PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
0506 0708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Udostępnij:

Pobudzisz wszystkie swoje zmysły

Wtorek, 6 grudnia, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Od kilku tygodni na terenie Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej trwają prace nad stworzeniem ogrodu sensorycznego oraz mini arboretum. Projektem zajmuje się Ziemia i My: Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

Projekt zakłada urządzenie na powierzchni ok. 1 ara ogrodu sensorycznego i mini arboretum.. Mianem ogrodu sensorycznego określa się kompozycję tak zaprojektowaną, aby bodźce pozawzrokowe były użyte celowo i to w większym natężeniu niż zwykle.

 

Zagospodarowany został  teren pod oknami budynku, do którego jest swobodny dostęp od strony parkingu położonego za budynkiem. Centralna część ogrodu to półkolisty trawnik. Ten fragment ogrodu będzie rodzajem zielonej sali, gdzie w przyszłości będą mogli usiąść uczestnicy zajęć ekologicznych, które stowarzyszenie planuje organizować. Wokół zostały posadzone krzewy, krzewinki i drzewa. W rogach ustawione zostaną skrzynki z ziołami, które można próbować i wydzielającymi różne zapachy. Wszystkie gatunki będą opisane na tabliczkach. Dobór gatunków następował tak, aby mogły one stymulować zmysł wzroku, smaku, zapachu i dotyku. Stąd będą to gatunki o różnych kolorach i kształtach liści, kwiatów i owoców, różnych zapachach i smakach. Gatunki, które będzie można dotykać, wąchać, smakować, ale także malować czy fotografować. 

 

Ogród będzie wykorzystywany do celów edukacyjnych – stowarzyszenie zakłada organizowanie warsztatów w sezonie wegetacyjnym (w których będzie mogło wziąć udział 100 osób/miesiąc).

 

Ogród będzie również dostępny dla mieszkańców, gdyż obiekt, choć jest ogrodzony, jest otwarty przez całą dobę. Szkoły i przedszkola będą mogły tam prowadzić własne zajęcia.

 

Liczymy, że utworzenie tego wzmocni to postawy prośrodowiskowe wśród mieszkańców miasta.

 

Źródło: Ziemia i My: Centrum Edukacji Ekologicznej