PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
192021 22232425
262728293031

Udostępnij:

Generator Innowacji

Środa, 21 grudnia, 2016, #Dotacje, #Aktualności, #Granty zewnętrzne

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ogłasza konkurs na nowotarskie rozwiązania, które osobom w sędziwym wieku pozwolą dłużej uczestniczyć w życiu społecznym i żyć lepiej, opiekunom osób starszych dadzą wytchnienie w codziennych obowiązkach. Pomysły można zgłaszać do 28 lutego 2017 r.

 

SPOŁECZNE WYZWANIE

Starość dotyczy nas wszystkich. Ma różne etapy i oblicza. Ta wczesna kojarzy się z realizacją odkładanych na emeryturę marzeń, ale przecież żyjemy coraz dłużej. Wielu z nas ma szansę dożyć sędziwego wieku. Co słyszysz, co widzisz, co czujesz, kiedy myślisz o późnej starości? Przed oczami staje: brak sprawności, samotność osób starszych i zmęczenie ich opiekunów. To problemy, które dotykają wielu z nas. Może opiekujesz się swoimi rodzicami, twojej pomocy potrzebuje sąsiadka, a może twój przyjaciel towarzyszy w codziennym życiu swojemu dziadkowi, wreszcie to ty jesteś osobą starszą? (więcej o opiece nad najstarszymi seniorami)

Dziś szacuje się, że ponad 1,3 miliona osób starszych potrzebuje opieki. Ich rodzina i przyjaciele pomagając im pracują na 250 tysiącach etatów. Codziennie. (więcej o opiekunach osób starszych). A teraz wyobraź sobie Polskę za 20 lat. Co czwarta mijana przez Ciebie na ulicy osoba będzie mieć co najmniej 65 lat. Jak będzie wyglądało życie naszych społeczności? (więcej o starzejącym się społeczeństwie)

Już dziś istniejące rozwiązania instytucjonalne nie wystarczają. Problem wielu rodzin jest nie tylko ich zmartwieniem, ale społecznym wyzwaniem. By mu sprostać potrzebujemy szybko znaleźć dobre rozwiązania.

Czy wiesz, że regularne spotkania z przyjaciółmi i znajomymi wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie znacznie bardziej niż rzucenie palenia czy nawet ćwiczenia fizyczne. 75 lat badań profesorów Harvardu pokazuje, że kluczem do dobrej starości są relacje z innymi ludźmi. (więcej o wynikach tych badań)

Na Sycylii, od wieków, sąsiedzi robią zakupy osobom starszym, które nie mogą wyjść z domu i wkładają je do zwieszonych z okien koszyków. W Wielkiej Brytanii istnieje społeczność biegaczy, którzy łączą jogging z odwiedzaniem osamotnionych osób starszych i dostarczaniem im posiłków. Te proste pomysły, które potrafią zmienić życie wielu osób na lepsze to innowacje społeczne. (więcej przykładów dobrych pomysłów)

Tym, co je łączy to oddolny charakter, zrozumienie dla autentycznych potrzeb osób starszych, poszanowanie podmiotowości i sprytne powiązanie relacji, pasji i pomocy. Tak powstają sieci wsparcia. (więcej o sieciach wsparcia)

 

KOGO SZUKAJĄ

Szukają osób z wrażliwością społeczną i pomysłami, co zrobić, by uczynić życie osób starszych oraz opiekujących się nimi członków rodzin, przyjaciół i sąsiadów lepszym i łatwiejszym. Wierzymy, że dobre pomysły rodzą się z doświadczeń, ale też z otwartości i kreatywności. Każdy może być autorem rozwiązania, które zmieni życie osób starszych i ich opiekunów na lepsze.

W konkursie GENERATOR INNOWACJI. SIECI WSPARCIA (inkubator + dotacje) swoje pomysły możesz rozwijać razem z nami. Oferujemy 14-letnie doświadczenie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” (więcej o Towarzystwie „ę”) we wspieraniu społecznych inicjatyw, autorską metodę inkubacji i praktyczną wiedzę związaną z realizacją ponad 300 działań stymulujących aktywność osób starszych.

 

Zgłoś się do konkursu dla innowatorów i z naszym wsparciem rozwijaj swoje pomysły. 12 grudnia 2016 roku otwieramy nabór pomysłów. Autorów najlepszych z nich zaprosimy do inkubatora i udzielimy imdotacji na testowanie rozwiązań.

Możesz tworzyć społeczność osób, dla których to ważny temat:

  • dzieląc się własnymi doświadczeniami związanymi ze starością i opieką nad osobami starszymi;
  • opowiadając nam o nietypowym pomyśle na nowe i proste ułatwienie życia osób starszych (pozostających w domach czy niepełnosprawnych) oraz ich opiekunów;
  • przesyłając nam informację o ciekawych badaniach czy ekspertach zajmujących się tym tematem

Dowiedz się więcej na www.sieciwsparcia.pl i zgłoś swój pomysł w konkursie!

 

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
Bartosz Wiśniewski – menadżer projektu
tel: (22) 225 33 70 / kom: 720 909 015 mail: bartosz.wisniewski@e.org.pl