako społecznik?

To co najważniejsze, to zmienił się mój światopogląd, moje spojrzenie na świat. Aktualnie głęboki sens widzę w pomocy ludziom niepełnosprawnym i to jest dla mnie w tej chwili najistotniejsze.

 

Jakie jest Pani największe marzenie?

Widzę w Polsce wiele przykładów wspaniale działających organizacji pozarządowych pomagającym osobom z niepełnosprawnością. Wzorem jest dla mnie Fundacja Oczami Brata z Częstochowy lub Stowarzyszenie Oligos z Rybika. Moim marzeniem jest stworzenie idealnie działającego stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych. A w przyszłości może uda nam się otworzyć kawiarnię prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnością.