PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06 070809101112
13141516171819
20212223242526
2728

Udostępnij:

Ferie z Darem Serca - relacja

Poniedziałek, 6 lutego, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W okresie od 5 stycznia do 10 lutego Stowarzyszenie Dar Serca realizuje projekt Zimowa Akademia Rozmaitości. Okres ferii obfitował w ciekawe przygody…

 

Podczas zimowych wędrówek uczestnicy odkrywali Krainę Solilandii czyli Kopalnię Soli w Wieliczce. Podróż długa, ale warto było, bo na miejscu czekało na nich moc atrakcji. Gęsty mrok ukrywa zadziwiający krajobraz wyrzeźbiony w soli siłami natury i ludzkimi dłońmi. Głęboka cisza przerywana jest tu jedynie głuchym odgłosem kroków. Każdy uczestnik wyprawy pozna tu lepiej samego siebie. Oto prawdziwa tajemnica wielickiej Kopalni. Podczas wędrówki solnymi korytarzami poznawali sekrety bajkowej krainy, rozwiązywali rozmaite zagadki oraz quizy, spotkali Skarbnika i Soliludka, a na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy, solne lizaki i zakładki do książek. Ta wyprawa na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Dotarli także do obserwatorium astronomicznego, które znajduje się w Dąbrowi Górniczej. Podczas kosmicznej podróży zwiedzili układ słoneczny (słońce, planety, księżyc), wszechświat (czyli między innymi gwiazdy) i kosmos. Z niezwykłą uwagą słuchali opowiadań na temat tego, co powoduje, że zmieniają się pory roku, skąd się bierze dzień i noc, dlaczego Słońce zimą świeci nisko i krótko, a latem wysoko i dłużej? Ferie w świetlicy nie tylko bawią ale też uczą.

 

Podczas wycieczki do Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie Mały Książe – bohater  powieści Antoine de Saint – Exupery ‘ ego, zaprosił uczestników do przeżycia wspólnej przygody, której celem jest poszukiwanie szczęścia, miłości i sensu życia. Patrząc w gwiazdy wysłuchali historii o przygodach Małego Księcia i jego Róży. Kapryśny kwiat był powodem, dla którego bohater opuścił swoją planetę B – 612 i rozpoczął międzyplanetarną podróż. Razem z Małym Księciem mieli okazje poznać niektóre gwiazdozbiory i ciekawe zjawiska astronomiczne.

 

Następnie zwiedzili Obserwatorium Astronomiczne, gdzie pod kopułą znajduje się z jeden z największych w Polsce teleskopów (o 30 cm obiektywie). Daje on w pogodne dni możliwość obserwacji Słońca, Księżyca, Komet i innych obiektów kosmicznych. Wysłuchali opowiadania przewodnika, który objaśnił im budowę i działanie teleskopu. Zachmurzone niebo nie dało nam jednak możliwości obserwacji nieba.

 

Egzotarium w Sosnowcu to ciekawe miejsce, gdzie mogli zobaczyć 80 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Nie brakuje tu oceanicznych stawonogów ryb i koralowców. Największe zainteresowanie wzbudziły żółwie, które mogli obejrzeć z bliska a nawet dotknąć. Podziw wzbudzają także węże, kameleony, gekony i krokodyle. Mieli możliwość obejrzenia części botanicznej z roślinami z różnych stref klimatycznych świata. Spacer alejkami wśród palm, roślin egzotycznych, kwiatów dekoracyjnych to doskonałe pogłębienie wiedzy połączone z rekreacją i wypoczynkiem. Chwilka na ławeczce przy oczku wodnym i wodospadzie to super relaks. W części ze zwierzętami mogli obejrzeć kolekcję egzotycznych ryb akwariowych oraz gady. Wygrzewający się krokodyl nilowy, łypiący na nas boa tęczowy  i pyton tygrysi budziły podziw i lęk. Dobrze, że były w terrarium i patrzyli na nie zza szyby. W części z ptakami podziwiali wielobarwne papugi. Z pośród wszystkich gatunków zwierząt największym zainteresowaniem cieszyły się żółwie, które mieli możliwość dotknąć. To był kolejny fajny dzień ferii.

 

W czasie zimowych wycieczek promowali zdrowy styl życia uczestnicząc w aktywny sposób w zajęciach w Kręgielni Ośmiornica. Łącząc zabawę ze sportem, rozegrali rozgrywki grupowe. Niektórzy doskonaląc nabyte wcześniej doświadczenie i umiejętności, osiągali całkiem dobre wyniki. Na twarzach rozgrywających gościła radość z dobrej zabawy, która dostarczyła wszystkim pozytywnych wrażeń i emocji.

 

Wybrali się także  na wycieczkę do Gliwic, aby podziwiać największą w Polsce wystawę z klocków LEGO. Wszyscy dzielnie przetrwali dość długą podróż autokarem, a na miejscu czekały na nich niesamowite, ogromne budowle złożone z kilku milionów klocków. Dzieci mogły zobaczyć przeróżne eksponaty od miasteczek do postaci w całości złożonych z klocków LEGO. Największym zainteresowaniem cieszył się ogromny statek TITANIC. Po obejrzeniu wszystkich ekspozycji dzieci mogły skorzystać ze sklepu i kupić sobie własne klocki.                          

 

Odwiedzili również Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej. Zajęcia przebiegały dwuetapowo. Najpierw w pracowni artystycznej biblioteki mieli zajęcia manualne. Dziewczynki wykonywały breloczki z kolorowych włóczek i koralików. Chłopcy sklejali i malowali drewniane samolociki. Prace proste, a bardzo pomysłowe i twórcze. Następnie udali się na zajęcia muzyczne – karaoke. Mogli wybrać swoje ulubione i znane utwory muzyczne i je zaśpiewać na tle odtwarzanego z nagrania akompaniamentu muzycznego. Mogli śpiewać indywidualnie, czy grupowo. Kolejny raz okazało się, że potrafią świetnie się bawić. Było bardzo wesoło. Odkryli wiele talentów.

 

Gala Talentów, bazarek i zabawa karnawałowa w KRAINIE PRZYJAŹNI oznacza, że dobiegła końca zimowa przygoda. Przez całą podróż zbierali punkty, które mogli wymienić na wspaniałe nagrody. Były plecaki, piłki, książki, nauszniki, skarpetki, pamiętniki, klocki Lego i mnóstwo słodyczy. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za wzorową postawę podczas wspólnej podróży. Uczestniczyli także w zabawie karnawałowej oraz odbyła się Gala Talentów, podczas której każdy mógł pochwalić się swoimi zdolnościami tanecznymi, muzycznymi a nawet akrobatycznymi.

 

Projekty realizowane przez Stowarzyszenie DAR SERCA dofinansowane są ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz 1% podatku.

 

Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku np. na Stowarzyszenie DAR SERCA -  KRS 0000301248

 

Źródło: Stowarzyszenie DAR SERCA