PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
151617 18192021
22232425262728
293031

Udostępnij:

Pokazy filmowe podczas V KRM

Środa, 17 maja, 2017, #Aktualności

V Kongres Ruchów Miejskich to nie tylko panele dyskusyjne i seminaria, ale również wydarzenia otwarte. W Dąbrowie Górniczej 19 maja w Kinie Kadr odbędą się dwa pokazy filmów o tematyce miejskiej.

 

Prezentowane filmy:

- od godziny 12.00 - Rowery kontra samochody (Bikes vs Cars),
prod. Szwecja, 2014, 90', reż. Fredrik Gertten

 

- od godziny 14.00 - Zurbanizowani (Urbanized)
prod. Wielka Brytania, 2011, 85’, reż. Gary Hustwit

 

W przerwach pomiędzy filmami znajdzie się czas na dyskusję. O filmach będzie można porozmawiać ze specjalnie zaproszonymi gośćmi (architektami oraz urbanistami).

 

Wstęp na projekcie wolny, po okazaniu darmowej wejściówki.

 

Wejściówki na każdy z filmów do odebrania w punkcie informacyjnym Pałacu Kultury Zagłębia od 11 maja (w godzinach pracy punktu).

 

Opisy filmów:

Rowery kontra samochody (Bikes vs Cars),
prod. Szwecja, 2014, 90', reż. Fredrik Gertten


Rowery czy samochody – batalia nadal trwa, a aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Radykalna rewolucja w tym zakresie jest potrzebna, jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Na Ziemi jest już miliard samochodów, ale według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Stoimy na granicy przepaści. Jesteśmy cywilizacyjnie uzależnieni od samochodów, a ich producenci wcale nie mają zamiaru tego zmieniać. Wydają setki miliardów dolarów na produkcję aut, mają wpływ na planowanie miast i stosują zaskakujące rynkowe praktyki, aby zwiększyć sprzedaż. Na przykład General Motors powoli przejmował masowy transport w Los Angeles, aby potem go zlikwidować. Film pokazuje, co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało jak Amsterdam i Kopenhaga, gdzie 40% mieszkańców codziennie porusza się rowerem. Poznajemy aktywistów z całego świata, którzy dążą do zastąpienia samochodu rowerem. Aline z São Paulo to aktywna przedstawicielka lokalnego ruchu rowerzystów, która jeździ po Ciclofaixa w São Paulo, trzydziestokilometrowej trasie rowerowej na Paulista Avenue, gdzie jeden pas otwarty jest wyłącznie dla rowerzystów. Uświadamia ona mieszkańcom São Paulo pozytywne aspekty poruszania się rowerem, co wcale nie jest łatwe, bo co cztery dni ginie tam jeden rowerzysta. Z kolei burmistrz Toronto Rob Ford z uporem znakuje ścieżki rowerowe, chcąc w ten sposób wygrać batalię z samochodami. Najlepsze warunki dla rowerzystów oferuje jednak Kopenhaga, gdzie setki rowerzystów poruszają się po ulicach wypierając ruch samochodowy z miasta. Czy politycy i decydenci na całym świecie pójdą za tym przykładem i odważą się stanąć do walki z samochodowym lobbingiem?

 

Zurbanizowani (Urbanized)
prod. Wielka Brytania, 2011, 85’, reż. Gary Hustwit


Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60%. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

Po „Helvetice” i „Objectified” - filmach poświęconych sztuce projektowania znaków drukarskich i przedmiotów - Gary Hustwit postanowił zmierzyć się z nieco szerszym tematem. W ostatniej części trylogii dizajnu bierze na warsztat projektowanie miast i dowodzi, że w dobie postępującej urbanizacji staje się ono jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Wracając do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki (pojedynek Jacobsa i Mosesa o Nowy Jork), poprzez współczesne ruchy obywatelskie (protest Stuttgart 21) i wypowiedzi ekspertów, aż po spektakularne porażki zarządzania przestrzenią zabudowaną (Brazylia jako nieudane wcielenie idei modernizmu), pokazuje kto i w jaki sposób naprawdę kształtuje miasto.

 

Organizatorem wydarzenia jest Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH, natomiast współorganizotorami w Dąbrowie Górniczej są Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski oraz Inicjatywa Dąbrowska.