PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
1213141516 1718
19202122232425
262728293031

Udostępnij:

Półkolonie z Fundacją Nasze Dzieci

Piątek, 16 grudnia, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Fundacja Nasze Dzieci organizuje w Dąbrowie Górniczej dla dzieci w wieku 6-9 lat półkolonie zimowe. Zaplanowaliśmy dwa pięciodniowe turnusy w terminach od 16 do 20 stycznia 2017 r. oraz od 23 do 27 stycznia 2017 r.

 

W ofercie:

I turnus
ŚLADAMI SHERLOCKA HOLMESA. Młodzi naukowcy pod wodzą Pana Korka zmienią się̨ w prawdziwych śledczych. Będą zdejmować́ odciski palców na specjalne karty i folie, a następnie oglądać́ i badać́ odciski na wielkim ekranie. Wykorzystają mikroskop i obejrzą pod nim mikroślady. Na koniec wspólnie rozwiążą kryminalną zagadkę̨. Każdy uczestnik otrzyma teczkę "Akta osobowe — Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Pana Korka", którą będzie uzupełniał na poszczególnych zajęciach:

 1. Daktyloskopia — Na zajęciach będą pobierać́ odbitki linii papilarnych od uczestników za pomocą̨ specjalnego tuszu w celu wyeliminowania udziału w przestępstwie. Po przeanalizowaniu odbitek i porównaniu ze śladami zabezpieczonymi na miejscu przestępstwa "Karty daktyloskopijne palców" uczestnicy dostają̨ na pamiątkę̨.
 2. Analiza mikrośladów — włosy, sierść́, nasiona, fragmenty roślin i owadów oraz włókna tkanin pod mikroskopem na dużym ekranie.
 3. Mugshot — policyjna fotografia na pamiątkę̨ dla każdego. Zdjęcie drukowane na miejscu. Dzieci przebierają̨ się̨ w strój więźnia i w studio fotograficznym (lampy, statywy) robimy zdjęcia do "policyjnej kartoteki".
 4. Fonoskopia — To technika śledcza mająca na celu zbadanie autentyczności nagrania oraz identyfikację mówcy na podstawie analizy mowy, dźwięków tła i charakterystycznych szumów (np. na lotnisku).
 5. Traseologia —  To technika śledcza zajmująca się ustalaniem osoby, pojazdu lub zwierzęcia na podstawie śladów przemieszczania się pozostawionych na miejscu zdarzenia. Zabezpieczanie i zdejmowanie śladów obuwia, łap i opon na miejscu przestępstwa.
 6. Zagadka "kryminalna" — zainscenizowane miejsce "przestępstwa" w sali, gdzie uczestnicy będą̨ musieli dokonać́ oględzin, zrobić́ zdjęcia, zebrać́ ślady, przesłuchać́ świadków a następnie przeanalizować́ je i wysnuć́ wnioski o prawdopodobnym przebiegu przestępstwa - oczywiście dostosowanym do wieku uczestników.

II turnus:
MŁODZI KONSTRUKTORZY I WYNALAZCY. Jak mówi stare przysłowie "Potrzeba jest matką wynalazków", ludzie wymyślają̨ i znajdują̨ rozwiązania wtedy, gdy występuje ważny dla nich problem (np. jak przetransportować́ ciężki przedmiot na dużą̨ wysokość́). Wynalazek jest często mylony z odkryciem naukowym. Wynalazek to zupełnie nowe w skali światowej rozwiązanie problemu technicznego poszerzające możliwości techniczne ludzkości. Odkrycie nie jest rozwiązaniem technicznym, lecz wiarygodnie udowodnioną obserwacją nieznanego dotąd zjawiska występującego naturalnie w przyrodzie. Odkryć́ nie można opatentować́, gdyż̇ uznaje się̨ je za własność́ całej ludzkości. Ochrona patentowa może natomiast dotyczyć́ nowej technologii, która przyczyniła się̨ do odkrycia naukowego.

Na warsztatach z Panem Korkiem młodzi wynalazcy będą̨ konstruować różne urządzenia z łatwo dostępnych przedmiotów. Wśród konstrukcji znajdzie się̨ poduszkowiec, aerograf, pompa odśrodkowa czy pojazd odrzutowy, którymi będzie można się̨ pochwalić́ w domu po zajęciach. Wszyscy wynalazcy otrzymają̨ także patenty na swoje urządzenia. Przy okazji każdej z konstrukcji, przeprowadzone zostaną interaktywne doświadczenia wprowadzające uczestników w dany temat:

 1. Aerograf i pompa odśrodkowa
 2. Poduszkowiec z płyty CD oraz przejażdżka na ogromnej płycie z "Przebojami Pana Korka"
 3. Pojazd odrzutowy
 4. Budujemy instrumenty muzyczne: słomkowy obój, wokoder i rękawiczkofon
 5. Spektroskopy do obserwacji widma różnych świateł
 6. Termometr cieczowy

 

Dodatkowo:  zajęcia plastyczne, taneczne, kulinarne, relaksacyjne, sportowe z trenerem, rekreacyjne indywidualne i zespołowe, wewnątrz i na zewnątrz (trzy place zabaw, tereny zielone, boisko, górka saneczkowa), quizy, gry planszowe, klocki LEGO, piłkarzyki oraz podczas I turnusu przedstawienie teatralne lub koncert muzyczny, a w trakcie II turnusu spotkanie z autorem książek dla dzieci Michałem Zawadką - odkryjemy, jak wielka moc mieszka w pracy zespołowej, nauczymy się co to jest asertywność i jak grzecznie mówić "nie", przełamiemy opinie, mówiące "że się nie da".

 

Oczywiście nie zabraknie również czasu na swobodną, beztroską zabawę.

 

Organizatorzy zapewniają: opiekę nad dziećmi w godz. od 5.30 do 18.00, wykwalifikowaną kadrę, zabezpieczenie medyczne, ubezpieczenie NNW, 5 posiłków dziennie (przedśniadanie o godz. 7.00, śniadanie, II śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek). Wypoczynek podlega zgłoszeniu w bazie wypoczynku Śląskiego Kuratora Oświaty.

 

Cena dla wpłat do 12 grudnia 2016 r. tylko 320 zł./osoby/turnus, a dla wpłat po 12 grudnia 2016 r. - 360 zł./osoby/turnus.

 

Zapisy:  tel. 795-547-361 w godz. od 9.00 do 16.00 w dni robocze od poniedziałku do piątku lub e-mail: katarzyna.kulik@arcelormittal.com. W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko oraz wiek dziecka, dane kontaktowe do rodziców (e-mail, telefon), godziny pobytu dziecka na półkoloniach, wybrany termin.

 

Ilość miejsc ograniczona.

 

Decyduje kolejność zapisów.

 

Źródło: Fundacja Nasze Dzieci