PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26 27282930

Udostępnij:

Kawiarenka obywatelska

Poniedziałek, 26 czerwca, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Rozmowy o demokracji, praworządności i życiu publicznym. Przybliżanie tych zagadnień i ułatwienie zrozumienia złożoności otaczających nas wydarzeń. Tak w skrócie można opisać „Kawiarenki obywatelskie”, przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska.

 

„Kawiarenki” goszczą w Pałacu Kultury Zagłębia. Do tej pory pod tym szyldem, wiosną odbyły się dwa spotkania. Pierwszym gościem był Jerzy Stępień, były sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego, który spotkał się z mieszkańcami przy okazji 20. Rocznicy uchwalenia konstytucji. Natomiast wizyta prof. Ewy Łętowskiej, pierwszej Rzeczniczki Praw Obywatelskich, byłej sędzi Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, była okazją do rozmów o państwie prawa i jego instytucjach.

 

– Cieszę się, że projekt „Kawiarenki obywatelskiej” doszedł do skutku, bo daje możliwość uczestnikom włączenia się w debatę publiczną. Do tego można poznać i podyskutować z autorytetami, ludźmi powszechnie znanymi. Przemyślenia takich osób jak byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia czy sędzi Ewy Łętowskiej, to świetna lekcja demokracji i prawa konstytucyjnego, o którym tak wiele ostatnio mówi się w Polsce – tłumaczy Patryk Kuzior ze stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska.

 

– Obserwujemy kryzys społeczeństwa obywatelskiego i ogólnej wiedzy o demokracji. Sporo osób nie wie, jak funkcjonuje, jak o nią dbać, jaka jest istota trójpodziału władzy. Spotkania pozwalają przybliżyć tę tematykę w sposób jasny i klarowny, podczas luźnej rozmowy z osobami, które są autorytetami w swoich dziedzinach – dodaje Sylwia Szałwińska, współorganizatorka „Kawiarenek obywatelskich”.

 

W planach są kolejne, cykliczne spotkania, które wystartują we wrześniu. Gośćmi „Kawiarenek” mają być m.in. Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta, ekspert polityki międzynarodowej, a także Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Niewykluczone, że swoimi poglądami na bieżące sprawy podzielą się dyplomaci czy znany przedstawiciel Kościoła katolickiego. Z kolei wizyta utytułowanej aktorki może być okazją do rozmowy na temat zaangażowania artystów w sprawy publiczne.

 

– Nie chcemy zawężać tematyki tylko do kwestii prawno-politycznych. Chcemy przybliżyć różne podłoża i konteksty spraw, które dzieją się wokół nas, a także ułatwić zrozumienie mechanizmów, które nimi rządzą – zapowiada Sylwia Szałwińska.

 

Źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska