PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24 252627282930

Udostępnij:

Pogotowie Rodzicielskie

Poniedziałek, 24 kwietnia, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Światowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej to zapoczątkowana w 2007 roku  inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na mogące towarzyszyć sytuacji rozpadu rodziny zjawisko utrudniania bądź uniemożliwiania kontaktów jednego z rodziców z własnym dzieckiem. W Polsce od szesnastu lat patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

 

Liczba rozwodów wciąż rośnie. Bez względu na więź rodziców z dzieckiem, siłę i czas konfliktu małżeńskiego, rozwód to bolesne doświadczenie narażające dziecko na uczucie opuszczenia, straty i krzywdy. Nie jest to jedyne zagrożenie. Alienacja rodzicielska stanowi formę emocjonalnej przemocy w postaci świadomych i nieświadomych zachowań jednego rodzica, prowadzących do zaburzeń w relacji między dzieckiem a drugim rodzicem. Alienacja może przejawiać się izolowaniem dziecka od drugiego rodzica, stosowaniem szantażu emocjonalnego, okazywaniem niechęci czy agresji wobec drugiego rodzica w obecności dziecka, wikłaniem dziecka w przyczyny rozejścia się jego rodziców, pozorowaniem ratowania dziecka przed drugim rodzicem, czy uwypuklaniem negatywnych cech drugiego rodzica. W efekcie może dojść do odrzucenia rodzica przez dziecko i utraty więzi.

 

Gdy alienujący rodzic wciąga dziecko w konflikt małżeński lub partnerski, staje się ono jego bezbronną ofiarą. Alienacja rodzicielska może prowadzić do obniżonej samooceny u dziecka, objawiać się trudnościami w budowaniu relacji międzyludzkich, problemami z tożsamością, uzależnieniami czy próbami samobójczymi. W dorosłym życiu może być źródłem problemów emocjonalnych, seksualnych, osobowościowych i psychicznych oraz wpływać na trudności w budowaniu związków i funkcjonowaniu w relacjach intymnych. Wyalienowane dziecko może stać się wyalienowanym dorosłym.

 

Nieskrępowany dostęp do miłości obojga rodziców, obecnych i zaangażowanych w opiekę oraz wychowanie, stanowi gwarancję zdrowego rozwoju dziecka. Skonfliktowanym rodzicom łatwo jest pominąć rzeczywiste potrzeby najmłodszych członków rodziny. Zdarza się, że pochłonięci własnym poczuciem krzywdy dorośli zapominają, że dziecko nie jest ich partnerem. Wikłając je w konflikt, dopuszczają się szeregu nadużyć i manipulacji. Wówczas z pomocą rodzinie może przyjść autorytet zewnętrzny. Szukanie dróg porozumienia i zachęcanie rozstających się rodziców do znajdywania rozwiązań związanych z opieką i wychowaniem dziecka, mających na celu jego dobro, może stanowić skuteczną przeciwwagę dla alienacji rodzicielskiej.

 

W oparciu o wiedzę i kompetencje, przy odpowiedniej postawie - pozbawionej stereotypów, pełnej uważności i zrozumienia dla powagi i specyfiki problemu - instytucje społeczne, wychowawczo – oświatowe i socjalne, mogą wspomagać rodziny w bolesnej sytuacji rozpadu. Prosimy Państwa o przekazanie informacji zainteresowanym Rodzicom.

 

W dniu 25 kwietnia 2017 roku od 16:00 do 18:00 Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog uruchamia do Państwa dyspozycji Pogotowie Rodzicielskie. W siedzibie Stowarzyszenia w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Sienkiewicza 6A, dyżurować będą specjaliści z zakresu prawa rodzinnego, pedagogiki oraz mediacji.

 

Zainteresowanych Rodziców zapraszamy na bezpłatne konsultacje.

 

Źródło: www.dabrowa-gornicza.pl