PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
2728293031

Udostępnij:

Godzina dla Ziemi

Czwartek, 23 marca, 2017, #Aktualności

W najbliższą sobotę, 25 marca, zmieniamy czas na letni, ale przede wszystkim o godzinie 20.30 w ponad 180 krajach na świecie zgaśnie światło. W ciemnościach zniknie m.in.: Wieża Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku, a także Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. To jedyna w swoim rodzaju globalna inicjatywa ekologiczna, dzięki której, na siedmiu kontynentach, przez 60 minut ludzie jednoczą się w celu ochrony środowiska naturalnego.

 

Podczas dziesiątej edycji Godziny dla Ziemi WWF, Polacy zgaszą światła dla Wisły, najdłuższej w Europie rzeki, która znalazła się w niebezpieczeństwie.

 

Gdzie zgasną światła

Mosty, budynki, muzea, biurowce, obiekty sportowe w miastach nad Wisłą, jak Centrum Olimpijskie PKOI i Most Poniatowskiego w Warszawie, Kopiec Kościuszki w Krakowie, Opera Nova w Bydgoszczy, Dwór Artusa w Gdańsku czy Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, wyłączą światła dla rzeki, która jest częścią ich wizerunku i z którą, są związane. O 20.30 nie będzie świateł także w innych budynkach, w ponad 60 pozostałych miastach, które włączyły się do akcji. Ciemno zrobi się m.in. na Moście Długim i w Filharmonii w Szczecinie, nie będzie widać świateł na Spodku i wokół Urzędu Miasta w Katowicach oraz w Bazylice w Chojnicach. W Olsztynie zgaśnie m.in.: Obserwatorium Astronomiczne i Ratusz, a we Wrocławiu DH Renoma. Ciemno zrobi się w Poznaniu na Rynku, a także zgaśnie oświetlenie m.in.: Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Poznańskiej, Teatru Nowego, Teatru Wielkiego i Teatru Polskiego.

 

90 miliardów złotych, a tylko 1% emisji CO2 mniej

WWF na całym świecie, poza promowaniem zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla zasobów naturalnych naszej planety, w ramach akcji angażuje ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnie wymagających naszego wsparcia, problemów środowiskowych.

W Polsce celem tegorocznej akcji jest ochrona rzeki Wisły, ale też innych polskich rzek, które według planów mają zostać zamienione w wodne autostrady międzynarodowej klasy. Projekt wodnych autostrad miał być w swych założeniach ekologiczny, a w rzeczywistości za sumę 90 miliardów złotych uda się zmniejszyć emisję CO2 zaledwie o 1%. Poza tym nie można nazywać ekologicznym - projektu, którego realizacja oznacza dewastację dzikiej przyrody, zniszczenie lęgowisk kilkunastu gatunków ptaków oraz wzrost zagrożenia powodziowego. Doświadczenia z całego świata, głównie z USA i Europy, pokazują bowiem, że regulacja rzek i budowanie na nich tam jest niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i dla żyjących w niej zwierząt. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla otoczenia, kiedy pozostaje w naturalnym korycie. Jej utrzymanie wymaga również dużo mniejszych nakładów finansowych! Dlatego działania WWF mają na celu uświadomienie Polakom, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie Wisły w jej obecnej postaci. Akcja odbywa się pod hasłem „Pozostaw Wisłę bezpieczną i piękną”, a każdy dorosły Polak, który chce pomóc ocalić Wisłę może podpisać się pod petycją przeciwko jej dewastacji na stronie godzinadlaziemi.pl.

 

Razem dla Wisły

Przez cały marzec w wiślanych krainach organizowane były koronacje Wisły na Królową Polskich Rzek, w których razem wzięło udział ponad 500 osób, a pod petycją na stronie godzinadlaziemi.pl jak do tej pory podpisało się już prawie 14 000 przyjaciół Wisły. Wszyscy, którzy kochają bezpieczną i piękną Wisłę mogą także zdecydować, które odcinki Wisły zostaną uwiecznione w pierwszym polskim projekcie „Google River View”. Wystarczy wybrać jeden z unikatowych obszarów rzeki, który zawsze chcieliśmy zobaczyć, kojarzy nam się z miłymi wspomnieniami lub po prostu chcielibyśmy, aby został sfotografowany na Google mapach.

„Godzina dla Ziemi WWF to jedyna cykliczna i angażująca ludzi z całego świata akcja, która zwraca uwagę milionów mieszkańców naszej planety na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń” – mówi Marzenna Nowakowska rzeczniczka prasowa fundacji. „To właśnie one mają kluczowe znaczenie dla kondycji środowiska. 60 minut bez świateł ma wymiar symboliczny” - dodaje.

Do akcji Godzina dla Ziemi WWF może włączyć się każdy mieszkaniec naszego globu - wystarczy zgasić światło i choć na chwilę przemyśleć, jak możemy pomóc planecie. Zaczynamy o 20.30.