PoWtŚrCzPtSoNd
0102 0304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Udostępnij:

Kompetentna Rada Seniorów

Wtorek, 2 maja, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Właśnie rozpoczął się projekt „Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza”, prowadzony przez Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość”. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie skutecznego uczestnictwa dąbrowskich seniorów w wieku 60+ w partycypacyjnym modelu demokracji w gminie Dąbrowa Górnicza oraz wzrost świadomości społeczności lokalnej na temat korzyści wynikających ze współuczestniczenia w procesach decyzyjnych.

 

Działania projektu koncentrują się wokół rozwoju i zwiększenia skuteczności Rady Seniorów funkcjonującej w Dąbrowie Górniczej, która została powołana w 2014 roku. Istotnym elementem projektu jest edukacja obywatelska seniorów, podwyższenie kompetencji członków Rady Seniorów, reforma funkcjonowania instytucji Rady, opracowanie dokumentów programowych i wdrożenie dobrych praktyk, które zwiększą skuteczność działalności Rady i wzmocnią jej widoczność w życiu publicznym Dąbrowy Górniczej.

 

Projekt realizowany będzie w Dąbrowie Górniczej w okresie od 01.03.2017 – 31.12.2017. Weźmie w nim udział 600 osób.

 

Członkowie Rady Seniorów będą mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu warsztatów obywatelskich i coachingowych, które przyczynią się do podwyższenia kompetencji radnych seniorów, rozwiną ich umiejętności społeczne, konsultacyjne i komunikacyjne, inicjowania wydarzeń, budowania zespołu, a także opiniowania aktów prawa miejscowego. Dzięki zajęciom warsztatowym z promocji i PR nabędą oni umiejętności skutecznego promowania i upowszechniania działalności Rady Seniorów oraz innych inicjatyw społecznych mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
 

W trakcie realizacji projektu dąbrowscy radni seniorzy odwiedzą wrocławską oraz sosnowiecką Radę Seniorów. Wizyty umożliwią nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy seniorami, wymianę doświadczeń i transfer dobrych praktyk wypracowanych przez Rady.

 

Istotnym elementem projektu „Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza” jest również edukacja obywatelska osób powyżej 60-tego roku życia. Dlatego w ramach projektu odbędzie się także cykl wykładów dla ogółu seniorów na temat możliwości ich udziału w życiu społecznym i publicznym miasta, w procesach decyzyjnych, skutecznym rzecznictwie interesów, aktywnych konsultacjach, wdrażaniu dobrych praktyk sprawdzonych w innych miastach.


Powstaną również 3 Kawiarenki Obywatelskie, podczas których poruszane będą tematy istotne dla seniorów w mieście. Projekt „Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza” zakończy impreza integracyjna dla seniorów – Uroczysta Ceremonia Partycypacji Obywatelskiej Seniorów.


Wszystkie działania skierowane do seniorów będą odbywały się od maja do grudnia 2017 roku.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

 

Odwiedź ich stronę: www.seniorzywdabrowiegorniczej.com