PoWtŚrCzPtSoNd
01
020304 05060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Udostępnij:

Are you ready?

Środa, 4 stycznia, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Seminarium kontaktowe Are you ready? był to projekt skierowany do przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych oraz publicznych z terenów Unii Europejskiej. Uczestniczyli w niej po dwóch przedstawicieli z danej organizacji, najczęściej byli to członkowie zarządu, osoby pracujące z młodzieżą, również wolontariusze i koordynatorzy projektów. W projkci wzięli udział przedstawiciele dąbrowskiego Stowarzyszenia Aktywna Dąbrowa.

 

Byli to reprezentanci z takich krajów jak: Polska, Hiszpania, Grecja, Estonia, Słowacja, Litwa, Czechy, Bułgaria, Macedonia, Rumunia, Chorwacja, Łotwa. W sumie w seminarium wzięło udział 33 osoby – przedstawicieli organizacji pozarządowych z krajów Unii Europejskiej i nie tylko.

 

Projekt odbył się w Poroninie, w  terminie 19-23.10.2016.

 

Celem seminarium kontaktowego Are you ready? było nawiązywaniu kontaktów oraz znajomości, pozyskaniu nowych partnerów, którzy będą zainteresowani współpracą przy tworzeniu nowych projektach związanych z młodzieżą. Zwłaszcza większość organizacji łączy potrzeba realizacji projektów o tematyce sportowej, promujących zdrowy tryb życia i aktywność społeczną. W projekcie uczestniczyły przede wszystkim organizacje, które jeszcze nie miały za sobą dużego doświadczenia na forum międzynarodowym. Jednak grupy te były chętne do współpracy i pracy przy nowych projektach. Również znajdą się wśród nas organizacje z sporym doświadczeniem w tej dziedzinie i dzięki nim i zrównoważonemu składowi organizacji nasze spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń, nowych pomysłów, idei, które mogą przyświecać nowym wyzwaniom. Ta mieszanka doświadczenia i zapału spowodowała nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni dzięki, którym powstały pomysły na nowe projekty z nowo poznanymi partnerami.

 

W trakcie projektu pracowano głównie takimi metodami jak: pracy w małych grupach międzynarodowych, ekspresji artystycznej, burzy mózgów, metody open space, dramy oraz prezentacji.

 

Projekt pozwolił na stworzenie sieci partnerów będących w kontakcie, ta siatka kontaktów jest również udostępniona pozostałym zainteresowanym podmiotom w krajach partnerskich projektu. W trakcie seminarium powstały zalążki nowych projektów młodzieżowych, które chcą realizować w przyszłości.

 

Seminarium miało również za zadanie poszerzyć  wiedzę uczestników na temat programu Erasmus+, jego możliwości oraz jak organizacje mogą wykorzystać go do swojej codziennej pracy z młodzieżą. Dzięki współpracy i wspólnym rozmowom mogliśmy poznać tematykę problemów z jakimi borykają się nasi koledzy. Jak sobie z nimi radzą oraz jakie są ich potrzeby. Seminarium pozwoliło na weryfikację również naszych pomysłów, tematyki przyszłych projektów. Czy jest zapotrzebowanie w innych krajach objętych programem Erasmus+. Dzięki realnemu poznaniu się przedstawicieli naszych organizacji jest nam łatwiej tworzyć nowe projekty oraz nawiązywać współpracę międzynarodową. Przełamali swoje obawy oraz stereotypy na temat odmienności, innej kultury. Projekt pozwolił na spotkanie się face to face, a nie anonimowo po drugiej stronie kabla. Dzięki temu chętniej też nawiązują współpracę pomiędzy organizacjami przygotowując nowe projekty. Również wiedzą, że partnerzy są realni i przy aplikowaniu o nowe środki będzie nam łatwiej zarządzać projektami oraz współpracować.

 

Projekt pozwolił również podnieść swoje kompetencje związane z tworzeniem nowych pomysłów, zarządzaniem projektami, analizowaniem, kontrola zagrożeń jakie mogą się pojawić w trakcie realizacji projektu oraz aplikowaniem do Narodowych Agencji o środki finansowe na realizację zaplanowanych projektów.

 

Źródło: Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa